Spodobało ci się? Polub nas
- Piękna, dostojna, przetrwała wojnę a strawiona pożarem przed 3 laty teraz idzie pod młot... Smutek - czytamy na stronie Stowarzyszenia Inżynierska 3.
Do pożaru, który ostatecznie zdecydował o losach zabytkowych zabudowań na Pradze, doszło dokładnie 30 stycznia 2013 roku. W spalonej oficynie (II) znajdował się słynny klub Sen Pszczoły, teatr Remus oraz pracownie znanych artystów, m.in. Karola Radziszewskiego, Nicolasa Grospierra, Ivo Nikicia, Agnieszki Kicińskiej i Jana Mioduszewskiego.
Inżynierska 3 Inżynierska 3/ Facebook.com Inżynierska 3/ Facebook.com
Dwa miesiące po pożarze w jednej z historycznych sal Biblioteki na Koszykowej w Warszawie odbyła się aukcja charytatywna, której celem była pomoc artystom ze spalonych pracowni. Na aukcji zebrano około 200 tys. zł. Była to jedna z największych charytatywnych licytacji sztuki współczesnej w Polsce.
Po tragedii na Inżynierskiej 3 Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wykonał ekspertyzę stanu technicznego budynku. To od jej wyniku zależało, czy stare mury zostaną ocalone, czy czekać je będzie rozbiórka.
Werdykt był bezlitosny. Według PINB mury budynku utraciły nośność konstrukcyjną i odbudowa ich w związku z tym nie była już możliwa. Jednocześnie stan techniczny oficyny II nie rokował wykonania trwałego zabezpieczenia. Zadecydowano - "obiekt nie nadaje się do prowadzenia w nim robót budowlanych".
Inżynierska 3 2005 - Festiwal Sąsiedzi dla Sąsiadów - Bruno Fidrych/ Agencja Wyborcza.pl 2005 - Festiwal Sąsiedzi dla Sąsiadów - Bruno Fidrych/ Agencja Gazeta
13 maja ubiegłego roku w związku z pogarszającym się stanem budynku władze dzielnicy rozpoczęły starania w sprawie wykreślenia obiektu z rejestru zabytków. Decyzją z dnia 30 stycznia 2015 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stołecznego Konserwatora Zabytków skreślił z rejestru zabytków budynek użytkowy - oficynę II, co pozwoliło na rozpoczęcie procesu rozbiórki przedwojennego obiektu. Odbudowa i remont budynku nie został również ujęty w Zintegrowanym Programie Rewitalizacji na lata 2014-2020, co definitywnie przesądziło jego los.
Inżynierska 3 Inżynierska 3 w 2000 roku - Piotr Molęcki/ Agencja Wyborcza.pl Inżynierska 3 w 2000 roku - Piotr Molęcki/ Agencja Gazeta
Budynki przy Inżynierskiej 3 powstały około 1910 roku i przetrwały II wojnę światową. Kompleks stanowił dawną Kamienicę Towarzystwa Akcyjnego Przechowywania Mebli A. Wróblewski. 2 grudnia 1982 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał obiekt do rejestru zabytków.