Setna rocznica otwarcia polskojęzycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej

15 listopada 2015 r. przypada setna rocznica ponownego otwarcia polskojęzycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz inauguracji działalności polskojęzycznej Politechniki Warszawskiej. Między 14 a 24 listopada na Politechnice Warszawskiej odbędą się uroczyste obchody. Na Uniwersytecie Warszawskim można oglądać wystawę okolicznościową ?Przez oświatę do wolności. Odrodzony Uniwersytet Warszawski?.

Spodobało ci się? Polub nas

Po blisko 46 latach funkcjonowania Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego (utworzonego po zamknięciu Szkoły Głównej w 1869 r.) 15 listopada 1915 r. został ponownie otwarty w Warszawie polskojęzyczny Uniwersytet. Równocześnie tego samego dnia zainaugurowano działalność Politechniki Warszawskiej z polskim językiem wykładowym.

Dla wielu Polaków ten długo oczekiwany moment był jednocześnie nadzieją na odzyskanie przez kraj niepodległości. Z tego też powodu uroczystości otwarcia obydwu szkół wyższych (zarówno te w archikatedrze św. Jana, jak i te odbywające się na uczelniach) miały bardzo uroczysty charakter.

Uroczyste otwarcie Uniwersytetu WarszawskiegoUroczyste otwarcie Uniwersytetu Warszawskiego Uroczyste otwarcie Uniwersytetu Warszawskiego Uroczyste otwarcie Uniwersytetu Warszawskiego

Odsłonięcie godła Uniwersytetu Warszawskiego podczas inauguracji roku akademickiego 7 października 1916 r.Odsłonięcie godła Uniwersytetu Warszawskiego podczas inauguracji roku akademickiego 7 października 1916 r. Odsłonięcie godła Uniwersytetu Warszawskiego podczas inauguracji roku akademickiego 7 października 1916 r. Odsłonięcie godła Uniwersytetu Warszawskiego podczas inauguracji roku akademickiego 7 października 1916 r.

Odrodzony 100 lat temu Uniwersytet Warszawski składał się początkowo jedynie z trzech wydziałów, ale to wokół niego, od momentu jego założenia, ponownie zaczęła rozwijać się polska nauka, sztuka i literatura.

Gmach Politechniki Warszawskiej na fotografii z 1916 r. [w:] album Warschau 1916 (w zbiorach Gabinetu Rycin BUW)Gmach Politechniki Warszawskiej na fotografii z 1916 r. [w:] album Warschau 1916 (w zbiorach Gabinetu Rycin BUW) Gmach Politechniki Warszawskiej na fotografii z 1916 r. [w:] album Warschau 1916 (w zbiorach Gabinetu Rycin BUW)

Gmach Politechniki Warszawskiej na fotografii z 1916 r. [w:] album Warschau 1916 (w zbiorach Gabinetu Rycin BUW)

Wśród sześciu pierwszych wydziałów Politechniki Warszawskiej znalazł się Wydział Architektury. Obecnie więc również on świętuje swoje stulecie. Tak pisze o jego początkach Stanisław Grzelachowski:

- Powołany Wydział Architektury otrzymał tymczasową siedzibę w nowym budynku Szkoły Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Po roku wydział przeniósł  się do budynku dawnego gimnazjum rosyjskiego przy ul. Koszykowej 55, który nieprzerwanie aż dotąd jest jego siedzibą. Głównym celem, jaki stawiali sobie założyciele wydziału od samego początku, była dydaktyka, a więc kształcenie przyszłych architektów do twórczej pracy zawodowej. Jednocześnie starano się o dowartościowanie pojęcia architektura, w aspekcie odrębnej dyscypliny. Architektura i architekt bowiem do pierwszej wojny światowej łączone były bardziej z fachowymi publikacjami. Powszechnie używane były terminy "budownictwo" i "budowniczy".

Politechnika WarszawskaPolitechnika Warszawska fot. Wikipedia fot. Wikipedia

Z okazji stulecia Politechnika Warszawska już od jutra zaczyna świętować. W programie dziesięciodniowych obchodów m.in.: X Bieg o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej na stadionie Syrenki, Piknik Kół Naukowych na terenie przez Gmachem Głównym PW, Wybory Miss i Mistera PW - X Gala Finałowa 2015 w Dużej Auli z występem Orkiestry Rozrywkowej Politechniki Warszawskiej "The Engineers Band", konferencje naukowe, turniej brydża sportowego i Koncert Roku Jubileuszowego w Dużej Auli: Krzysztof Penderecki "Siedem Bram Jerozolimy".

Uniwersytet WarszawskiUniwersytet Warszawski Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet zaprasza zaś na wystawę czasową pt. "Przez Oświatę do Wolności. Odrodzenie Uniwersytetu Warszawskiego" w gmachu Starej Biblioteki UW

Jak piszą organizatorzy , wystawa to - krótką "podróż" po dziejach uczelni w latach 1915-1939, albowiem z jednej strony są one fascynujące, refleksyjne i inspirujące, z drugiej zaś stanowią fundamenty współczesnego Uniwersytetu.

Życzymy następnych stu lat!

Więcej o: