Dokładnie 90 lat temu ulicą Grochowską przejechał pierwszy tramwaj

1 listopada 1925 roku tramwaj linii 24 wyruszył z palcu Trzech Krzyży na Gocławek.

Spodobało ci się? Polub nas

Jak przypomina serwis grochow.pl - ówcześnie jednotorowa linia 24 miała następujący przebieg: Tramwaj ruszał z placu Trzech Krzyży, następny przystanek to Nowy Świat, później Aleje Jerozolimskie i Most Poniatowskiego, następnie aleja Zieleniecka, Zamoyskiego, Grochowska i kończył kurs na Gocławku.

Pierwszy tramwaj na GrochowiePierwszy tramwaj na Grochowie fot. twoja-praga.pl fot. twoja-praga.pl

Decyzja o doprowadzeniu linii tramwajowej aż do praktycznie niezamieszkałych terenów Gocławka sprawiła, że wzdłuż Grochowskiej powstały nowe domy i coraz więcej ludzi się tam osiedlało. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej na Gocławek dojeżdżały też podmiejskie autobusy linii "N" i "W", a Grochowską jeździła wąskotorowa kolej.

Aktualny przebieg trasy linii 24Aktualny przebieg trasy linii 24 Aktualny przebieg trasy tramwaju linii 24 Aktualny przebieg trasy tramwaju linii 24

Niestety we wrześniu 1939 tory zostały zbombardowane przez Niemców, ale jeszcze zanim przyszła zima na nowo uruchomiono połączenie, tym razem do Ronda Wiatraczna, a dopiero później na Gocławek.

W 1942 roku w końcu udało się zakończyć rozpoczętą przed wojną budowę torów w Al. Waszyngtona i od 1 czerwca tego roku na nowej trasie zaczął kursować tramwaj linii 27.

Dziś tramwaj linii 24 rozpoczyna kurs na Nowym Bemowie i niezmiennie dojeżdża do pętli Gocławek.

Więcej o: