Ile kosztowało pęto kiełbasy i kopa jaj na Targu za Żelazną Bramą? Niezwykła wystawa na placu budowy Mennicy Legacy Tower

Teren przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej. Jeszcze kilka miesięcy temu nie było tam nic. Od niedawna są piątkowe projekcje Filmowej Stolicy, a od dzisiaj wystawa "Nowi Warszawiacy. Historie awansów społecznych w XIX wieku".

Spodobało ci się? Polub nas

Ekspozycja opowiada o nowych warszawiakach , osobach związanych z Warszawą lat 60. i 70. XIX wieku. - To ludzie, którzy przybyli do miasta w poszukiwaniu zarobku i nowych możliwości, a z czasem przyczynili się do ważnych zmian, jakie zaszły w Warszawie tego czasu - podkreśla Krzysztof Mikołajewski , kurator festiwalu "Nowi Warszawiacy. Aktualizacja" i wicedyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.

PlacTeatralny, przed RatuszemPlacTeatralny, przed Ratuszem źródło: Muzeum Warszawy źródło: Muzeum Warszawy

Wśród bohaterów wystawy znaleźli się między innymi: księgarz i wydawca Stanisław Czarnowski, student Józef Sławiński, lekarz Henryk Dobrzycki, krawiec i publicysta Józef Juszczyk, fotograf Jan Mieczkowski, redaktor Adam Wiślicki, publicysta Aleksander Świętochowski oraz promotorka sztuki kulinarnej Lucyna Ćwierczakiewiczowa.

zbiory Muzeum Warszawyzbiory Muzeum Warszawy zbiory Muzeum Warszawy zbiory Muzeum Warszawy

Dzisiejszy wernisaż rozpocznie się o godz. 19, o godz. 19.30 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie, spotkanie poprowadzi kuratorka wystawy dr Joanna Kubicka, a o godz. 20 usłyszymy audycję muzyczną na żywo: Feliksa Fryze "Przewodnik po Warszawie i jej okolicach na rok 1873/74", wystąpią Juliusz Dzienkiewicz i Patryk Zakrocki.

Natomiast do godz. 21 animatorzy zachęcają warszawiaków do wspólnego rysowania rodzinnych korzeni. Każdy był kiedyś nowy. W kolejnych tygodniach wystawę będzie można zwiedzać codziennie od godziny 10 do 20, wstęp wolny.

Więcej o: