71. rocznica masakry mieszkańców Woli i niezwykła wystawa poświęcona ofiarom

W środę, 5 sierpnia, o godz. 18.00, przy pomniku Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944, u zbiegu ul. Leszno i al. Solidarności, odbędzie się uroczystość w hołdzie ofiarom.

Spodobało ci się? Polub nas

W uroczystości weźmie udział Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy, powstańcy warszawscy oraz ocaleni mieszkańcy przedwojennej Woli.

Masakra ludności cywilnej Woli przez Niemców rozpoczęła się 5 sierpnia 1944 r. Tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego , Adolf Hitler wydał rozkaz całkowitego unicestwienia mieszkańców i zniszczenia miasta.

Zajezdnia WolaZajezdnia Wola Zajezdnia Wola, fot. Wikipedia Zajezdnia Wola, fot. Wikipedia

Szacuje się, że podczas brutalnej akcji dowodzonej przez generała SS Heinza Reinfartha, życie straciło 50 tysięcy mieszkańców Woli.

Po złożeniu wieńców pod pomnikiem rozpocznie się przemarsz mieszkańców i uczestników uroczystości na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, gdzie ok. godz. 20.30 nastąpi otwarcie wystawy plenerowej "Zachowajmy ich w pamięci" , ukazującej zagładę mieszkańców Woli w pierwszych dniach powstania.

Więcej o: