Spodobało ci się? Polub nas
Autorem zdjęć do albumu "Teraz'44 historie" jest dziennikarz Marcin Dziedzic. Na pomysł, aby zdjęcia archiwalne z Powstania Warszawskiego nałożyć na zdjęcia współczesne wpadł zupełnie przypadkiem. - Nie wiedziałem, że już ktoś przede mną wpadł na taki pomysł. Okazało się, że kilka osób z innych krajów zrealizowało podobny projekt, jednak odpowiadający zupełnie innym okolicznościom - opowiada. - Mimo że nie był to pomysł oryginalny, to postanowiłem go zrealizować i zrobić jeszcze lepiej niż moi poprzednicy - dodaje.
Powstanie Warszawskie album Ulica Złota przy Zgoda/ Marcin Dziedzic/ Teraz'44 historie Ulica Złota przy Zgoda/ Marcin Dziedzic/ Teraz'44 historie
Powstanie Warszawskie zdjęcia Ulica Solec przy Ludnej/ Marcin Dziedzic Ulica Solec przy Ludnej/ Marcin Dziedzic
Marcin Dziedzic spędził bardzo dużo czasu szukając odpowiednich zdjęć archiwalnych oraz wybierając interesujące lokalizacje. - Po pierwsze, zależało mi na tym, aby pokazać miejsca rozpoznawalne, a po drugie, aby na zdjęciach znaleźli się powstańcy - opowiada Marcin. Zamysł był również taki, aby każde zdjęcie stanowiło pretekst do jakiejś opowieści. - W większości przypadków udało się ten cel zrealizować. Nie we wszystkich, choćby ze względu na brak informacji na temat osób znajdujących się na zdjęciu - mówi Dziedzic. Autorem opowieści do zdjęć jest Michał Wójcik, z wykształcenia historyk.
Powstanie Warszawskie zdjęcia Róg ulicy Brackiej i Nowogrodzkiej/ Marcin Dziedzic Róg ulicy Brackiej i Nowogrodzkiej/ Marcin Dziedzic
Powstanie Warszawskie zdjęcia Róg ulicy Wilczej i Marszałkowskiej/ Marcin Dziedzic Róg ulicy Wilczej i Marszałkowskiej/ Marcin Dziedzic
Marcin Dziedzic nad albumem pracował ok 2 lat. Okoliczności nie zawsze sprzyjały realizacji projektu. - Niektóre miejsca musiałem fotografować kilkakrotnie - albo pogoda była kapryśna, albo fotograf z czasów wojny tak ustawił aparat, że nie sposób było wykonać dokładnie taki sam kadr - mówi Marcin. A, jak mówi, wszystkie zdjęcia musiały zostać zrobione perfekcyjnie. - Na tym zależało mi przede wszystkim. Nawet jeżeli odbiorca nie zna się na Photoshopie, to doskonale czuje, kiedy ze zdjęciem jest coś zdecydowanie nie tak - dodaje.
Powstanie Warszawskie album Jasna 26/ Marcin Dziedzic Jasna 26/ Marcin Dziedzic
Powstanie Warszawskie album Marcin Dziedzic Marcin Dziedzic
W ubiegłym roku ukazała się pierwsza część projektu - 21 fotomontaży, które po tym jak zostały opublikowane w sieci, wywołały falę zachwytu wśród internautów. - Postanowiłem kontynuować projekt. W ciągu roku wykonałem kolejne 23 zdjęcia, w tym dwa z udziałem powstańców oraz ich potomków - opowiada Marcin.
Powstanie Warszawskie zdjęcia Róg ulicy Brackiej i Chmielnej Róg ulicy Brackiej i Chmielnej
Powstanie Warszawskie zdjęcia Plac Dąbrowskiego/ Marcin Dziedzic Plac Dąbrowskiego/ Marcin Dziedzic
A już 2 sierpnia z okazji publikacji książki odbędzie się spacer śladem książkowych kadrów . - Zapraszamy na spacer, podczas którego zobaczymy niektóre miejsca ze zdjęć wykorzystanych w zestawieniach. Zdjęcia, jakie znajdziemy w albumie, nałożymy na rzeczywiste miejsca "na żywo" - pisze organizator. Uczestnicy spaceru usłyszą również opowieści z czasów Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie zdjęcia Ulica Jasna róg Świętokrzyskiej/ Marcin Dziedzic Ulica Jasna róg Świętokrzyskiej/ Marcin Dziedzic
Poznają także odpowiedzi na takie pytania, jak m.in. dlaczego zdobycie PAST-y było wydarzeniem wyjątkowym? C o stało się z działem samobieżnym Jagdpanzer 38(t) "Hetzer", zdobytym przez Powstańców na Placu Napoleona? I le żołdu dostawali Powstańcy? O której godzinie naprawdę zaczęła się walka 1 sierpnia 1944 roku? Oraz - ile razy został trafiony "Prudential" i kto wykonał zdjęcie uderzenia pocisku w gmach? Inicjatorem spaceru jest wydawnictwo Wielka litera, wydawca albumu "Teraz'44. Historie".
Spacer rozpocznie się pod budynkiem PASTy, 2 sierpnia (niedziela) o godzinie 11:00. Zakończy się dwie godziny później w okolicach Palcu Trzech Krzyży.