Bielany, rok 1969 i dzisiaj. Znajdź trzy różnice, zagadka dla spostrzegawczych

Ulica Kasprowicza, jedna z najdłuższych ulic Bielan kiedyś i dzisiaj. Wygląda niemal identycznie, choć można dostrzec pewne różnice... Porównaj zdjęcia miejsca znanego każdemu Bielańczykowi.

Spodobało ci się? Polub nas

Ulica Kasprowicza zaczyna się przy tzw. Serku Bielańskim, na skrzyżowaniu z ulicą Marymoncką i Stefana Żeromskiego i biegnie na północny zachód. Pod ulicą znajduje się tunel metra, a przy drodze położone są aż cztery stacje metra: Słodowiec, Stare Bielany, Wawrzyszew i końcowa stacja metra Młociny.

Natomiast wzdłuż ulicy ciągnie się jedno z najciekawszych powojennych osiedli w Warszawie, m.in. osiedle Bielany II zaprojektowanym w stylu modernistycznym przez znanych architektów  Marię i Kazimierza Macieja Piechotków (m.in. walczących w Powstaniu Warszawskim). Jego budowa ruszyła w 1957 roku i trwała do 1969 z myślą o robotnikach z pobliskiej Huty Warszawa. Wyróżniała je nie tylko bujna zieleń, ale i domy o charakterystycznym kształcie z dwuspadowymi dachami. Jak widać na poniższych zdjęciach zadbano także o całą infrastrukturę usługową.

Cofnijmy się zatem w czasie. Jak wyglądał ten fragment ulicy czterdzieści pięć lat temu? Na niezwykły kolaż porównujący lata 60. te i współczesne natrafiliśmy na profilu "Warszawskie Bielany" .

ulica Kasprowicza w 1969 roku i współcześnieulica Kasprowicza w 1969 roku i współcześnie żródło: Warszawy historia ukryta żródło: Warszawy historia ukryta

Na pierwszy rzut oka ulica wygląda bez zmian. Jednak bystre oko zauważy różnice. Jakie?

- "Niemal bez zmian, choć teraz pawilony wyglądają (z bliska) jak jakieś koszmarne slamsy...". Z kolei ktoś inny pisze: "- w międzyczasie urosły tam piękne drzewa (taki mniej oficjalny "park" pośrodku między ulicami....) niestety, w czasie budowy metra wszystkie zostały wycięte... więc znów jest tak jak kiedyś Nowe krzaczki i betonowa ścieżka...".

Kolaż wywołuje też wspomnienia. - Jako mała dziewczynka przychodziłam tam z moją mamą na zakupy z ulicy Ogólnej... pamiętam do dziś pyszne drożdzówki!!! - wspomina jedna z internautek.

163 osoby lubią to.

13 ponownych udostępnień

Pod wloskim niebem jako mala dziewczynka przychodzilam tam z moja mama na zakupy z ulicy Ogolnej...pamietam do dzis pyszne drozdzowki!!!

Lubię to! . Odpowiedz . 21 lipca o 08:22

Marta Radzimirska Tak,Hami tam jest i stacja metra Słodowiec,toż to dwa kroki ode mnie hehe,jedna stacja metra dalej tylko i już są moje włości Emotikon smile

Lubię to! . Odpowiedz . 1 . 20 lipca o 19:00

Adrian Pisarski Bez zmian

Lubię to! . Odpowiedz . 3 . 20 lipca o 18:23

L*Elektronik - naprawa monitorów LCD Niemal bez zmian, choć teraz pawilony wyglądają (z bliska) jak jakieś koszmarne slamsy...

Lubię to! . Odpowiedz . 3 . 20 lipca o 19:06

3 odpowiedzi

Jacek Latos zebry zaj... nie ma przejścia.. Emotikon tongue

Lubię to! . Odpowiedz . 20 lipca o 20:13

Wojciech Lisiewicz Przejście zlikwidowali przy okazji budowy metra.

Lubię to! . 22 lipca o 13:03

Natalia Bet

Napisz odpowiedź

Cyryl Tomasz Czupryński tylko hami chyba teraz tam jest

Lubię to! . Odpowiedz . 1 . 20 lipca o 18:49

Magdalena Sarnecka Tzw "serek"

Lubię to! . Odpowiedz . 1 . 20 lipca o 21:17

Rafał Onysk Okienko z piwem Emotikon smile A obok repasacja pończoch .

Lubię to! . Odpowiedz . 21 lipca o 09:11 . Edytowany

Piotr Maksio Witak https://www.google.com/.../data=!3m6!1e1!3m4...

Google Maps

Find local businesses, view maps and get...

GOOGLE.COM

Lubię to! . Odpowiedz . 21 lipca o 11:23

Monika Kublicka A teraz tam hami jest moje strony

Lubię to! . Odpowiedz . 21 lipca o 15:13

Karolina Kowalska w międzyczasie urosły tam piękne drzewa (taki mniej oficjalny "park" pośrodku między ulicami....) niestety, w czasie budowy metra wszystkie zostały wycięte... więc znów jest tak jak kiedyś Emotikon frown Nowe krzaczki i betonowa ścieżka...

Lubię to! . Odpowiedz . 20 lipca o 19:08

Gilbert Ilowski Blok po prawej 2pietro,,,tam były zabawy?????

Lubię to! . Odpowiedz . 21 lipca o 17:40

Michał Herman dawny mięsny na "serku" Emotikon smile

Lubię to! . Odpowiedz . 20 lipca o 22:45Ktoś inny wspomina z kolei: "Blok po prawej 2 piętro... tam były zabawy".

Sentymentalnej podróży ciąg dalszy. Przesuńmy się na róg ulicy Kasprowicza i Podczaszyńskiego. Zdjęcie u góry wykonano w 1962 roku, a to na dole w ubiegłym.

Ulica Kasprowicza, róg Podczaszyńskiego, 1962 i 2014Ulica Kasprowicza, róg Podczaszyńskiego, 1962 i 2014 żródło: Warszawy historia ukryta żródło: Warszawy historia ukryta

A Ty jakie widzisz różnice?

Więcej o: