Zobacz nieznane zdjęcia Pałacu Kultury i film dokumentalny Antoniego Krauze [ZA DARMO]

Zawdzięczamy mu powstrzymanie planu budowy trzech Pałaców Kultury, które miały zastąpić dotychczasowe symbole Warszawy. Zobacz nieznane zdjęcia Pałacu Kultury i Nauki - plany, jakie ówczesne władze PRL miały wobec Warszawy, z którymi jeden z najsłynniejszych polskich architektów skutecznie walczył. Z okazji 60-lecia Pałacu Kultury Kinoplex.pl udostępnia za darmo film Antoniego Krauze o Janie Zachwatowiczu.

Spodobało ci się? Polub nas

Już w 1945 roku zaczęto wyburzać teren pod przyszły pl. Defilad. Początkowo były tam projektowane pudełkowe domy autorstwa Nowickiego, ale na ich zbudowanie nie pozwolono. Dopiero po kilku latach, gdy komunizm w Polsce umocnił się, przystąpiono do budowy Pałacu Kultury.

Pałac KulturyPałac Kultury materiały prasowe materiały prasowe

Pałaców kultury w Warszawie miało być przynajmniej kilka i ten, który wzniesiono, miał być elementem większej całości: całą Ścianę Wschodnią, Aleje Jerozolimskie miały być obudowane gigantycznymi kolumnadami. To między innymi Jan Zachwatowicz, odpowiedzialny za odbudowę Warszawy po wojnie, nie dopuścił do tego, aby powstało w Warszawie więcej niż jeden Pałac Kultury i Nauki.

Pałac KulturyPałac Kultury materiały prasowe materiały prasowe

W filmie dokumentalnym Antoniego Krauze z 2000 roku dowiadujemy się, jak mogłaby wyglądać Warszawa i okolice Placu Defilad, gdyby nie sprzeciw polskiego architekta. Obraz to gratka dla miłośników lub przeciwników Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To rzadkie okazy. "Projekty", jakie ówczesne władze PRL chciały realizować w Warszawie i z którymi Profesor dosyć skutecznie walczył. Jest to dosyć długa i fascynująca sekwencja w filmie.

Pałac KulturyPałac Kultury materiały prasowe materiały prasowe

Z okazji 60-lecia Pałacu Kultury Kinoplex.pl udostępnia za darmo film Antoniego Krauze. Poznajcie intrygujące historie związane z Pałacem.

Jan Zachwatowicz (1900-1983) - architekt, historyk architektury, profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1945-57 Generalny Konserwator Zabytków w Polsce. Autor m.in.: "Architektura polska" (1966), "Sztuka polska przedromańska i romańska do schyłku XIII wieku" (1971), "Zamek Królewski w Warszawie" (1972). Wywarł zasadniczy wpływ na kierunek odbudowy i konserwacji zabytków polskich po II wojnie światowej. Jan Zachwatowicz był jednym z najwybitniejszych europejskich konserwatorów, człowiekiem bez reszty i bezinteresownie oddanym swemu dziełu.

W filmie Krauzego sylwetkę Jana Zachwatowicza przedstawiają jego bliscy, przyjaciele, współpracownicy, m.in.: córka Krystyna Zachwatowicz oraz Andrzej Wajda, prof. Andrzej Gruszecki, prof. Andrzej Tomaszewski, Jan Nowak-Jeziorański, inż. Jacek Cydzik, inż. Kazimierz M. Piechotka, Władysław Bartoszewski i prof. Andrzej Rottermund.

Więcej o: