Pałac Kultury i Nauki obchodzi w lipcu urodziny. 10 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Pałac zaczął promieniować nad Warszawą - takimi słowami Józef Cyrankiewicz przywitał gotowy do użytku pałac kultury. A kiedy to było? 21 lipca 1955 roku, punktualnie o godz. 16, ambasador ZSRR Pantelejmon Ponomarienko i premier rządu PRL, siedząc przy stole ustawionym przed wejściem do budynku, podpisali protokół przekazania stolicy Pałacu Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina. Dzień później budynek otwarto dla widzów. Odwiedziło go wtedy 20 tys. osób. Ale to nie jedyne fakty o najbardziej kontrowersyjnym warszawskim wieżowcu, które warto poznać.

Spodobało ci się? Polub nas

1. Za datę urodzin pałacu przyjmuje się 22 lipca. W 1955 roku (21 lipca) w Belwederze rząd ZSRR przekazał oficjalnie pałac polskim władzom. Dzień później, dokonano otwarcia pałacu, przecięcia wstęgi przy udziale najwyższych osobistości z krajów demokracji ludowej. Ponieważ był prezentem narodów radzieckich dla narodu polskiego, jego urodziny świętujemy w dniu, kiedy trafił do adresata.

Uroczyste otwarcie PKiN 1955r. Zdjęcia z kroniki PKiNUroczyste otwarcie PKiN 1955r. Zdjęcia z kroniki PKiN archiwa PKiN archiwa PKiN

2. Pomysłodawcą budynku był Józef Stalin. Wieżowiec wzniesiono przy pl. Defilad jako "Dar narodów radziecki dla narodu polskiego".

3. Za projekt pałacu odpowiadał architekt Lew Rudniew. Projektant chciał, aby budowla miała elementy architektury polskiej, dlatego wraz towarzyszącym mu zespołem architektów radzieckich w poszukiwaniu narodowych motywów odwiedził, m.in. Kraków, Kazimierz, Chełmno, Płock, Sandomierz, Zamość, Toruń.

4. Budowa pałacu trwała trzy lata.

Pałac Kultury i NaukiPałac Kultury i Nauki www.pkin.pl archiwa PKiN

5. Przy budowie obiektu brało udział ok. 3 500 robotników rosyjskich. Mieszkali oni na specjalnie wybudowanym osiedlu "Przyjaźń" na Jelonkach. W trakcie budowy nie obyło bez nieszczęśliwych wypadków, w czasie prac zginęło 16 osób. Zostały pochowane na cmentarzu prawosławnym na Woli.

Uroczyste otwarcie Pałacu Kultury i Nauki w 1955 roku.Uroczyste otwarcie Pałacu Kultury i Nauki w 1955 roku. kronika PKiN kronika PKiN

Uroczyste otwarcie PKiN 1955r. Zdjęcia z kroniki PKiNUroczyste otwarcie PKiN 1955r. Zdjęcia z kroniki PKiN archiwa PKiN archiwa PKiN

6. Pałac kultury jest najwyższym budynkiem w Polsce, ma 44 piętra. Na 30. piętrze (na wysokości 114 m), znajduje się taras widokowy.

7. Jego wysokość to 237 m (ze wspornikiem antenowym, stanowiącym integralną część iglicy), natomiast bez iglicy - 187,68 m.

Uroczyste otwarcie PKiN 1955r. Zdjęcia z kroniki PKiNUroczyste otwarcie PKiN 1955r. Zdjęcia z kroniki PKiN archiwa PKiN archiwa PKiN

8. W pałacu znajduje się 3 288 pomieszczeń.

9. W sylwestrową noc z 2000 na 2001 rok na szczycie pałacu kultury odsłonięty został drugi co do wielkości w Europie zegar (jego cztery tarcze mają średnice po 6 metrów).

10. Pałac Kultury i Nauki jest zabytkiem, do rejestru został wpisany w 2007 roku.

Więcej o: