Będzie "Odbudowa Warszawy"! Zebrano ponad 32 tys. złotych

Projekt autorstwa lubelskiej Fabryki Gier Historycznych zostanie zrealizowany. Gra planszowa "Odbudowa Warszawy 1945-1980" zgromadziła ponad 32 tys. złotych, o ponad 60 proc. więcej, niż pierwotnie zakładano. O powodzeniu akcji zadecydowało wsparcie partnerów strategicznych.

Spodobało ci się? Polub nas

Twórcy gry planszowej "Odbudowa Warszawy 1945-1980" z lubelskiej Fabryki Gier Historycznych zorganizowali akcję crowd fundingową w celu zebrania funduszy na realizację gry. W ciągu pierwszej doby gra uzyskała ponad 6 tys. z zakładanych 20 tys. zł. Po pierwszym sukcesie zainteresowanie niestety zmalało. Dzięki wsparciu sponsorów pozyskanych w ostatnich dniach kampanii udało się pozyskać nie tylko pozostałą część kwoty, ale znacznie więcej. Projekt wsparły Fundacja Niepodległości i hurtownia gier planszowych ROST, które zapewniły Fabryce Gier Historycznych aż 19,9 tys. z uzyskanych ostatecznie 32 tys. zł. Pozwoli to na wydanie gry i zrealizowanie 4 z 11 celów dodatkowych.

W wyniku zbiórki 2 z 6 rodzajów drewnianych elementów "Odbudowy Warszawy" zostaną wycięte w specjalnym kształcie, a planowana aplikacja mobilna będzie uwzględniała 30 z 60 planowanych wizualizacji.

Odbudowa WarszawyOdbudowa Warszawy materiały FGH materiały FGH

Michał Sieńko - współzałożyciel FGH w rozmowie z PAP wspominał, że wydawnictwo rozważy wprowadzenie w życie niezrealizowanych celów dodatkowych, jeśli tylko pojawi się taka możliwość. Nie wyklucza również rozwijania załączonej aplikacji mobilnej w późniejszym terminie.

Edukacyjna gra familijna

"Odbudowa Warszawy 1945-1980" ma trafić do szerokiego grona odbiorców, jako edukacyjna gra familijna odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dla pasjonatów gier. W opracowaniu finalnej wersji mają brać udział specjaliści od historii odbudowy stolicy. Nowością na tle polskich gier ma być połączenie gry planszowej z aplikacją na urządzenia mobilne umożliwiającą zastosowanie tzw. rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality, AR) do oglądania trójwymiarowych wizualizacji niektórych budynków przedstawionych na kartach.

Twórcy gry już mają wizję, jak umieścić historię w grze. - Na pewno będzie to tytuł, który będzie bawił i uczył - zapewniał w rozmowie z PAP drugi ze współzałożycieli FGH Adam Kwapiński. - Sposobów przekazania wiedzy jest wiele - od takich podstawowych, jak umieszczenie w instrukcji gry tekstu popularno-naukowego poświęconego odbudowie Warszawy przez zrobienie osobnej książeczki poświęconej odbudowie po dodanie informacji o poszczególnych budynkach w aplikacji AR. Do tego dochodzi aspekt graficzny - ilustracje występujące w grze również mają ogromny potencjał edukacyjny- uważa Kwapiński.

Warszawa zasłużyła na taką grę

Gry planszowe o tematyce historycznej cieszą się znaczną popularnością w Polsce, jednak nowa produkcja FGH będzie pierwszą grą nawiązującą do odbudowy Warszawy.

Odbudowa WarszawyOdbudowa Warszawy materiały FGH materiały FGH

- Odbudowa stolicy to temat dyskusji nie tylko warszawiaków, którzy w wyniku dekretu Bieruta i kolejnych dekretów stracili swoje majątki w Warszawie, ale także mieszkańców innych miast, którzy przymusowo musieli przekazać materiały budowlane kosztem miejscowej odbudowy po wojnie. Słyszeliśmy wiele komentarzy, że nie tylko Warszawa potrzebowała odbudowy, ale w końcu tylko Warszawa jest stolicą Polski i dlatego zdecydowanie zasłużyła na grę o takim temacie - powiedział PAP tłumacz i korektor FGH Piotr Żuchowski.

Największy sukces FGH

Udana zbiórka na wydanie "Odbudowy Warszawy" jest największym sukcesem FGH w zakresie finansowania społecznościowego w Polsce. Wcześniej lubelskie wydawnictwo zdołało uzyskać ponad 120 tys. dolarów (ponad 450 tys. zł) na Kickstarterze na międzynarodowe wydanie mitologicznej gry karcianej "Teomachia". Był to drugi najlepszy wynik polskiej gry planszowej wydawanej za granicą, zaraz po "Galaxy of Trian", które we wrześniu 2014 również na Kickstarterze uzyskało 130 tys. dolarów.

Więcej o: