Spodobało ci się? Polub nas
Od razu uprzedzamy, że zdjęcie z krowami, to nasze ulubione.
Ma długość ok. 2,6 km. Ulica zorientowana jest w kierunku północno-południowym. Usytuowana jest w zachodniej części Górnego Mokotowa i ciągnie się od ul. Marynarskiej do ul. A. Madalińskiego.
W 1938 r. fragment ulicy wydzielono i nadano mu nazwę ul. św. Andrzeja Boboli.
W 1961 r. ulicę wydłużono do dzisiejszej długości tj. do skrzyżowania z al. Lotników.
28 kwietnia 1967 r. zmieniono jej dotychczasową nazwę na Władimira Komarowa. Pierwotną nazwę ulicy przywrócono 18 grudnia 1992 r.
Nazwa ulicy nawiązuje do Księstwa Wołoskiego, które istniało niegdyś w dolinie Dunaju, w regionie zwanym Wołoszczyzną.
Ulica Wołoska w latach 50. tych. Skrzyżowanie z al. Lotników. NAC / Siemaszko Zbyszko NAC / Siemaszko Zbyszko
Mimo że ulicę można znaleźć na mapach z 1913 roku, jej fragment wydzielono rok przez okupacją i nadano mu nazwę ul. św. Andrzeja Boboli. Na początku nie wyglądała jak część centrum biznesowego. Spokojnie pasły się przy niej krowy, zdjęcie pochodzi z lat 50. W 1961 roku została wydłużona do dzisiejszej długości, czyli do skrzyżowania z al. Lotników. A kto jej fotografował? Oczywiście, nieodżałowany, zmarły 4 marca Zbyszko Siemaszko, mistrz warszawskiej fotografii i wieloletni fotograf miesięcznika "Stolica".
Ulica Wołoska w latach 50. tych. Skrzyżowanie z al. Lotników. NAC / Siemaszko Zbyszko NAC / Siemaszko Zbyszko
Ulica Wołoska w latach 70 tych. Na skrzyżowaniu z al. Lotników. NAC / Zbyszko Siemaszko
NAC / Zbyszko Siemaszko
Jej nazwa - Wołoska pochodzi od jednej z zamieszkujących Bałkany grup etnicznych, z której wywodzą się dzisiejsi mieszkańcy Rumunii (w XIX wieku na na Rumunów mówiło się w Polsce "Wołosi").
Ulica Wołoska w latach 60. tych. Widok ze skrzyżowania z ul. Antoniego Odyńca. NAC / Zbyszko Siemaszko NAC / Zbyszko Siemaszko
W 1967 roku zmieniono przedwojenną nazwę ulicy Wołoskiej na Władimira Komarowa. Wielu warszawiaków było przekonanych, że nowa nazwa pochodzi od nazwy ... owadów, które nie dawały spokojnie żyć mieszkańcom Mokotowa. Tymczasem ulicę nazwano na cześć radzieckiego kosmonauty Władimira Komarowa. Pierwotną nazwę ulicy przywrócono w 1992 roku. Na zdjęciu: widok ze skrzyżowania z ul. Antoniego Odyńca. Na pierwszym planie Renault Dauphine.
Kiosk "Ruchu" przy ul. Wołoskiej, rok 1956. NAC / Zbyszko Siemaszko NAC / Zbyszko Siemaszko
Kiosk "Ruchu" przy ul. Wołoskiej, lata 50. te. NAC / Zbyszko Siemaszko
NAC / Zbyszko Siemaszko
WSM Mokotów. Budowę osiedla ukończono w 1950 roku, a pierwsi lokatorzy sprowadzili się tu w Boże Narodzenie. W tle (z prawej) wylot ul. Jarosława Dąbrowskiego. Zdjęcie zrobiono w 1956 roku.
Ulica Wołoska (wtedy Komarowa) w latach 70. tych. NAC / Rutowska Grażyna NAC / Rutowska Grażyna
Lata 70. te. Prace wodno-kanalizacyjne na rogu z ulicą Domaniewską. W tle ogrodzenie z oznaczeniami Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Wodnych i Kanalizacyjnych, ciągnik Ursus C-328 i przyczepka ze sprężarką do zasilania narzędzi pneumatycznych, oznaczoną "brak świateł". Na drugim planie widzimy siedzibę Straży Pożarnej z garażami i ścianką treningową.
* Ponad 200 tysięcy archiwalnych fotografii można przeglądać na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego: www.audiovis.nac.gov.pl