Cafe STOR, czyli kawiarnia zero waste w Warszawie. "Małe codzienne decyzje, mają duże znaczenie"

Cafe Stor w Warszawie to kawiarnia, która pokazuje, że lokale gastronomiczne mogą być ekologiczne. Kawy na wynos nie dostaniesz tam w papierowym kubku, a dodatkowo możesz stamtąd wyjść z kompostem, który kawiarnia sama przetwarza.
Zobacz wideo

Niedawno odwiedziliśmy nową kawiarnię Cafe Stor w Warszawie, która kieruje się zasadą zero waste i less waste, czyli ograniczaniem produkcji śmieci. Cafe Stor chce pokazać, że codzienne, małe decyzje mają ogromny wpływ na to, co dzieje się na naszej planecie. 

Cafe Stor, czyli kawiarnia zero waste w Warszawie

W Storze nie dostaniesz popularnego papierowego kubeczka, w którym dostaniesz kawę na wynos. Pracownicy sprzedadzą ją tylko jeśli masz swój kubeczek lub sprzedadzą ci specjalny kubek wielokrotnego użytku za dodatkową złotówkę. - Dorzucamy kubek, z którym można potem do nas wracać i zawsze płacić za kawę złotówkę mniej - tłumaczą właściciele. 

Cafe Stor to także jedna z pierwszym kawiarni w Warszawie, która ochoczo przyłączyła się do akcji wyeliminowania z naszego życia plastikowych słomek. Zamiast tego klienci mogą napić się przez metalowe rurki wielokrotnego użytku.  

To jednak nie wszystko - ekologiczne jest także to, w jaki sposób działa kawiarnia. Właściciele zastanowili się, co jeszcze mogą zrobić dla środowiska i w rezultacie wymienili żarówki na energooszczędne, na kranach zamontowali perlizatory, dzięki którym oszczędzają wodę, a zamiast papierowych ręczników używają ścierek. Dodatkowo w Storze niedawno pojawił się kompostownik, do którego trafiają wszystkie odpadki organiczne. Maszyna w ciągu 24 godzin przerabia je na kompost, po który każdy z nas może potem przyjść do kawiarni i nawieźć nim swoje rośliny. 

Mamy nadzieję, że więcej restauracji i kawiarni pójdzie za naszym przykładem

- mówi Kuba Turniak, menedżer kawiarni STOR. 

Kawiarnia Cafe Stor ma dwie lokalizacje w Warszawie - pierwszą na warszawskim Powiślu przy ul. Tamka 33 (to właśnie tam znajdziemy kompostownik) i drugą w Śródmieściu przy ulicy Brackiej, gdzie można dostać zero waste kubki na kawę na wynos. 

Więcej o: