Rowery Warszawa. Które miasto najlepsze dla rowerzystów? Stolica może być z siebie dumna. Zobacz ranking

Serwis Morizon.pl stworzył ranking miast najbardziej przychylnych rowerzystom. Stolica zdobyła pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajął Lublin, trzecie - Łódź. Co zdecydowało o przewadze Warszawy?

Z roku na rok coraz więcej warszawiaków przesiada się na dwa kółka. Miasto sukcesywnie rozbudowuje sieć dróg i ścieżek rowerowych. Jak zauważają twórcy rankingu, w niektórych miejscach rowerzystów jest tak dużo, że można już mówić o rowerowych korkach.

Choć Warszawie wciąż daleko do zostania drugim Amsterdamem, w kraju, według Morizon.pl nie ma konkurencji – spośród dziesięciu największych miast Polski to właśnie stolica zajęła pierwsze miejsce w rowerowym rankingu.

Twórcy przy jego tworzeniu wzięli pod uwagę trzy czynniki: zagęszczenie infrastruktury rowerowej, statystyki wypadków z udziałem rowerzystów oraz kondycję systemu rowerów miejskich. Co ciekawe, w jednej z kategorii Warszawa musiała ustąpić znacznie mniejszemu konkurentowi.

Kilometr udogodnień na kilometr kwadratowy

Jak podaje serwis, Warszawa posiada zdecydowanie najlepiej rozwiniętą infrastrukturą rowerową w Polsce. Stołeczni rowerzyści mogą korzystać aż z 535 kilometrów ścieżek i pasów rowerowych, kontrapasów i ciągów pieszo-rowerowych. Ta liczba (w rzeczywistości jeszcze większa – dane pochodzą bowiem z ubiegłego roku) imponuje również w zestawieniu z powierzchnią miasta: na każdy kilometr kwadratowy przypada nieco ponad kilometr udogodnień. To wynik minimalnie lepszy niż drugie w tej kategorii Katowice.

Ranking miast przychylnych rowerzystomRanking miast przychylnych rowerzystom Morizon.pl

Jak zaznacza serwis, mimo że rowerzystów jest w stolicy coraz więcej, w ostatnim roku spadła liczba wypadków z ich udziałem. Według policyjnych statystyk w 2017 r. doszło do 138 niebezpiecznych incydentów tego typu – o 10 proc. mniej niż w 2016. Ze wskaźnikiem na poziomie niecałych 8 wypadków na 100 tys. mieszkańców Warszawa wypada gorzej tylko od ponad trzykrotnie mniej licznej Bydgoszczy.

Ranking miast przychylnych rowerzystomRanking miast przychylnych rowerzystom Graf. Morizon.pl

Veturilo zgarnia wszystko

Przy tworzeniu rankingu serwis wziął również pod lupę kondycję lokalnych systemów rowerów miejskich, porównując liczbę dostępnych do wypożyczenia rowerów, zagęszczenie stacji oraz ceny. Warszawskie Veturilo może się cieszyć z potrójnej korony.

Ranking miast przychylnych rowerzystomRanking miast przychylnych rowerzystom Graf. Morizon.pl

Na jeden rower (łącznie jest ich ponad 5 tysięcy) przypada 337 mieszkańców, a współczynnik zagęszczenia stacji w mieście wynosi 0,69 na km2. W obu kategoriach stolicy depcze po piętach tylko Lublin. Veturilo to także (obok katowickiego City by bike) najtańszy system spośród dziesięciu badanych miast.

Ranking miast przychylnych rowerzystomRanking miast przychylnych rowerzystom Fot. Morizon.pl

Szał rowerowy w Warszawie

W maju padł rekord miliona wypożyczeń rowerów Veturilo. Te liczby już wkrótce będą jeszcze większe, bo warszawskie inwestycje przynoszą skutek: mieszkańcy chętniej przesiadają się na dwa kółka, bo to tani, wygodny i coraz szybszy sposób na poruszanie się po mieście.

Zdaniem Morizon.pl, Warszawa chce naprawić skutki skupionego na samochodach planowania przestrzennego rodem z PRL-u i oddać miasto rowerzystom i pieszym. 

Ranking miast przychylnych rowerzystomRanking miast przychylnych rowerzystom Graf. Morizon.pl

Serwis poleca również najlepszą jego zdaniem trasę rowerową w stolicy i okolicach. To trasa przez Mazowiecki Park Krajobrazowy - jedzie się nią niespełna 3 godziny, pozwala odkryć nieco inne, bardziej dzikie oblicze Wisły oraz jej dopływu – rzeki Świder. Trasa biegnie wśród malowniczych brzozowych lasków, nieco posępnych acz urokliwych bagien oraz alejek ukrytych w samym środku lasu.

Zgadzasz się z rankingiem? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o: