Rowery Warszawa. Które miasto najlepsze dla rowerzystów? Stolica może być z siebie dumna. Zobacz ranking

Serwis Morizon.pl stworzył ranking miast najbardziej przychylnych rowerzystom. Stolica zdobyła pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajął Lublin, trzecie - Łódź. Co zdecydowało o przewadze Warszawy?

Z roku na rok coraz więcej warszawiaków przesiada się na dwa kółka. Miasto sukcesywnie rozbudowuje sieć dróg i ścieżek rowerowych. Jak zauważają twórcy rankingu, w niektórych miejscach rowerzystów jest tak dużo, że można już mówić o rowerowych korkach.

Choć Warszawie wciąż daleko do zostania drugim Amsterdamem, w kraju, według Morizon.pl nie ma konkurencji – spośród dziesięciu największych miast Polski to właśnie stolica zajęła pierwsze miejsce w rowerowym rankingu.

Twórcy przy jego tworzeniu wzięli pod uwagę trzy czynniki: zagęszczenie infrastruktury rowerowej, statystyki wypadków z udziałem rowerzystów oraz kondycję systemu rowerów miejskich. Co ciekawe, w jednej z kategorii Warszawa musiała ustąpić znacznie mniejszemu konkurentowi.

Kilometr udogodnień na kilometr kwadratowy

Jak podaje serwis, Warszawa posiada zdecydowanie najlepiej rozwiniętą infrastrukturą rowerową w Polsce. Stołeczni rowerzyści mogą korzystać aż z 535 kilometrów ścieżek i pasów rowerowych, kontrapasów i ciągów pieszo-rowerowych. Ta liczba (w rzeczywistości jeszcze większa – dane pochodzą bowiem z ubiegłego roku) imponuje również w zestawieniu z powierzchnią miasta: na każdy kilometr kwadratowy przypada nieco ponad kilometr udogodnień. To wynik minimalnie lepszy niż drugie w tej kategorii Katowice.

Ranking miast przychylnych rowerzystomRanking miast przychylnych rowerzystom Morizon.pl

Jak zaznacza serwis, mimo że rowerzystów jest w stolicy coraz więcej, w ostatnim roku spadła liczba wypadków z ich udziałem. Według policyjnych statystyk w 2017 r. doszło do 138 niebezpiecznych incydentów tego typu – o 10 proc. mniej niż w 2016. Ze wskaźnikiem na poziomie niecałych 8 wypadków na 100 tys. mieszkańców Warszawa wypada gorzej tylko od ponad trzykrotnie mniej licznej Bydgoszczy.

Ranking miast przychylnych rowerzystomRanking miast przychylnych rowerzystom Graf. Morizon.pl

Veturilo zgarnia wszystko

Przy tworzeniu rankingu serwis wziął również pod lupę kondycję lokalnych systemów rowerów miejskich, porównując liczbę dostępnych do wypożyczenia rowerów, zagęszczenie stacji oraz ceny. Warszawskie Veturilo może się cieszyć z potrójnej korony.

Ranking miast przychylnych rowerzystomRanking miast przychylnych rowerzystom Graf. Morizon.pl

Na jeden rower (łącznie jest ich ponad 5 tysięcy) przypada 337 mieszkańców, a współczynnik zagęszczenia stacji w mieście wynosi 0,69 na km2. W obu kategoriach stolicy depcze po piętach tylko Lublin. Veturilo to także (obok katowickiego City by bike) najtańszy system spośród dziesięciu badanych miast.

Ranking miast przychylnych rowerzystomRanking miast przychylnych rowerzystom Fot. Morizon.pl

Szał rowerowy w Warszawie

W maju padł rekord miliona wypożyczeń rowerów Veturilo. Te liczby już wkrótce będą jeszcze większe, bo warszawskie inwestycje przynoszą skutek: mieszkańcy chętniej przesiadają się na dwa kółka, bo to tani, wygodny i coraz szybszy sposób na poruszanie się po mieście.

Zdaniem Morizon.pl, Warszawa chce naprawić skutki skupionego na samochodach planowania przestrzennego rodem z PRL-u i oddać miasto rowerzystom i pieszym. 

Ranking miast przychylnych rowerzystomRanking miast przychylnych rowerzystom Graf. Morizon.pl

Serwis poleca również najlepszą jego zdaniem trasę rowerową w stolicy i okolicach. To trasa przez Mazowiecki Park Krajobrazowy - jedzie się nią niespełna 3 godziny, pozwala odkryć nieco inne, bardziej dzikie oblicze Wisły oraz jej dopływu – rzeki Świder. Trasa biegnie wśród malowniczych brzozowych lasków, nieco posępnych acz urokliwych bagien oraz alejek ukrytych w samym środku lasu.

Zgadzasz się z rankingiem? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (33)
Rowery Warszawa. Które miasto najlepsze dla rowerzystów? Stolica może być z siebie dumna. Zobacz ranking
Zaloguj się
 • sykstus_7

  Oceniono 13 razy 9

  Z pewnością ten fakt zostanie doceniony przez mieszkańców jesienią przy urnach wyborczych :)

 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 3

  Rowerzysci w Warszawe to plaga.
  Jakim/Jaka ... trzeba byc, zeby Nowym Swiatem jechac po chodniku?

 • farcry3

  Oceniono 10 razy 2

  W Polsce samochód to świętość. Mamy podobno ( w GW było o tym niedawno) więcej aut od Niemców. Za zarysowanie 10-letniego zloma suweren jest gotów zabić. Dla cebulaka auto jest ważniejsze od czystego powietrza czy zieleni. Ważniejsze od faktu, że mamy na tle Europy wysoki wskażnik: chorób układu oddechowego, otyłości ( ciężko przejśc 500 metrów, trzeba samochodem), zawałów , wylewów. Nie dziwota, że sport się stacza z piłką nożną na czele.

 • Maciek Medyj

  Oceniono 10 razy 2

  Cudownie, tylko dlaczego akurat rowerzyści są tak uprzywilejowani? Rolki, deskorolka, hulajnoga, te dwie ostatnie również z napędem elektrycznym - to nawet lepsze w pewnych warunkach środki transportu osobistego. A budowane tzw. DDRy są nieprzyszłościowe pod tym względem.

 • A karm

  Oceniono 1 raz 1

  Czego można chcieć od DDR przy Koszykowej? Przecież bardzo ładnie łączy się z jezdnią. Podobnie jak Fosa, Gorzykowska. A na Targowej jest wyraźnie widoczny znak "droga dla rowerów i pieszych". Tylko wyjątkowy kretyn może te miejsca uważać za "teleporty".

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 3 razy 1

  Nic dziwnego jak miasto marnuje już miliardy na rowerki i za to trzeba puszczalskiego i POwców odsunąć od koryta!

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 6 razy 0

  Rowerzyści NIE SĄ najważniejszymi uczestnikami ruchu miejskiego.
  Ja czekam na miasto najlepsze dla wszystkich a nie tylko dla rowerów.
  NIE MOŻNA ścieżkami rowerowymi blokować ruchliwych ulic.

 • farcry3

  Oceniono 10 razy 0

  Rowerzyści są okropni. Zasmradzają powietrze swoimi 10-letnimi blachosmrodami. Parkują gdzie popadnie niszcząc zieleń. Ale to nic ! Najgorsi są ci, co wyprzedzają na podwójnej i na pasach :-)

 • van_norden

  Oceniono 24 razy 0

  A uwzględniono ile warszawscy podatnicy za to płacą? Zwłaszcza za "sukces" veturilo? Wtedy Warszawa ma pierwsze miejsce po wsze czasy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX