Ceny Warszawa. Wynajem mieszkania, kino, ubrania. A jak wypada stolica na tle innych miast świata?

Ile zapłacimy za bilet do kina w Warszawie, a ile w Oslo lub Singapurze? Jest tam drożej czy taniej niż w stolicy? Raport "Mapping the World's Prices" porównuje ceny w niemal 50 najważniejszych miastach na świecie. W tym również w stolicy.

Deutsche Bank opublikował raport "Mapping the World's Prices", który pokazuje, jakie są koszty życia w 48 miastach na świecie. W Polsce wziął pod lupę Warszawę. Ceny podawane są w dolarach (1$ to ok. 3,7 zł).

Deutsche Bank policzył średnią cenę 15 produktów i usług - od ceny wynajmu dwupokojowego mieszkania, przez cenę 2-litrowej Coca-Coli po cenę biletu do kina czy pary dżinsów. Co wynika z raportu?

Najdroższym miastem na wypad weekendowy jest Kopenhaga, najdroższy bilet do kina kupimy w Zurychu, dżinsów raczej nie radzimy kupować w Oslo, a przemieszczać się po mieście komunikacją miejską - w Londynie. A jak wypadła Warszawa? W przypadku większości produktów i usług stolica Polski plasuje się w trzeciej lub w czwartej dziesiątce (od najdroższych miast świata do najtańszych).

Według danych za 2017 rok, średnie zarobki netto (na rękę) w Warszawie to 975 dolarów (3,607 zł), co plasuje stolicę Polski na 36. miejscu. To więcej niż m.in. w Lizbonie, Atenach, Bombaju czy Rio De Janeiro. Mieszkaniec Zurychu, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, zarabia dla porównania 5876 dolarów netto (ok. 21 tys. zł). 

Średnie zarobkiŚrednie zarobki materiały własne/ Deutsche Bank

Cena wynajmu mieszkania dwupokojowego

Jeśli macie pomysł, aby zamieszkać w Hong Kongu, zastanówcie się jeszcze raz. Miasto jest najdroższym pod względem wynajmu dwupokojowego mieszkania. Średnia cena takiego lokum to ponad 13 tys. zł. W rankingu Deutsche Banku podano (co może zaskoczyć), że w stolicy wynajmiemy mieszkanie za aż 3,2 tys. zł, co daje Warszawie 35. pozycję.

Cena 2-pokojowego mieszkaniaCena 2-pokojowego mieszkania materiały własne/ źródło: Business Insider, Deutsche Bank

Taniej niż w stolicy jest m.in. według raportu w Pradze czeskiej, Rio de Janeiro, Atenach, Sao Paulo czy w Stambule. Najtaniej jest w Bengaluru w Indiach. Za wynajem dwupokojowego lokum zapłacimy tyle co w Warszawie za pokój - ok. tysiąca zł.

Cena średniej wielkości samochodu

Nie radzimy kupować samochodu w Singapurze, Kopenhadze czy w Oslo. W Singapurze za auto średniej wielkości zapłacimy około 320 tys. zł. W pozostałych dwóch miastach o połowę mniej, a w Warszawie jeszcze o połowę mniej - za ok. 81 tys. zł.

Cena samochoduCena samochodu materiały własne/ źródło: Business Insider, Deutsche Bank

Warszawa w tej kategorii zajęła 33. pozycję. Taniej jest m.in. w Sydney, Moskwie czy w Szanghaju. Auto opłaca się kupować w Indiach - tam, w Dehli, kupimy je za średnio 44 tys. zł.

Wypad na weekend - gdzie warto?

Do Warszawy - na pewno, choć pod tym względem stolica Polski zajęła już 29. pozycję. Według wyliczeń Deutsche Banku za weekend w Warszawie zapłacilibyśmy około 4 tysiące złotych. Najwięcej zapłacimy jednak w Kopenhadze, w Mediolanie czy w Oslo - ok. 9 tysięcy złotych. 

Cena za weekendCena za weekend materiały własne/ źródło: Business Insider, Deutsche Bank

Wśród najdroższych miast na weekend jest również Wiedeń czy Paryż. Taniej niż w Warszawie jest w Atenach, Lizbonie, Bostonie, a nawet w Brukseli. 

Cena za zdrowie

Wycisk na siłowni najdroższy jest w stolicy Japonii - w Tokio - 470 zł. A prawie najtaniej właśnie w Warszawie (45. pozycja w rankingu) - ok. 140 zł. Siłownia jest droga również w Dubaju, Hong Kongu czy w Zurychu. 

Cena karnetu na siłownięCena karnetu na siłownię źródło: Business Insider, Deutsche Bank

Ubrania, buty

Za parę butów Nike najwięcej zapłacimy w Oslo i w Kopenhadze (ok. 500 zł). W Warszawie za takie same buty zapłacimy około 300 zł. 

Cena pary trampek NikeCena pary trampek Nike materiały własne/ źródło: Business Insider, Deutsche Bank

500 zł kosztują również średnio dżinsy Levi's w Oslo, w Brukseli czy w Zurychu. W Warszawie za parę takich spodni zapłacimy ok. 280 zł.

Cena dżinsówCena dżinsów materiały własne/ źródło: Business Insider, Deutsche Bank

Za damską sukienkę zapłacimy z kolei najwięcej w Dubaju - ok 225 zł, w Warszawie to koszt 144 zł.

Cena sukienkiCena sukienki materiały własne/ źródło: Business Insider, Deutsche Bank

Jedzenie, komunikacja miejska

Za kolację we dwoje - zdaniem analityków banku - zapłacimy w Warszawie około 75 zł - pod tym względem stolica Polski jest prawie najtańsza. Taniej zjemy tylko w Kuala Lumpur, Dżakarcie i Manili. Natomiast najdroższą kolację dostaniemy w Zurychu, Kopenhadze i San Francisco. Kolejno za 266 zł, 222 zł i ok. 220 zł.

Cena kolacji dla paryCena kolacji dla pary materiały własne/ źródło: Business Insider, Deutsche Bank

Publiczny transport to nie lada wydatek w wielu miastach świata. Co ciekawe, najdroższym pod tym względem miejscem jest Londyn. Tam za komunikację płacą miesięcznie ok. 730 zł. Deutsche Bank wyliczył, że w Warszawie to koszt ok. 114 zł. W Mumbaju jest najtaniej - za bilet miesięczny zapłacimy ok. 55 zł. 

Cena biletu na komunikacjęCena biletu na komunikację materiały własne/ źródło: Business Insider, Deutsche Bank

Ścięcie - za ile? Iphone 8 za ile?

Łatwiej wyliczyć średnią za strzyżenie męskie, dlatego Deutsche Bank w swoim raporcie umieścił właśnie taką usługę. Do fryzjera nie radzimy chodzić w Zurychu - tam panowie zapłacą tyle, co w Polsce kobiety - ponad 160 zł. Szybkie cięcie w Indiach to kosz 16 zł. W stolicy Polski nieco więcej - 44 zł. 

Cena męskiego strzyżeniaCena męskiego strzyżenia materiały własne/ źródło: Business Insider, Deutsche Bank

A ile za telefon marki Apple - iPhone 8? Tutaj sytuacja bardzo się zmienia. Na pierwsze pozycje wysuwa się Brazylia i Grecja - tam za telefon zapłacimy prawie 5 tys. zł. Najtaniej jest w Stanach Zjednoczonych - 3,7 tys. zł. W Warszawie iPhone 8 kosztuje wcale nie mało, bo aż 4400 zł. 

Cena Iphone'a 8Cena Iphone'a 8 źródło: Business Insider, Deutsche Bank

Cena papierosów

Teraz ważna informacja dla palaczy. Gdzie na świecie wydawaliby najwięcej na papierosy? Otóż palenia nie wspiera Australia. Tam za paczkę Marlboro zapłacimy ponad 80 zł. Tanio dla palaczy jest w Moskwie, Rio de Janeiro czy w Szanghaju - tam zapłacimy za paczkę ok. 11 zł. W Warszawie - ok. 17 zł.

Cena papierosówCena papierosów źródło: Business Insider, Deutsche Bank

Cena za bilet do kina, cena piwa

Nie zachęcamy do chodzenia na seanse na wakacjach w Zurychu czy w Londynie. Tam za bilet do kina zapłacimy kolejno 69 i 60 zł. Warszawa znalazła się w trzeciej dziesiątce z ceną za bilet w wysokości 28 zł. 

Cena biletu do kinaCena biletu do kina materiały własne/ źródło: Business Insider, Deutsche Bank

A teraz ważna informacja - ile kosztuje duże piwo na świecie? W Dubaju jest zdecydowanie najdrożej - 44 zł zapłacimy za jeden kufel. Niewiele taniej w Oslo, potem jest Hong Kong i Singapur. Za pięć złotych wypijemy piwo na Filipinach i w... Pradze. W Warszawie za piwo w knajpie zapłacimy ok. 9,6 zł. 

Cena dużego piwaCena dużego piwa materiały własne/ źródło: Business Insider, Deutsche Bank

Uważasz, że w Warszawie jest drogo? Wyraź swoja opinię na temat rankingu: listy-do_metrowarszawa@agora.pl

Ładuję syna do wózka, do którego mocuję kamerę i ruszam w miasto sprawdzić, jak to jest z tymi "obniżającymi się" autobusami

Więcej o: