Inspektorzy zdumieni. Autobus, który woził ludzi, był w kompletnej ruinie

Mazowieccy inspektorzy pod koniec czerwca przeprowadzili kontrole otwockich autobusów. Okazało się, że jeden z pojazdów jest w kompletnej ruinie. A woził pasażerów.

Stan techniczny autobusu obsługującego linię regularną w okolicach Otwocka wzbudził spore zdumienie u mazowieckich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Niesprawne drzwi, wycieki płynów

Autobus miał nadmiernie skorodowaną i niekompletną kratownicę, uszkodzoną podłogę przy ostatnim rzędzie siedzeń pasażerów, niesprawne drzwi wejściowe oraz pęknięte pióro resoru.

Oprócz tego inspektorzy zauważyli wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmierne luzy w układzie kierowniczym, różną rzeźbę bieżnika opon na drugiej osi, brak ramienia wycieraczek, niepewne mocowanie siedzeń oraz niesprawne światła: pozycyjne tylne, podświetlenia tablicy, kierunkowskazy i przeciwmgielne tylne.

Zagrożenie

Na tym jednak nie zakończyła się obszerna lista usterek w pokwitowaniu zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu. W autobusie zamontowana była tylna szyba bez wymaganej homologacji.

Autobus obsługiwał regularną linię w okolicach Otwocka, stwarzając tym samym zagrożenie nie tylko dla kierującego i pasażerów, ale także dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Inspektorzy ITD zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.

Kontrole autokarów i autobusów

Lato to okres zorganizowanych wyjazdów na wycieczki, kolonie, różnego rodzaju obozy i zgrupowania. W ramach poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w okresie wakacji, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu prowadzą kontrole autokarów.

Kontrole takie odbywają się na wniosek organizatorów wycieczek, a także na stałych punktach kontroli autokarów przy hali Torwar w Warszawie i ul. Mierzejewskiego w Radomiu. Inspektorzy sprawdzają trzeźwość kierujących, ich uprawnienia oraz stan techniczny pojazdów oraz czas pracy kierowców. Ponadto, w okresie wzmożonego ruchu autokarów, patrole nadzorujące ruch na głównych szlakach komunikacyjnych województwa mazowieckiego, koncentrują swoją uwagę na przewozie dzieci i młodzieży. Działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa przewozu dzieci i młodzieży są priorytetem dla WITD.

Oprócz działań kontrolnych, inspektorzy biorą udział w szeregu spotkań organizowanych dla najmłodszych mieszkańców Mazowsza. Poprzez zabawę i konkursy dzieci oraz uczniowie szkół podstawowych poznają najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze.

Jechałeś autokarem, który był w bardzo złym stanie? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Jak jeżdżę po Warszawie, to...

Więcej o: