"ZTM publikuje skomplikowane komunikaty z nazwami ulic. Proszę, ułatwcie życie pasażerom"

Pan Maciej przekonuje, że komunikaty Zarządu Transportu Miejskiego na temat zmian w komunikacji w związku z różnymi wydarzeniami w stolicy są nieczytelne. Proponuje rozwiązanie. A ZTM odpowiada.

"W jedną z ostatnich niedziel próbowałem dostać się na Mokotów linią 162 z przystanku PKP Powiśle. Okazało się, że ze względu na triathlon autobus został przekierowany. Komunikat wywieszony na przystanku był jednak, w moim odczuciu, bardzo mało czytelny. Informowano w nim o ulicach, którymi jest przekierowywany autobus, a nie przystankach" - pisze do nas pan Maciej.

Jest to w mało czytelnej formie

Jak dodaje, musiał zadzwonić na infolinię, by dokładnie dowiedzieć się, na jaki przystanek powinien się udać. "To już kolejna podobna sytuacja - przy okazji maratonów, marszy, demonstracji, ZTM publikuje skomplikowane komunikaty z nazwami ulic, a nie przystankami. Jest to przedstawione naprawdę w mało czytelnej formie" - ocenia pan Maciej.

Jak dodaje, porusza się komunikacją miejską, a nie samochodem, nie zna wszystkich ulic, którymi jeździ autobus. "Konsultantom na infolinii, którzy są bardzo pomocni, też zajmuje chwilę czasu, żeby dokładnie zrozumieć te komunikaty i udzielić mi porady" - informuje.

Nie rozumie, dlaczego nie można publikować prostych komunikatów na zasadzie: linia taka i taka zatrzymuje się na tych i tych przystankach, nie zatrzymuje się na takich. "Proste, czytelne, klarowne. Bardzo proszę, ułatwcie życie pasażerom" - podsumowuje.

Nazwy przystanków, nazwy ulic

O sprawę zapytaliśmy Zarząd Transportu Miejskiego, autora komunikatów o zmianach w kursowaniu autobusów i tramwajów. Michał Grobelny z biura prasowego mówi, że komunikowanie objazdów autobusów kierowanych na nie ze względu na różne wydarzenia w stolicy przy pomocy opisu trasy (czyli nazw ulic) jest bardziej czytelne niż poprzez wyliczenie przystanków.

- Pamiętajmy, że autobusy na objazdach zatrzymują się na wszystkich przystankach. Ich liczba może być więc znaczna – również ze względów technicznych zatem informacja opisująca trasę objazdową przy użyciu nazw ulic jest wygodniejsza i bardziej przejrzysta - wyjaśnia.

Jak dodaje, nazwy przystanków nie zawsze pokrywają się z nazwami ulic, ale jeśli chcemy trafić w konkretne miejsce w stolicy, to najczęściej znamy adres/ulicę, a nie nazwę przystanku. Takie rozwiązanie jest więc również wygodniejsze, jeśli chodzi o osoby spoza stolicy i obcokrajowców.

Co sądzisz na ten temat? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Warszawiacy coraz częściej wpadają pod tramwaje. Motorniczy wiedzą, dlaczego. Wstrząsające wideo

Więcej o:
Komentarze (17)
"ZTM publikuje skomplikowane komunikaty z nazwami ulic. Proszę, ułatwcie życie pasażerom"
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 23 razy 19

  Panie "ej" nie rób pan kolejnego sztucznego problemu.
  Bo w przypadku zmiany trasy WAŻNIEJSZE jest chyba podanie ulic, którymi biegnie zmieniona trasa, niż przystanków o egzotycznej czasami i nie mającej nic wspólnego z okolica nazwie. Bo jeżeli mamy ulicę i znajdujący się na niej przystanek, to chyba LOGICZNE jest, że autobus się tam zatrzyma.

 • pawel.777

  Oceniono 22 razy 12

  A teraz zastanówmy się jak poruszają się warszawiacy po mieście? Wg nazw ulic czy nazw przystanków? Ale Pan Maciej to pewnie przyjezdny nie znający ulic i stąd ma biedak problem.

 • wkoz1

  Oceniono 7 razy 7

  absurdy są i na zwykłych trasach.. np. 190.. zasuwa po al. solidarnosci. przez kilka km. przystanek al. solidarnosci tez jest oczywiscie (po co?) .. . pytanie za 100 pkt .. w ktorym miejscu? na poczatku? na koncu? w srodku al. solidarnosci? zgaduj zgadula..

 • tylko_na_forum

  Oceniono 8 razy 4

  Moj ulubioiny tekst: 'ruch bedzie odbywal sie ciagami rownoleglymi' - znaczy KTOREDY?! Co jesli jest kilka ciagow rownoleglych? Serio, pelna zgoda z tym Panem, powinni podawac nazwy przystankow

 • vomiting_frog

  Oceniono 7 razy 3

  Nie wiem, ale jakoś tak widzę że ktoś dostaje bólu dupy jak nie ma jakiś bzdurnych zarzutów w kierunku tego całego ZTM. Wczoraj jakaś miała pretensje że jej komornik kazał zapłacić kare za brak biletu
  Taki mi się przypomniał kabaret z księga życzeń i zażaleń.

 • siwywaldi

  Oceniono 9 razy 3

  Pan Maciej: "W jedną z ostatnich niedziel próbowałem się dostać się na Mokotów linią 162 z przystanku PKP Powiśle"

  Pewnie biedak chciał dostać się do Alei Wilanowskiej, ale wysiadł przy ULICY Wilanowskiej.
  I się wqrwił... :-))

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 14 razy 0

  Pomysł z wyliczeniem przystanków prosty, ale nie przebije się przez lenistwo i dupogłowie patałachów z ZTMu.

 • gorillaglu

  Oceniono 6 razy 0

  Komunikaty ZTMu faktycznie mogłyby być prostsze. Poza wszystkim, czemu nie można załączyć do nich mapy zmian?

 • spokojniesiezmiescisz

  Oceniono 4 razy 0

  Uproście? Niech proszo... ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX