Niedawno opublikowaliśmy tekst, w którym wypisaliśmy najbardziej atrakcyjne kąpieliska w Warszawie i pod Warszawą. Są to miejsca, które latem są strzeżone - obecny jest ratownik, który w razie potrzeby jest w stanie szybko zainterweniować.
Wiele miejsc, które wydawałyby się idealnymi punktami do letnich kąpieli, należy jednak omijać. Jak podkreśla Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, głównie ze względu na to, że nie są one strzeżone, a kąpanie się w nich grozi utonięciem.
Na terenie Warszawy takich miejsc jest w kilku miejscach. Wśród nich:
- Glinianki Sznajdra przy ul. Połczyńskiej
- Jeziorko Czerniakowskie przy ul. Jeziornej (z wyjątkiem tej lokalizacji Jeziorko Czerniakowskie jest dostępne dla kąpiących się, sezon rozpoczął się 16 czerwca
- Jeziorko Szczęśliwickie - od ul. Włodarzewskiej w Parku Szczęśliwickim – przy pomoście, przy ul. Włodarzewska od str kościoła oraz przy ul. Usypiskowej 17
- Staw „Cietrzewia” - nie można się kąpać zarówno od ul. Cietrzewia, od ul. Zbocza
Pana Tadeusza, od ul. Dukatowej, od ul. Konewki, od ul. Bielskiej w Parku Szczęśliwickim, przy ul. Dicensa od strony pętli MZA
Czarne punkty wodne Warszawa mapka: Arkadiusz Gadaliński
- Zbiornik wodny przy ul. Dudziarskiej w Warszawie
- Jeziorko Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim w Warszawie
- Jeziorko Balaton przy ul. Abrahama
- Jeziorko Gocławskie przy Al. Stanów Zjednoczonych
- 512 km rzeki Wisły – plaża po prawej stronie przy moście Poniatowskiego
- Plaża „Rusałka”, 515 km rzeki Wisły
- Wisła, plaża na wys. KS „Spójnia” ul. Wybrzeże Gdyńskie 2
- Kąpielisko przy ul. Ks. Szulczyka/ ul. Napoleona Bonaparte (osiedle Aleksandrów)
Pod Warszawą jest wiele miejsc, które należy unikać. W miejscowości Kiełpin w gminie Łomianki nie wolno kąpać się w Jeziorku Kiełpińskim. Czarne punkty występują w wielu miejscowościach na rzece Bug (w Serpelicach czy w miejscowości Mierzwice Stare, w Mężninie, Kiełczewie, Mogielnicy, Buzyskach, w Szuminie, w Kamieńczyku, w Tuchlinie, Brańszczyku, w Wywólce). W Wiśle nie można się kąpać nie tylko wymienionych punktach w stolicy - ale również w miejscowościach w gminie Kozienice (w Kłodzie, Kępeczkach, w Kuźmie).
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rzeki Narew - w rzece nie można się kąpać w takich miejscowościach jak Różan czy Dyszobaba, a także w Ostrołęce czy w Pokrzywnicy, w Ponkiewie, w Holendrze, w Pułtusku, w Lubiele Nowym i w Ostrykole Dworskim.
W Ciechanowie nie można się kąpać nad Wyrobiskiem. W Zielonce - w kąpielisku "Glinianki". W Żyrardowie - w Zalewie żyrardowskim.
Kilka czarnych punktów znajduje się również w powiecie radomskim. To: rzeka Radomka w Goryniu, staw w Radomiu przy ul. Rataja, Staw Górny w Pionkach, Staw w Janusznie, jezioro i rzeka Iłżanka w Iłży, zalew w Siczkach, 3 stawy w Marynie.
Wszystkie wyżej wymienione miejsca są oznakowane tablicami czarny punkt wodny.
Które kąpielisko na terenie Warszawy polecasz? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl