Wianki nad Wisłą 2018 w Warszawie. Kiedy, gdzie i kto wystąpi w Noc Świętojańską?

Wianki nad Wisłą w Warszawie już tuż-tuż. Kolejną Noc Świętojańską będziemy świętować w stolicy 23 czerwca 2018 na warszawskim Podzamczu. Kto zagra w tym roku na Wiankach?

To już 23. edycja Wianków nad Wisłą - najlepszej świętojańskiej imprezy w Warszawie. Kiedy, gdzie i z kim będziemy świętować najkrótszą noc w roku? 

Wianki nad Wisłą w Warszawie: kiedy i gdzie?

Noc Kupały wywodzi się z kultury słowiańskiej i jest związana z letnim przesileniem Słońca. Tradycyjnie świętuje się ją w najkrótszą noc w roku, czyli w okolicy 21-22 czerwca. Tej nocy pary łączyły się także w pary obchodząc tzw. wianki. Panny plotły wianki i rzucały je na wodę, a chłopcy próbowali je z niej wyłowić. 

Świętowanie łączy się też z innym świętem. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa, pogańskie obrzędy zaczęły być zastępowane kościelnymi. Właśnie dlatego Noc Kupały została wyparta przez Noc Świętojańską - wigilię dnia św. Jana - obchodzoną w nocy z 23 na 24 czerwca. 

Z obu tych tradycji wywodzą się nasze współczesne Wianki nad Wisłą. W tym roku wszystkie atrakcje przygotowane są na 23 czerwca na Podzamczu w Warszawie

Wianki nad Wisłą w Warszawie: koncerty

Z okazji świętowania Nocy Świętojańskiej w Warszawie co roku organizowane są koncerty plenerowe. W tym roku line-up jest zróżnicowany. 

23 czerwca na warszawskim Podzamczu zagrają:

  • W&W
  • Bajm
  • Dżem
  • Daria Zawiałow
  • Ten Typ Mes

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny

Masz wspomnienie związane z Wiankami nad Wisłą, którym chcesz się z nami podzielić? Jaki koncert był najlepszy? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

W Mące i Wodzie czy w NonSolo? Szukamy z Włochem najlepszej pizzy w Warszawie [PRZEPISY]

 

Więcej o: