Warszawska restauracja "wchłonęła" publiczne ławki i drzewo? "Jestem zbulwersowana"

Panią Magdę zaniepokoił fakt, że w tym roku nie może już usiąść na ławce pod drzewem przy pl. Konstytucji. Drzewo, jak mówi, "wchłonął" ogródek restauracji Sexy Duck.

- Jestem zbulwersowana. Mieszkam tu od 20 lat. Lubię przesiadywać z psem pod drzewem na ławce, bo jest tam chłodno. Teraz nie mogę, bo publiczne ławki wchłonął ogródek restauracji - mówi pani Magda. Chodzi o drzewo i ławki, które mieszczą się przy pl. Konstytucji 3, gdzie obecnie jest restauracja Sexy Duck.

- Nic nie mam do ogródków kawiarnianych. Sama czasem tu przychodzę, ale tak jak w zeszłym roku obszar ogródka był mniejszy, tak teraz się rozrósł i zabiera publiczną przestrzeń, z której nie mogą korzystać już nie-klienci lokalu, takie osoby jak ja, czy rodzice z dziećmi, którzy siadali tam, żeby zjeść lody - dodaje.

Pani Magda wysłała nam również zdjęcia. Widać na nich, że drzewo, wokół którego znajdują się ławki, stało się częścią ogródka restauracji.

Ogródek w Sexy DuckOgródek w Sexy Duck materiały Czytelnika

Każdy właściciel lokalu, który chce otworzyć ogródek, musi złożyć w tej sprawie wniosek do miasta - Zarządu Dróg Miejskich lub urzędu dzielnicy (w zależności od tego, kto jest zarządcą terenu) i uzyskać zgodę. W tym celu składany jest projekt ogródka, granice, w których ma się on znajdować. 

Drzewo przy ogródkuDrzewo przy ogródku fot: materiały Czytelniczki

Drzewa powinny być poza pasem ogródka

W rozmowie z Metrowarszawa.pl Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich, informuje, że właściciel Sexy Duck zwracał się z wnioskiem o zajęcie terenu należącego do ZDM i otrzymał zgodę na otwarcie ogródka zgodnie ze złożonym projektem. Jak mówi, według projektu drzewa powinny znajdować się jednak poza pasem ogródka.

- Jeżeli ogródek został wytyczony niezgodnie z projektem, będziemy wyciągać konsekwencje w postaci kar. Plac Konstytucji to droga powiatowa. Kara administracyjna za nieodpowiednie użytkowanie terenu wynosi 1,20 zł za m kw. pomnożone przez powierzchnię ogródka i pomnożone razy 10 - wyjaśnia Gałecka.

Rzeczniczka przesłała nam również projekt ogródka, który trafił do ZDM wraz z wnioskiem. Drzewa znajdują się na nim poza pasem ogródka. Jak powiedziała, służby muszą jednak na miejscu sprawdzić, czy doszło do uchybień. W środę 9 maja ZDM dokona kontroli ogródka przy pl. Konstytucji. 

Mieszkańcy są zadowoleni

Jan Dunin z Sexy Duck przekonuje, że ogródek jest taki, na jaki zgodę wyraził ZDM. - ZDM wydało obowiązującą decyzję na wynajem terenu na podstawie wszystkich przedstawionych projektów i opinii - informuje Dunin. 

Jak mówi, miasto zobowiązało jego restaurację do utrzymywania czystości i zapewnienia porządku na tym terenie. A jak twierdzi, z tym zawsze był problem. - Zwłaszcza w sezonie letnim ławki były okupowane przez osoby spożywające tam alkohol - opowiada Dunin.

Jak dodaje, część ławek nadal jest dostępna publicznie. - Z naszych informacji wynika, iż sąsiedzi są zadowoleni z takiego zagospodarowania terenu i często korzystają z ogródka restauracji - wyjaśnia.

Mówi, że w ubiegłym roku rzeczywiście ogródek miał inną wielkość. - W przyszłym roku będzie pewnie mieć również inną - zależnie od zapotrzebowania - wyjaśnia.

Co sądzisz na ten temat? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Warszawa z najwyższego punktu w stolicy. Zobacz ten widok! [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (53)
Warszawska restauracja "wchłonęła" publiczne ławki i drzewo? "Jestem zbulwersowana"
Zaloguj się
 • typowynazista

  Oceniono 92 razy 84

  "W środę 9 maja ZDM dokona kontroli ogródka przy pl. Konstytucji. "
  Wszak najskuteczniejsze są te kontrole, które zapowiada się w ogólnopolskiej prasie.

  Boże ty widzisz i nie grzmisz!

 • sykstus_7

  Oceniono 72 razy 42

  Ta patologia bierze się m.in. stąd, że właściciel ogródka płaci za niego 1,20zł/m2 dziennie.
  Śmieszne pieniądze za zaśmiecanie publicznej przestrzeni takim barachłem.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 48 razy 38

  No ba! Przeszkadzało im, że ludzie pili alkohol przy drzewie, dlatego obstawili je ławkami i beznadziejnymi leżakami i sprzedają tam piwo.

 • shockoloco

  Oceniono 38 razy 30

  Ja pitole! Tym bezgusciem, ale podobno trendem, lezakowym juz rzygam. Wysilcie sie na jakas oryginalnosc zamiast powielac bzdurne pomysly.

 • saiv

  Oceniono 32 razy 28

  Ten Jan Dunin to niezły cwaniak. Rżnie teraz głupa. Założę się że dzisiaj w dniu kontroli ogródek się zmniejszy.

 • dihydrogen_monoxide

  Oceniono 49 razy 25

  Ogródek będzie taki, jaki właściciel sobie ubzdura i mało go to interesuje, że niezgodny ze zgodą, którą uzyskał. Miasto natomiast skontroluje w terminie, który ogłasza wszem i wobec, żeby tylko właściciel się o tym dowiedział. Parodia miasta. Nie mogę się doczekać wyborów.

 • psubrat2000

  Oceniono 23 razy 21

  Charlotta i PlanB na placu Konstytucji tak samo sobie ławki wchłonęły.

 • rg142

  Oceniono 39 razy 21

  @nowy4444
  Głosujcie na Jakiego
  On wszystko pozamyka
  Żeby niczego nie było, jak mawiał prorok Kononowicz Krzysztof z Białegostoku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX