W Warszawie coraz cieplej. Ludzie decydują się na kąpiel w... Wiśle. Czym to grozi?

Tylko podczas majówki stołeczny oddział WOPR interweniował aż 20 razy. Ratowali pijanych, którzy zdecydowali się na kąpiel w rzece. Ale nie tylko osoby nietrzeźwe nie powinny wchodzić do Wisły.

W Wiśle na razie nie można się kąpać. Powodów jest kilka. Jak wyjaśnia w rozmowie z Eska Warszawa Michał Czernicki, rzecznik stołecznego WOPR, w Wiśle znajduje się bardzo dużo przeszkód podwodnych oraz budowli nawodnych, które spiętrzają wodę i tworzą niesamowicie silne wiry.

Kąpieliska

Jak dodaje, Wisła to żywioł. Jest nieprzewidywalna. Ratownicy wchodzą do rzeki wyłącznie w kamizelkach ratunkowych i w kasku. Podkreśla, że nie ma na razie wydzielonego terenu wzdłuż Wisły, gdzie można się kąpać. Co nie oznacza, że nigdy nie będzie. Miasto ma w planach budowę kąpieliska. 

Stołeczny ratusz poinformował o planach inwestycji basenów w 2016 roku. W Warszawie mają powstać dwa baseny - jeden na wysokości Portu Praskiego, drugi przy Cyplu Czerniakowskim. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że powstaną do 2020 roku.

Kąpieliska w WiśleKąpieliska w Wiśle UM Warszawa

Czy tak się stanie? Tego jeszcze nie wiadomo. Jak powiedział w rozmowie z Naszym Miastem Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni, po sporządzeniu konkretnego biznesplanu ma ruszyć przetarg. Baseny mają powstać w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Czy woda w Wiśle jest czysta?

Zdaniem miasta, woda w Wiśle jest na tyle czysta, że można się w niej kąpać. Jak informuje jednak sanepid, który wody w Wiśle nie bada, kąpiel w rzece może spowodować różne problemy zdrowotne. Joanna Narożniak z mazowieckiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w rozmowie z Eska Warszawa radzi więc, aby korzystać z kąpielisk, które są pod nadzorem inspekcji sanitarnej. Takim kąpieliskiem może wkrótce będzie Jeziorko Czerniakowskie. 

Gdzie najlepiej spędzać czas latem w Warszawie? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o: