Na pl. Hallera stanęła tężnia solankowa! To pierwsza taka inwestycja w samym środku miasta

Mimo problemów, w końcu się udało - na pl. Hallera już działa tężnia solankowa. To pierwsza tężnia na terenie Warszawy! Sugerowany czas pobytu w bezpośredniej bliskości tężni? 15-30 minut.

Jak poinformował na Facebooku praski radny Kamil Cierpieńko, tężnia solankowa, projekt z budżetu partycypacyjnego 2017 już działa. To on był pomysłodawcą tego projektu.

Mikroklimat

Tężnia stanęła w zachodniej części placu, tuż obok studni oligoceńskiej.

"Było trudno, ale dziś wiem, że było warto! Tężnia solankowa na pl. Hallera działa! Oczyszcza powietrze i poprawia samopoczucie, a mikroklimat tężni będzie pomagał nam nabrać sił! Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli!" - komentuje na stronie.

Praska tężnia, to budowla z drewna i gałęzi tarniny, na które spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki. Ten prosty proces wytwarza wokół mikroklimat, który pomaga m.in. w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń, a także w przypadku ogólnego wyczerpania.

15-30 minut inhalacji

Dwa lata temu, gdy pisaliśmy o pomyśle na zbudowanie tężni, wydawało się, że jest to niemożliwe lub - mija się z celem - efekt leczniczy w środku miasta byłby minimalny. Okazuje się jednak, że spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Pragi-Północ, którzy od dawna czekają na to, aby plac zaczął żyć. 

Jak informuje przegladpraski.pl, solanka  została przebadana przez Zakład Analityki Żywności i Ochrony Środowiska, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Sugerowany czas pobytu w bezpośredniej bliskości tężni to 15-30 minut.

Największe tężnie w Europie znajdują się w Ciechocinku, podobne konstrukcje znajdziemy też w Konstancinie i Legionowie

Za drogo

Żeby tężnia w końcu została zbudowana, potrzeba było trochę czasu. Pomysłodawca projektu szacował, że na jej stworzenie potrzeba 250 tys. zł. Roczne utrzymanie ma natomiast wynieść ok. 32 tys. zł. Tężnia miała zacząć działać jeszcze w 2017 roku. Ciężko było jednak znaleźć wykonawcę, który zrealizowałby inwestycję za taką cenę. 

Po tym, jak urzędnicy ogłosili przetarg na budowę tężni, wpłynęły tylko dwie oferty. Wpłynęły tylko dwie oferty: Przedsiębiorstwo Innowacyjne ERGO było gotowe postawić ten obiekt za 252 tys. zł, a firma S. C. Amfiteatr oczekiwała wynagrodzenia w wysokości około 350 tys. zł.

W końcu udało się znaleźć wykonawcę. Jak Mówi Cierpieńko, budżet został przekroczony, ale nieznacznie. 

Zmiany na pl. Hallera

Budowa tężni to początek zmian na pl. Hallera. W tym roku ma się zmienić również przestrzeń dla pieszych w sąsiedztwie pierzei placu. Nawierzchnia chodników zostanie wymieniona, pojawi się nowa zieleń, a część przestrzeni zostanie dostosowana do urządzenia na niej ogródków kawiarnianych.

Praski Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami zamierza wyremontować pustostany po północnej stronie placu. Zostaną zwężone również jezdnie. Zniknąć ma również pętla autobusowa. W jej miejscu staną pawilony handlowo-usługowe i zielone pergole.

Ponadto, na pl. Hallera od marca działa już bar mleczny. W menu znajdziemy pierogi, naleśniki i różnorodne dania na wagę. 

Co sądzisz o takim pomyśle? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (27)
Na pl. Hallera stanęła tężnia solankowa! To pierwsza taka inwestycja w samym środku miasta
Zaloguj się
 • hdtvpolska

  Oceniono 10 razy 10

  Nowe pawilony usługowo-handlowe !?
  Tam jest poważny nadmiar sklepów. Po co budować nowe jak jest dużo pustostanów. Zbyt wysoki poziom czynszów morduje handlowców. Od lat.

 • agata_nowak

  Oceniono 7 razy 3

  Pierwsza w Warszawie???! Na Marysinie Wawerskim stoi od lipca zeszłego roku. Warto sprawdzić, zanim się coś napisze.

 • Jasiek Mińkowski

  Oceniono 2 razy 2

  Praga staje się miejscem gdzie obecnie dzieje się tak dużo w wielu dziedzinach życia że aż miło popatrzeć. Takie inwestycje tylko o tym wszystkich utwierdzają nie ważne czy to tęznia czy Muzeum Poskiej Wódki w Koneserze czy kolejny etap metra. Dziś ta częśc miasta jest rówie atrakcyjna co wola czy Mokotów. I to tylko kestia czasu by duża częśc warszawiaków odkryła Pragę na nowo bo poprostu tu aż chce się być.

 • bodzianowicz

  Oceniono 2 razy 2

  moga się poinhalować za darmo na Powiślu, he he

 • Robert Kaczmarek

  0

  Podobają mi się bardzo takie inicjatywy na Pradze. Jako mieszkaniec dobrze wiem jak dużo się tu zmieniło w ostatnich latach. Moim zdaniem Praga zasługuje na takie inwestycje w stu procentach i na dodatek świetnie się one sprawdzą. Tężnia to super pomysł sam chętnie się wybiorę!

 • zaisa

  Oceniono 2 razy 0

  W zachodniej części placu?...
  W zachodniej części jest głaz ku czci generała Hallera. Tężnia zdecydowanie ma się ku wschodowi.
  Złoty Kompas autorowi notatki. Mylenie wschodu z zachodem może być niebezpieczne. ;)

 • wagadudu

  Oceniono 4 razy 0

  Bez sensu. Powinni połączyć tężnie z pomnikiem smoleńskim. Poza tym genialny pomysł - tężnie w środku wielkomiejskiego syfu.

 • ten_z_pragi

  Oceniono 10 razy -2

  Zwężą jezdnie jednopasmowe ? Geniusze!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX