Niespodziewany gość zamieszkał w podwarszawskim Raszynie. "Prawdopodobnie zboczył z kursu"

Pod Warszawą zamieszkał nietypowy gość - pelikan różowy. Jak informuje Dzika Ochota, ptak najprawdopodobniej zboczył z kursu. Czy sobie poradzi?

"Część z Was pewnie już wie, a część nie ma jeszcze pojęcia, że w Raszynie, rzut beretem od Warszawy, siedzi sobie od dwóch tygodni pelikan różowy. Siedzi i zajada" - czytamy na stronie na Facebooku Dzika Ochota.

Jak podaje źródło, w tej chwili ptak dryfuje na stawie Puchalskim (około 14 km na południowy-zachód od Warszawy). "To młody ptak, prawdopodobnie zboczył z kursu, bo najbliższe lęgowiska tego gatunku są w delcie Dunaju" - informuje Dzika Ochota.

Administratorzy strony są przekonani, że ptak sobie poradzi. W pewnym momencie zbierze się i odleci. W komentarzach pod wideo pojawiły się opinie, że to nie pierwszy raz, kiedy ten gatunek zawitał pod Warszawę. 

"Przez wiele lat mieszkałem tuż przy stawie Puchalskim, z opowiadań wiem, że pelikany w ciągu ostatnich 40 lat pojawiały się kilkakrotnie, sam obserwowałem jednego właśnie na stawie Puchalskim w maju 1996 roku" - pisze pan Marcin.

Pelikany w Polsce?

Jak czytamy w Wikipedii, Pelikan różowy to gatunek zamieszkujący wyspowo w południowej i wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie, subkontynencie indyjskim, nad Morzem Kaspijskim, Aralskim, nad jeziorem Bałchasz, w górnym biegu Irtyszu, w delcie Dunaju, oraz być może na pograniczu grecko-albańskim. Do Polski zalatuje, choć sporadycznie.

Najczęściej w naszym kraju można spotkać właśnie pelikana różowego. Jak czytamy na stronie magazyn.salamandra.org ptaki coraz częściej odwiedzają Polskę. 

"Badania prowadzone przy użyciu telemetrii satelitarnej wykazały, iż obserwowane ptaki przed przylotem na lęgowiska znajdujące się w delcie Dunaju, wykonywały lot daleko na północ, po czym powracały do kolonii. Być może Polska znajduje się w rejonie Europy, który ptaki te - potencjalnie, podczas ocieplenia klimatu - mogłyby skolonizować" - czytamy.

Żeby upewnić się, że pelikanowi nic nie grozi, wysłaliśmy zapytanie do Eko Patrolu.

Byłeś świadkiem czegoś nietypowego w Warszawie i okolicach? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Imprezowicze sikają ludziom pod oknami. Dramat mieszkańców Powiśla

Więcej o: