"Młodzi po latach walki o swój biznes rzucają wszystko, bo lepsza okazuje się korporacja" [LIST]

- Jestem drobnym przedsiębiorcą i od 20 lat prowadzę sklep sportowy w Warszawie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wciąż dzielnie trzymam się na rynku, ale moja młoda konkurencja nie daje już rady - pisze do nas pan Ryszard.

W 2017 zbankrutowały dwa znaczące sklepy: Ergo i Sklep Biegacza. Niby normalka, tak się w handlu czasem zdarza. Tylko dlaczego to się zdarza najlepszym? Młodzi, wykształceni ludzie, biorą za wzór najlepsze zachodnie standardy, stają się liderami sprzedaży, jeden z nich otrzymuje nawet przyznawany przez branżę tytuł "Najlepszy Sklep Biegowy Roku". I co? I okazuje się, że po siedmiu latach walki o swój biznes, o swoją niezależność, rzucają wszystko w cholerę, bo lepsza okazuje się posada w
korporacji.

"Rzeczpospolita" donosiła w lutowym wydaniu, że rok 2017 był rekordowy pod względem upadłości małych i średnich przedsiębiorstw (ponad połowa to firmy handlowe). A wszystko to w chwili, gdy gospodarka rozgrzana jest do czerwoności, a dane wskazują na rekordową sprzedaż. Niestety nikt tam nie wie, skąd ten paradoks. Jakie mechanizmy rynkowe doprowadziły do tej sytuacji? Dlaczego w młodych ludziach wykastrowano przedsiębiorczość?

Dlaczego pojedynczy człowiek, a nawet cała rodzina nie są w stanie nawiązać dziś walki z sieciówkami? Dlaczego bezduszne, jednakowo sformatowane klony, gdzie łatwiej jest porozmawiać z regałem niż z kompetentnym sprzedawcą, wygrywają rynkową batalię z dużo ciekawszymi choć mniejszymi pomysłami?

Nie ma oczywiście jednej przyczyny, nie chciałbym nikogo zanudzać i
skupiłbym się na trzech filarach.

Kapitalizm

Niepostrzeżenie, nie wiadomo kiedy, zatoczyliśmy koło i wracamy do epoki feudalnej. W dzisiejszej rzeczywistości nie ma już miejsca na małe rodzinne biznesy. Dzisiaj liczy się wyłącznie skala. Globalizacja we współpracy z informatyką pozwoliły na klonowanie dawno temu zbudowanych biznesów na skalę całego świata.

Pojedynczy sklep nie musi wyżywić właściciela. Wystarczy, że wypracuje miesięczny zysk na poziomie np. 1000 zł. Przeżyć się za to nie da, ale jeśli sklepów jest 1000, to do właściciela całej sieci trafia niezła sumka. Milioner staje się miliarderem, a przy okazji blokuje dostęp do handlu innym. Postępuje stopniowa monopolizacja rynku. Znowu rośnie kasta panów i pracowników najemnych. Już mniej niż 1 proc. społeczeństwa jest w posiadaniu połowy majątku całego świata.

Pomoc państwa

Gdy w okresie przemian ustrojowych wykluwała się z niczego nasza klasa średnia, gdy małe biznesy pomału rosły w siłę, ktoś wpadł na pomysł, aby pomóc... bogatemu i obcemu kapitałowi.

Wszystkie zagraniczne koncerny, w zamian za wejście na nasz rynek zwolnione zostały z podatku dochodowego na 5 lat. Do dzisiaj nie muszą go płacić, bo choć okres zwolnienia dawno się już skończył, to mają przecież "optymalizację podatkową", czyli płacą tyle podatku, ile chcą zapłacić. Na forum austriackiego parlamentu jeden z polityków grzmiał ostatnio, że "jedna wiedeńska kawiarnia wypracowuje większy zysk, niż cały europejski Amazon razem wzięty".

Władze lokalne hojnie wydają pozwolenia na budowę centrów handlowych wewnątrz miast. W ścisłym centrum Paryża działają dwa takie centra. W Warszawie działa ich 12 (nie licząc tych w pozostałych dzielnicach). Nic zatem dziwnego, że tam ulice są żywe. Każdego dnia trwa harmider tysięcy małych lokali, a u nas na Marszałkowskiej pustka. Banki, second handy i kilka kebabów. Cała reszta została wyssana. Jedynie plac Zbawiciela jeszcze się broni. Zysk, zamiast do społeczności lokalnych, trafia do
właścicieli centrów, czyli funduszy emerytalnych z innych stron świata.

Klienci

Przeciętny klient nie wnika. Nie zastanawia się nad tym, komu daje zarobić i gdzie ten zarobek później trafia. Czy pozostaje w kraju, czy jest transferowany za granicę. Nie to się liczy. Najważniejsza jest łatwość dostępu do produktu. Efekt tzw. "opcji domyślnej". Nawet cena nie jest tu kluczowa. Znam małe sklepy, w których ceny są niższe niż w
"sieciówkach", a mimo to kolejek tam nie ma. Poza tym, nie słychać u nas 
o bojkocie sklepów zachowujących się nieetycznie. Wykorzystywanie pracowników, zmuszanie ich do pracy w niedzielę, unikanie płacenia podatków, to wszystko uchodzi u nas na sucho.

Ciężko oceniać te procesy, bo nie mamy na nie żadnego wpływu. Tak się po prostu dzieje. Z drugiej jednak strony, gdyby się nad tym zastanowić, to przyszłość nie nastraja optymizmem. Nie są to zmiany społecznie zdrowe. Świat ma mnóstwo pomysłów na gospodarkę, ale żadnego pomysłu na człowieka. Gdzieś niepostrzeżenie przestaliśmy być ludźmi, a staliśmy się konsumentami.

- Ryszard Bonikowski

List jest odpowiedzią na tekst: Był tam ponad 30 lat. Właściciel musiał zamknąć sklepik, ale zostawił wzruszającą wiadomość dla klientów

Co sądzisz o tej opinii? Jesteś drobnym przedsiębiorcą i ciężko Ci utrzymać biznes? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (132)
"Młodzi po latach walki o swój biznes rzucają wszystko, bo lepsza okazuje się korporacja" [LIST]
Zaloguj się
 • tani_dran

  Oceniono 136 razy 132

  Każda osoba otwierająca najmniejszą nawet działalność dostaje na "dzień dobry" na utrzymanie rolnika, górnika, księdza, kilku urzędników, polityka i menela posiadającego siedmioro dzieci na trzech babach. Potem przychodzi kontrola ze skarbówki, z zusu, inspekcja handlowa, sanepid, inspektor danych osobowych, inspektor od gromadzenia odpadów, czasem wpadnie strażak, czasem inspekcja pracy, behapowiec musi swoje zarobić, kasa fiskalna coraz to nowsza, oprogramowanie do generowania JPK, PFRON się upomni o swoje, urząd marszałkowski przyjdzie kontrolować korzystanie ze środowiska, medycyna pracy skasuje swoje za badania - kiedy tu w ogóle pracować żeby coś zarobić?

 • tomasz.76

  Oceniono 49 razy 47

  Teraz to najbardziej opłaca się być w rządzie i przytulać sowite premie.

 • adashofman1

  Oceniono 38 razy 22

  Jaki kapitalizm. Mały producent ma kodeks pracy, rwgulacje środowiskowe i podatki. Korporacja wyprowadza produkcję do Bangladeszu, podatki do Luksemburga i mamy "wolny rynek" wg rzońcy i balcerona.

 • lablabi

  Oceniono 20 razy 14

  Zaczyna się od relacji międzyludzkich. A tu ciągle Polak Polakowi ...Polakiem.Czyli najlepiej,żeby ci
  się ten inters spalił albo ktoś cię okradł.Wtedy zostajesz fajnym gościem,z którym można się wreszczie napić.
  A z drugiej strony jak się już coś udało,to się odgradzasz murem od reszty,żeby się z plebsem nie spoufalać.Więc wszyscy tak żyją wydzierając sobie wzajemnie co się da,zapominając,że od rywalizacji znacznie lepsza jest współpraca.

 • jamislaw

  Oceniono 24 razy 14

  Niestety, na wprowadzanie unijnych regulacji stać tylko duże i bardzo duże firmy. Robić mały biznes 100% zgodnie z prawem nie da się, przepisów, regulacji itp jest za dużo. No i kwestia, ze duży może więcej.

 • kresedebarg

  Oceniono 33 razy 13

  nie moja wina, że małe sklepiki kojarzą mi się tylko z wysokimi cenami

 • P B

  Oceniono 10 razy 10

  10 000 funtów rocznie wolnych od opodatkowania.
  Działalność można zacząć prowadzić, czyt. również zarobkować, jeszcze przed jej faktycznym zgłoszeniem. Na to jest określona liczba dni- spora. Zgłoszenie działalności następuje poprzez wypełnienie odpowiedniego kwita na poczcie. Prowadzisz działalność, ale nie zarobkujesz- nie płacisz absolutnie nic.
  To warunki w Anglii.
  W Polsce państwo okrada obywatela i działalności nie opłaca się prowadzić.
  Dodam tylko, że w Anglii praca charytatywna jest traktowana na równi z zarobkową jeżeli chodzi o prawa.
  W Polsce człowiek angażujący swój czas, środki finansowe, ale działający non profit, w opinii państwa jest nierobem, nie przysługuje mu nic. Zero jakichkolwiek praw.
  Mentalnie Polska jest daleko w tyle. Ludzie zachłystują się wszystkim, co najgorsze.

 • jacutin

  Oceniono 12 razy 8

  Redachtor zapomniał o penalizującym syetemie fiskalnym, który w połączenbiu z niewydolnym sądownictwem umożliwia dymanie małych przedsiębiorców przez kompletnie bezkarnych urzędników skarbówki. Ci zaś, nie zawsze sąwystarczająco kompetentni i mają za krótkie rączki aby dopaść korporacje obstawione armiami prawników i doradców podatkowych, którzy zawsze znajdą dla nich miękkie lądowanie. Jak ma zatem taki mały przedsiębiorca konkurować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX