Kleszcze w Warszawie. Już tu są. Gdzie trzeba najbardziej uważać? [MAPA]

Kleszcze w Warszawie. Te przenoszące groźne choroby pajęczaki można spotkać także w Warszawie. Gdzie? Spytaliśmy o to ekspertów.

Kleszcze w Warszawie. Już w styczniu Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego alarmowała, że "dodatnie temperatury tej zimy sprawiają, że kleszcze nie zapadły w stan diapauzy i nadal żerują". Szukają żywicieli, a "jeśli przez dłuższy czas nie będzie naprawdę zimno, populacja tych groźnych pajęczaków znowu się zwiększy".

Te informacje potwierdza Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (sanepid) w Warszawie. A gdzie trzeba najbardziej uważać na te pasożyty?

Kleszcze w Warszawie - tam, gdzie gryzonie

- Wszelkie miejsca, które z uwagi na swoje specyficzne zalesienie - gęstą szatę roślinną, tereny wilgotne, krzewy i drzewa liściaste oraz występowanie wektorów (czyli gryzoni, które przenoszą kleszcze - myszy i jeży) są bardziej predysponowane do występowania ryzyka ukąszenia przez kleszcze - podkreśla Narożniak w rozmowie z Metrowarszawa.pl.

Jak dodaje, nie jest łatwo stworzyć mapę występowania kleszczy w Warszawie. Ale z grubsza trzeba uważać tam, gdzie w zeszłym roku. Oto mapa, jaką wtedy przygotowaliśmy z pomocą mgr inż. Ewy Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW:

embed

Dlaczego należy uważać na kleszcze?

Kleszcze przenoszą groźne choroby - boreliozę, na którą chorują ludzie i babeszjozę, na którą narażone są psy.

"W żadnym wypadku nie należy lekceważyć zmian skórnych" - zaznacza SGGW. Jednym z charakterystycznych, choć nie zawsze występujących, objawów boreliozy jest tzw. rumień wędrujący.

Jak chronić się przed kleszczami?

Najskuteczniejszą metodą ochrony przed kleszczami, jak informowała nas Ewa Sady, są preparaty chemiczne zawierające duże stężenie substancji czynnej DEET.

- Chociaż budzi ona wiele kontrowersji, jest to obecnie jedyny skuteczny środek zaradczy. Właśnie dzięki tego typu preparatom stajemy się "niewidoczni" dla krwiopijców - mówiła Sady.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Co zrobić w sytuacji, gdy kleszcz dopadnie nas lub naszego domowego zwierzaka? Ważne jest, by jak najszybciej się go pozbyć.

- 12 godzin od wpicia ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami jest stosunkowo niewielkie. Trzeba pamiętać, by przy pozbywaniu się kleszcza, nie uszkodzić jego idiosomy (największa część ciała kleszcza - przyp. red.) i nie sprowokować go do wymiotów - wyjaśnia Sady.

Wyciągniętego kleszcza warto oddać do badania laboratoryjnego i sprawdzić, czy był zakażony. - Można też zrobić testy na obecność krętek Borrelia burgdorferi z krwi - dodaje.

Mieliście do czynienia z kleszczami? Gdzie, waszym zdaniem, trzeba szczególnie na nie uważać? Piszcie na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Dziki, gronostaje, lisy i łosie po wypadkach znalazły opiekę w tym niezwykłym ośrodku

Więcej o:
Komentarze (26)
Kleszcze w Warszawie. Gdzie jest najwięcej kleszczy w Warszawie? MAPA
Zaloguj się
 • sprzedam_sie

  Oceniono 23 razy 5

  Kleszcz - pasozyt i nierob, wczepiajacy sie w organizm dawcy i zywiacy sie jego krwia. Nie dziwi wiec, ze najwiecej tego w okolicach Zoliborza..

 • srauciepies666

  Oceniono 6 razy 4

  Najwiecej na Nowogrodzkiej

 • jaceq

  Oceniono 12 razy 4

  Mapę, jaką wtedy przygotowaliście z pomocą mgr inż. Ewy Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW, wsadźcie sobie...

 • eclipse23

  Oceniono 2 razy 2

  jak wypowiemy konkordat to od razu będzie mniej

 • aeromonas

  Oceniono 2 razy 2

  Jeże nie są gryzoniami.

 • dante_waw

  Oceniono 4 razy 2

  Jak widac na Pradze nie ma kleszczy.. no moze tylko w odwiedzanych przez Warszawiakow z lewej strony Wisly - ZOO i Skaryszaku..

 • baramboo

  0

  „czyli gryzoni, które przenoszą kleszcze - myszy i jeży”
  Od kiedy jeże są gryzoniami?!

 • Rafał Bzdak

  0

  Na Białołęce między Ostródzką A Kanałem Żerańskim jest dużo kleszczy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX