Sklep znanej sieci wywiesił jego zdjęcie z podpisem "złodziej". Teraz się tłumaczą

Wielu właścicieli sklepów nadal uważa, że wywieszanie zdjęcia z wizerunkiem złodzieja to najlepszy sposób na poradzenie sobie z problemem kradzieży. Nie wiedzą, że jest to nielegalne?

Jednym z tych sklepów jest Żabka przy ul. Puławskiej w Warszawie. Czytelnik wysłał do nas wideo, na którym widać zdjęcie mężczyzny z podpisem "złodziej". "Najwyraźniej nic nie robią sobie z obowiązujących przepisów. Sytuacja sprzed kilku dni" - napisał mężczyzna.

Nielegalne zdjęcia złodziei

Podobną sprawę opisywaliśmy w zeszłym tygodniu. Na drzwiach do jednego ze sklepów na warszawskiej Woli pojawiła się informacja, która miała zniechęcić ewentualnych złodziei do kradzieży. 

"Zgodnie z art. 81 ustawy o prawie autorskim osoby kradnące na terenie obiektu wyrażają zgodę na publikację swojego wizerunku" - czytamy w ogłoszeniu na witrynie. 

Chodzi o artykuł, w którym mowa o tym, że rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Autor ogłoszenia zdaje się uznawać, że klient, który wchodzi na teren sklepu automatycznie daje zgodę na ewentualną publikację swojego wizerunku.

Niestety, sprawa nie jest taka prosta. Rozpowszechnianie wizerunku osoby prywatnej musi być poprzedzone wyraźną zgodą, która dodatkowo precyzuje sposób rozpowszechniania.

W tym wypadku nie da się mówić o spełnieniu tego warunku, więc proceder jest nielegalny. 

Zdjęcie zniknęło

Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do sieci sklepów Żabka. W Biurze Prasowym Żabka Polska poinformowało nas, że sklep przy ul. Puławskiej w Warszawie jest franczyzą. Oznacza to, że decyzję podjął właściciel zarządzający tą konkretną lokalizacją, nie główny zarząd sieci.

- Niezwłocznie poinformowaliśmy franczyzobiorcę wskazanej placówki o zaniechaniu tej praktyki - informuje biuro prasowe. 

Zdjęcie z wizerunkiem mężczyzny zostało natychmiast usunięte. 

Natknąłeś się na nietypowe praktyki w sklepach w Warszawie lub jej okolicach? Napisz nam o tym na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o:
Komentarze (16)
Żabka: wywieszanie zdjęć z wizerunkami złodziei. Czy to legalne?
Zaloguj się
 • vrock

  Oceniono 35 razy 27

  Najważniejsza akcja prospołeczna GW - walka o prawa kryminalistów do ochrony wizerunku. Czy wy macie dobrze w głowie? Czy naprawdę to wasza sprawa? A niech pozwie Żabkę jeśli taka jego wola - co was to obchodzi?

 • ghs blar

  Oceniono 19 razy 17

  Oczywiście. Powinni napisać pajdofil. Zdjęcie pajdofili ponoć można wywieszać legalnie.

 • lese_majeste

  Oceniono 15 razy 15

  a ja mam pytanie czy to jest złodziej czy nie, bo jeśli tak, to znowu to góvvniane państwo broni przestęców a nie uczciwych ludzi

 • luzuj

  Oceniono 17 razy 15

  Podpowiem. Ogłoszenie powinno brzmieć w następujący sposób. "Poszukujemy osoby, (tu zdjęcie) która w dniu (takim i takim) zapomniała zapłacić za dokonane zakupy. Pozdrawiamy serdecznie, życzymy miłego dnia i oczekujemy na dokonanie zaległej płatności.

 • beholderess

  Oceniono 14 razy 10

  Była podobna sprawa w Trójmieście. Panie prowadzące sklep nie mogły sobie poradzić z plagą złodziei, zaczęły prezentować publicznie ich zdjęcia. Jeden za złodziejaszków poczuł się urażony i podał je do sądu :) Nie dotarł jednak na rozprawę (może zaświtało mu, że będzie musiał się jednocześnie w majestacie prawa przyznać do kradzieży :)). Sędzia umorzył sprawę i na tym się skończyło - a kradzieże w sklepie ponoć niemal ustały :)

 • mmichal

  Oceniono 12 razy 6

  Nie wchodzacy do sklepu a kradnacy w sklepie! Przekrecacie fakty gazeto! A moze czytac ze zrozumieniem nie potraficie? A co na to was redakcyjny prawnik? To jest ta rzetelnosc dziennikarska o ktorej tyle trabicie?

 • todeskult

  Oceniono 3 razy 3

  To już złodzieja nie można nazwać złodziejem? Kurvvę też nazywacie kurtyzaną?

 • loneman

  Oceniono 5 razy 3

  Ok moze narusza sie tak dobra osobiste ale majac dowod na monitoringu oraz realne straty akcja jest jak najbardziej sluszna i dycyplinuje lepiej niz cokolwiek innego a to sami winni i im podobni krytykuja to nie chcac podzielic losu pokazywanych zlodziejow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX