Nacjonaliści nawołują do bojkotu agencji zatrudniającej Ukraińców. Obkleili plakatami całe miasto

"Polko! Polaku! Dowiedz się, kto zabiera Twoje miejsce pracy!" - plakaty o tej treści rozwiesili w Żyrardowie członkowie nacjonalistycznej organizacji. Nawołują do bojkotu polskiej agencji, która sprowadza pracowników ze Wschodu.

Szturmowcy to skrajnie nacjonalistyczna organizacja nawołująca m.in. do nienawiści rasowej. Są znani m.in. z kolportowania ulotek „zwalczających żydowską propagandę” na Uniwersytecie Warszawskim oraz nawoływania do propagowania „białej Europy”.

Pod koniec marca jej członkowie rozwiesili w Żyrardowie plakaty nawołujące do bojkotu lokalnej firmy Labor, która zatrudnia pracowników zza wschodniej granicy.

Sprawą zajęła się policja

"Polko! Polaku! Dowiedz się, kto zabiera Twoje miejsce pracy!" - brzmi nagłówek plakatu.

"Firma Labor masowo sprowadza pracowników z Ukrainy, Bangladeszu, Uzbekistanu czy Mołdawii. Przez ściąganie do Polski imigrantów zarobkowych nasze pensje maleją, a miejsca pracy zajmują obcokrajowcy! Nie wyrażaj na to zgody! Zaprotestuj!" - wyjaśnia treść plakatu.

Obecność plakatów w mieście zarejestrowała żyrardowska straż miejska. - Do zdarzenia doszło 23 marca po godzinie 23:00, gdy straż miejska nie pełniła już służby patrolowej - informuje z-ca Komendanta Zbigniew Biegański. Jak dodaje, operatorzy miejskiego monitoringu zauważyli, że kilku młodych mężczyzn umieszcza plakaty w różnych miejscach na terenie miasta.

- W związku z tym, dyżurny SM od razu zgłosił potrzebę interwencji dyżurnemu komendy powiatowej policji. Następnie w związku z tym, że ich treść nawoływała do nienawiści, co wyczerpuje znamiona przestępstwa, zostało wysłane oficjalne pismo do Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie, w celu podjęcia dalszych czynności - mówi.

Jak informuje policja w Żyrardowie, 23 marca policjanci pojechali na miejsce, jednak nie ujawnili żadnych osób, które mogłyby to robić.

- W trakcie interwencji funkcjonariusze otrzymali informację o tym, że sprawcy odjechali nieznanym pojazdem. W dniu 3 kwietnia w jednej z lokalnych gazet ukazał się artykuł prasowy o rozwieszaniu plakatów, po ukazaniu się którego wpłynęło do KPP w Żyrardowie pismo ze Straży Miejskiej w Żyrardowie. Wszystkie zebrane materiały zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej w Żyrardowie w celu oceny prawno-karnej - informuje asp. Agnieszka Ciereszko Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie.

Chciałbym zatrudniać Polaków

W związku z plakatami na policję zgłosił się również prezes agencji Labor z Żyrardowa, Dariusz Kilijański. W rozmowie z Metrowarszawa.pl mówi, że nigdy wcześniej nie spotkał się z podobną sytuacją.

Pracowników ze Wschodu sprowadza od lutego ubiegłego roku. Zapewnia, że wszystko w jego firmie przebiega zgodnie z prawem. - Dbamy o to, aby każdy pracownik miał wykonane badania BHP i umowy zgodnie z pozwoleniem na pobyt w kraju - wyjaśnia.

Jak dodaje, to nie jest tak, że nie chce zatrudniać rodaków. - Wszyscy moi klienci woleliby zatrudniać Polaków, a korzystanie z agencji pośrednictwa pracy wcale nie jest dla nich tańszym rozwiązaniem, raczej koniecznością - mówi. Bo, jak przekonuje, Polacy nie chcą pracować. Dlatego firmy, takie jak Kilijańskiego, decydują się na zatrudnianie obcokrajowców. 

W takiej sytuacji, jak wyjaśnia, musi on ponieść koszty nie tylko ich zatrudnienia, ale również: zakwaterowania czy transportu z pracy i do pracy. - Nasz klient również ponosi dodatkowy koszt, ponieważ pobieramy prowizję - mówi i dodaje: Po podliczeniu wszystkich kosztów Ukraińcy wcale nie okazują się tańsi od Polaków.

Trzeba wykonać badania rynku

Taka agencja, jak Labor, jak wyjaśnia Kilijański, również musi działać zgodnie z przepisami prawa pracy. - Gdy potrzebujemy pracowników, musimy złożyć zapotrzebowanie do urzędu pracy. Jak się okaże, że nie ma pracowników z Polski na dane stanowisko, to dopiero wtedy mamy prawo zatrudnić obcokrajowca - dodaje. W tym celu agencja musi wystąpić do starosty o wydanie opinii o braku możliwości zatrudnienia Polaka na dane stanowisko.

Informację potwierdza pracowniczka Urzędu Pracy m.st. Warszawy. - W przypadku większości zawodów należy przeprowadzić badania rynku w celu sprawdzenia, czy nie ma polskich pracowników, którzy mogliby wypełnić określone wakaty - wyjaśnia. Jak dodaje, w województwie mazowieckim tylko dwa zawody są „uwolnione”, czyli w ich przypadku nie trzeba przeprowadzać badań rynku - to kierowcy autobusów oraz kierowcy ciągników siodłowych. - To zawody deficytowe - informuje pracowniczka. 

Jak informuje "Stołeczna" plakatowy protest Szturmowców opisał lokalny tygodnik „Życie Żyrardowa”. Sprawdził, czy firma Labor działa zgodnie z prawem. Podaje liczby: w 2018 r. co czwarty zatrudniony mieszkaniec powiatu będzie obcokrajowcem. Jak podaje "Stołeczna" plakaty już zniknęły z Żyrardowa.

Całkowicie pusta Warszawa. To niesamowite wideo pokazuje, jak zmienia się stolica na Wielkanoc

Co sądzisz o tej sytuacji? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (38)
Nacjonaliści nawołują do bojkotu agencji zatrudniającej Ukraińców. Obkleili plakatami całe miasto
Zaloguj się
 • togo13

  Oceniono 48 razy 34

  Chłopcy - zamiast rozlepiać plakaty, idźcie na budowę pomagać budować Polskę.

 • 4head

  Oceniono 59 razy 33

  Polak jedzie do pracy na zachód to cacy a jak do Polski ktoś przyjeżdża do pracy to nie cacy.. Ale wały..

 • blutka

  Oceniono 43 razy 29

  Spoko , Polka I Polak zbieraja truskawki w Niemczech / Anglii I tez obawiaja sie lokalnych przygłupów

 • pulbek

  Oceniono 43 razy 27

  A kogo facet ma zatrudniać, skoro folksdojcze wolą rozlepiać ulotki niż pracować?

 • saves

  Oceniono 36 razy 22

  Bo Janusz biznesu chciałby płacić na czarno po dychu na godzinę do łapy. Potem biadoli, że nie ma chętnych do pracy. Za to nowy Mercedes co dwa lata.

 • ireksz

  Oceniono 22 razy 16

  zamiast lepic plakaty lepiej poszukacje tej PRAWDY co ja szuka prezes i cala partia!!

 • norman67

  Oceniono 17 razy 13

  Wzięliby się do roboty zamiast ulotki rozwieszać, białe, je..ne nieroby, tylko 500+ na dzieci brać.

 • boo-boo

  Oceniono 20 razy 12

  Nacjonaliści !!! - do roboty puste pały- do sprzątania może się nadacie....

 • realistas

  Oceniono 11 razy 9

  Prymitywy spod budki z piwem chcą rządzić. Niech się najpierw wezmą za naukę, a później za robotę. Gdy będą mądrzy i pracowici nie będą musieli się bać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX