Do fundacji przyszła pocztówka. Zamiast pozdrowień... "Wypier***ać Żydy z Mokotowskiej"

"Wypier***ać Żydy z Mokotowskiej" - przeczytali pracownicy jednej z warszawskich fundacji w środę rano. Ktoś "życzliwy" postanowił wysłać do nich rasistowską pocztówkę. Prezes fundacji mówi, że nie będzie bezczynna.

Fundacja Bęc Zmiana jest organizacją non profit, która zajmuje się wspieraniem działań artystycznych i kulturalnych - wydaje książki, prowadzi badania naukowe, organizuje wydarzenia artystyczne.

W środę rano do warszawskiego sklepu fundacji przy ul. Mokotowskiej przyszła pocztówka. Adresat nie jest na razie znany. 

Rasistowska pocztówka

Pracownicy fundacji pokazali zdjęcie przesyłki na profilu na Facebooku. "Piękny dziś dzień, taki słoneczny. I pocztówkę dostaliśmy" - napisali. 

Na zdjęciach widać kartkę pocztową pokazującą bramę główną w obozie śmierci w Auschwitz wraz z umieszczonym na niej napisem "Arbeit macht frei". Na drugiej stronie naklejono wlepkę z używanym przez neonazistów hasłem "White Pride" (ang. "Biała Duma") i napisano "Wypier***ać Żydy z Mokotowskiej". 

Post, jak i cały profil fundacji zniknął już z Facebooka. Prezes Fundacji Bęc Zmiana, Bogna Świątkowska podejrzewa, że zadziałał algorytm Facebooka, który rozpoznał niedozwolony w regulaminie symbol i usunął go z portalu. 

- Nie mamy o to pretensji. Takie treści powinny być usuwane i dobrze, że Facebook to robi - mówi Świątkowska. 

Fundacja Bęc Zmiana opublikowała zdjęcie pocztówki, bo chciała nagłośnić sprawę. 

- Chcieliśmy uświadomić ludziom, że takie treści zaczynają swobodnie krążyć w przestrzeni publicznej. Nie możemy się na to zgodzić. Nawet jeśli to miał być żart, to ten żart nas nie śmieszy - tłumaczy. 

"Nie możemy na to pozwolić"

Prezes Fundacji Bęc Zmiana mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl, że to pierwszy taki rasistowski atak na Fundację. Dodaje, że w organizacji nie wydarzyło się ostatni nic, co mogłoby narazić ją na takie ataki.

- Wydaje mi się, że wysłanie tej pocztówki było przypadkowe. Mogliśmy ją dostać my albo jakaś inna instytucja. Nie umniejsza to jednak powagi sytuacji - mówi Świątkowska. 

Dodaje, że sprawa została już zgłoszona na policję. - Nie mogę pozwolić na to, żeby mój zespół był narażony na tego typu ataki - mówi prezes. 

Jesteś świadkiem rasistowskiego zachowania w Warszawie lub jej okolicach? Napisz nam o tym na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Ostra bójka przy Mazowieckiej. Zadawał ciosy od tyłu i zerwał złoty łańcuch. Wszystko nagrała kamera

Więcej o:
Komentarze (96)
Fundacja Bęc Zmiana dostała rasistowską pocztówkę. "Wypier***ać Żydy z Mokotowskiej"
Zaloguj się
 • wawiak57

  Oceniono 55 razy 23

  Dobrą informacją jest to, że członkowie Białej Dumy umieją pisać, bo z myśleniem dalej na bakier.

 • pajak_tez_krzyzak

  Oceniono 21 razy 19

  Ignoranci- pocztówka przyszła do sklepu fundacji, ale "adresat jest nieznany".Nadawca, drogie redachtory, nadawca!

 • kapitan-rzbik

  Oceniono 37 razy 15

  nauki księzy przynoszą owoc

 • Jan Osik

  Oceniono 44 razy 14

  pocztówkę wysłali genetyczni patrioci, nazi-narodowcy przy okazji ortodoksyjni katolicy, którzy nie zostali wyskrobani przez bogobojnych rodziców mimo ewidentnych wad wrodzonych ...

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 39 razy 13

  Tiaaa, Polska dla Polaków, ziemia dla ziemniaków.

  White Pride? Raczej White Shame.

 • horatio_valor

  Oceniono 25 razy 13

  Zajmują się kulturą? Znaczy się, Żydy. Narodowiec to jednak ma niezawodnego nosa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX