W podmiejskich pociągach koszmarny ścisk. "W SKM nie mieszczą się już nawet drobnoustroje"

Podróżni korzystający z Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich skarżą się na fatalne warunki w pociągach. - Koleje Mazowieckie są po prostu tragiczne, traktują nas gorzej niż zwierzęta - mówi pan Adam.

Mieszkańcy podwarszawskich miejscowości, którzy próbują codziennie dostać się do pracy, nie mogą zrozumieć, jak można tak traktować podróżnych w pociągach podmiejskich.

W SKM nie mieszczą się już nawet drobnoustroje

Sytuację świetnie podsumowała na Facebooku Agata Kalińska, dziennikarka Money.pl. 

"Możesz myśleć, że to wina poniedziałku. Możesz myśleć, że to wina zmiany pogody. Albo układu planet. Wina Tuska albo PiS-u. Ale nie. To dzień jak co dzień w publicznym transporcie szynowym, co to w naszym mieście jest najlepszy w kraju, a kto wie, może i w Układzie Słonecznym" - ironizuje pani Agata, która podróżuje linią legionowską Szybkiej Kolei Miejskiej (S3). 

W pełnym emocji wpisie na Facebooku opisuje swoją drogę do pracy. Publikuje również zdjęcie, na którym widać, jak ludzie stoją ściśnięci w wagonie pociągu. Jej zdaniem za taki stan rzeczy odpowiada m.in. zmiana rozkładu jazdy SKM.

"Dlatego w SKM nie mieszczą się już nawet drobnoustroje. Wiem, bo kiedy pani stojąca mi na karku je wykasłuje, to one lecą do drzwi i walą w nie pięściami, krzycząc 'wypuście mnie' i 'powietrza!'" - pisze sarkastycznie.

Jak dodaje w rozmowie z Metrowarszawa.pl, tłumy są przede wszystkim w godzinach szczytu, rano i po południu. - Wyraźnie gorzej jest od poprzedniej niedzieli, czyli 11 marca. Jeżdżę do pracy pociągami SKM i z perspektywy pasażera widzę, jak jest ciasno - mówi.

Jej zdaniem coraz więcej ludzi korzysta z SKM, by dotrzeć do Warszawy.  - Niestety podaż wyraźnie nie nadąża za popytem; pociągów jest mało, jeżdżą rzadko i jeszcze do tego muszą przepuszczać wszystkie dalekobieżne. Ciągle więc zdarzają się postoje pośrodku niczego. Pociąg staje i stoi kilka minut, i nikt nie mówi pasażerom, dlaczego. To bardzo denerwujące - mówi.

Rekord z Warszawy do Mińska - 2,5 godziny

Podobnie jest w pociągach Kolei Mazowieckich. Tutaj głos zabiera pan Adam, regularnie podróżujący na trasie Mińsk Mazowiecki-Warszawa. 

- Problem w tym, że te nowoczesne pociągi nie są już takie nowoczesne. Po drugie masowo się opóźniają - mówi. Kulminacja nastąpiła, jak dodaje, podczas trwającego w ubiegłym tygodniu remontu linii średnicowej, ale jak podkreśla, brak remontu wiele nie zmienia. - Koleje Mazowieckie są po prostu tragiczne, traktują nas gorzej niż zwierzęta - kwituje.

- Jazda KM to istny armagedon. Rozkład jazdy niedostosowany do realiów. Tabor, który notorycznie się psuje i powoduje ogromne opóźnienia. Pamiętam rekordową jazdę z Warszawy do Mińska - podróż trwała dwie i pół godziny. Już przed II wojną światową było szybciej i punktualniej - przekonuje i dodaje: Ceny biletów rosną, a standard usług maleje.

Jego zdaniem na opóźnienia pociągów, zwłaszcza tych wieczornych, ma wpływ również zachowanie kolejarzy. - Czekają, aż ich koledzy wysiądą z pociągów pospiesznych i przesiądą się na podmiejskie. Opóźnienia sięgają nawet 30 minut - opowiada.

Atmosfery w ciasnym wagonie pełnym ludzi nie poprawia panująca w nim temperatura. - W nowoczesnych jednostkach temperatura ustawia się automatycznie. Zimą w pociągu jest 30 stopni, podczas gdy na zewnątrz np. -15. Tu Afryka, tam Arktyka - mówi sarkastycznie pan Adam. 

Pociąg nie może być dłuższy niż najkrótszy peron

O komentarz do sprawy poprosiliśmy zarówno Szybką Kolej Miejską, jak i Koleje Mazowieckie. Przedstawiciele SKM są świadomi, że w pociągach SKM linii S3 w godzinach porannego i popołudniowego szczytu jest bardzo dużo podróżnych.

Jak pisze w oświadczeniu Kamil Migała, rzecznik prasowy SKM, rozwiązaniem mogłyby być dłuższe pociągi, jednak z uwagi na obowiązujące wymogi w zakresie bezpieczeństwa przewozu osób, "pociąg nie może być dłuższy niż najkrótszy peron na trasie jego przejazdu".

- Dla linii S3 najkrótszy peron znajduje się na stacji Warszawa Lotnisko Chopina i ma dokładnie 150 metrów długości. Tymczasem nasze pociągi 27WE "Elf", którymi obsługujemy ww. trasę, mają 107,85 m długości. Oznacza to, że w tzw. podwójnym zestawieniu ich łączna długość wyniosłaby 215,7 m, czyli o prawie 66 metrów za dużo. Dlatego też obecnie nie jest możliwe ich wydłużenie - wyjaśnia Migała.

Jak dodaje, w związku z tym SKM w II połowie 2017 roku ogłosiło postępowanie przetargowe na zakup nowych, krótszych pociągów, które będzie można łączyć ze sobą przy spełnieniu powyższych wymogów. - Dostawa 13 pojazdów z zamówienia podstawowego planowana jest do końca czerwca 2020 roku, a pozostałych 8 z zamówienia opcjonalnego do końca 2023 roku - dodaje.

Rozkłady są dobre

Migała nie uważa, że to zły rozkład jazdy jest przyczyną tłumów na linii S3. 

- W czasie obowiązywania pierwszej korekty, czyli od 10 grudnia 2017 roku do 10 marca 2018 roku, uruchamialiśmy 39 pociągów w dni powszednie. Dokładnie tyle samo pociągów uruchamiamy w tej chwili, podczas obowiązywania drugiej korekty, od 11 marca do 9 czerwca 2018 roku. Godziny kursowania w obydwu wskazanych terminach także nie uległy większej zmianie. Maksymalne różnice w godzinach odjazdów, i to dla kilku pociągów w ciągu doby, wynoszą nie więcej niż 5 minut - tłumaczy Migała.

Twierdzi, że na pewno ułatwieniem dla użytkowników SKM byłoby dodanie na trasie pociągu Kolei Mazowieckich Warszawa Lotnisko Chopina-Lotnisko w Modlinie przystanku Choszczówka. 

Dodatkowy potok podróżnych

Koleje Mazowieckie nie planują jednak dodawać postojów dla pociągów lotniskowych
w Choszczówce. Jak informuje rzecznik prasowy KM, wydłużyłoby to czas ich przejazdu, jak również - w niektórych przypadkach - uniemożliwiłoby dojazd lub powrót z Modlina (chodzi o względy techniczne: wydłużenie czasu przejazdu, kolizja z pociągami osobowymi lub dalekobieżnymi).

- Ponadto w godzinach szczytu pociągi te są bardzo zapełnione. Dodanie przystanku spowodowałoby dodatkowy potok podróżnych, w tym potrzebę dodatkowych minut na ich lokowanie, a w konsekwencji znaczne obniżenie jakości podróży - informuje Danuta Nowakowska.

Rzeczniczka odniosła się również do kwestii opóźnień pociągów, które rzekomo mają wynikać z nieodpowiedniego zachowania pracowników. Wymieniła przyczyny, dla których pociągi były opóźnione w okresie 12-18 marca. - Informacje o rzekomym notorycznym opóźnianiu pociągów przez kolejarzy nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości - podkreśla. Na pytanie, czy KM mogłyby zrobić coś, co zwiększyłoby komfort podróżnych w godzinach porannych i popołudniowych, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Podróżujesz SKM lub KM? Napisz, co sądzisz o jakości usług: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (126)
W podmiejskich pociągach koszmarny ścisk. "W SKM nie mieszczą się już nawet drobnoustroje"
Zaloguj się
 • naw18

  Oceniono 51 razy 47

  Walcie sie, podrożni. Przeszkadzacie tylko w pracy. Dla PKP mozecie chodzic na piechote...

 • szamantak

  Oceniono 40 razy 40

  Panie, zejdź pan ze mnie, bo ten pode mną mówi, że zaraz będzie wysiadał...

 • maikeru

  Oceniono 39 razy 35

  "Pociąg nie może być dłuższy niż najkrótszy peron."
  W Oslo metro potrafi tą sztuczkę. Bardzo skomplikowana, po prostu jest co chwila informacja że ten wagon nie otwiera drzwi na wszystkich stacjach z powodu za krótkich peronów.

 • margot452

  Oceniono 26 razy 26

  "Informacje o rzekomym notorycznym opóźnianiu pociągów przez kolejarzy nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości."

  A pani rzeczniczka pewnie w życiu nie jechała pociągiem KM, to i bredzi jak potłuczona.

  Pociąg odjeżdżający ze Śródmieścia w kierunku Sochaczew o godzinie 18:01 przez cały boży tydzień był opóźniony ok. 20-30 minut - bez zamieszczenia informacji na stronie, bez jakiegokolwiek uprzedzenia i tak codziennie! W informacji KM nikt oczywiście nic nie wiedział a ta ich strona internetowa to w ogóle parodia!

 • borsuk07

  Oceniono 18 razy 18

  a może jeszcze jeden pociąg dodać rano i po 15-tej a nie tylko mówić o łączeniu składów

 • Wojciech Pisarek

  Oceniono 26 razy 18

  No i tak to wygląda. Pasażerowie swoje za to kolejarze wiedzą lepiej. Ciekawe może Ci mądrale z PKP przejechali się parę razy pociągiem SKM lub KM w godzinach szczytu. Jak można kupić skład który się nie mieści na peronie to już inny temat zwłaszcza że parę lat temu jedyną inwestycją PKP był właśnie dworzec na Okęciu. Ręce opadają tutaj nikt nie wspomniał o informacji na dworcach.

 • pwiejacz

  Oceniono 15 razy 13

  Nieprawdą jest że "Maksymalne różnice w godzinach odjazdów, i to dla kilku pociągów w ciągu doby, wynoszą nie więcej niż 5 minut". W przypadku pociągu RL do Modlina, który dawniej był o 6.22 z Warszawy Wschodniej jest 31 minut różnicy. Między 5.50 a 6.50 z Warszawy Wschodniej jest tylko jeden pociąg, a i to tylko do Legionowa (gdzie ewentualnie przesiadka na pociąg z Wwy Gdańskiej do Dziadowa), a do tego ten skład notorycznie ma 20 minut opóźnienia. Przerzedzono pociągi na linii S1, ubyło także pociągów KM na linii do Rembertowa.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 18 razy 12

  Co oni jacyś nienormalni są ? Żeby z samego rana tłoczyć się w jakichś pociągach ?! To nie lepiej wstać sobie na luzie o tej 9 lub 10-tej, napić się herbaty, kawy, zjeść na spokojnie śniadanie i nigdzie się nie spiesząc zastanowić się co począć z tak pięknym i słonecznym dniem ? No chyba lepiej... Ech ludzie, ludzie - nic nie myślicie.

 • baseciq

  Oceniono 12 razy 10

  Oborzemuj. Jak to redaktor Osa przepuścił, żeby taki paszkwil na ukochany zbiorkom przeszedł pod jego czujnym okiem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX