Zakaz handlu w niedzielę. Powiesił obrazy, żeby obejść zakaz. "Działam zgodnie z prawem"

Zakaz handlu w niedzielę. Szef rodzinnej spółki "Pod Dębem" wpadł na pomysł, jak obejść zakaz handlu. Na ściany powiesił dzieła lokalnych twórców. W ten sposób połączył funkcję sklepu spożywczego z galerią sztuki.

Jarosław Trzaska, szef spółki "Pod Dębem", posiada trzy markety pod Warszawą -  w Prażmowie, Zalesiu Dolnym i Złotokłosie. Właściciel, dzięki rozszerzeniu działalności o szeroko pojętą kulturę, ominął obowiązujący dwie niedziele w miesiącu zakaz handlu.

Zakaz handlu w niedzielę - akcja reakcja

W tej chwili w jego sklepach wisi 50 obrazów Leokadii Nastały, która maluje m.in. kwiaty, portrety i pejzaże. Jej dzieła można było oglądać w Centrum Kultury w Piasecznie w lutym i marcu tego roku.

- Jak każdy biznesmen chcę pracować, nie szukam rozgłosu. Nie walczę z ustawą i ustrojem, ale dostosowuję swój biznes do tego, co dzieje się na rynku - wyjaśnia w rozmowie z Metrowarszawa.pl Trzaska. Jak podkreśla, nie chce robić z sobie wielkiego konesera czy miłośnika sztuki. - Jest akcja, jest reakcja - wyjaśnia.

- Jakby ktoś wymyślił, że tylko sklepy z zielonymi płotkami mogą prowadzić sprzedaż, to nawet, jeżeli nie podobałyby mi się zielone płotki, to taki płotek przed sklepem bym postawił - opowiada.

Trzaska jest przekonany, że w ten sposób działa zgodnie z prawem. - Jako, że jestem spółką, to zwołałem posiedzenie wspólników, rozszerzyliśmy zakres działalności o działalność kulturalną i ją zarejestrowaliśmy - tłumaczy. - Jak ktoś do nas przyjdzie z pretensją, to na pewno nie będziemy przyjmować mandatów, w naszym przekonaniu robimy wszystko legalnie - podkreśla.

Sztuka spotyka się z widzem

Na czym dokładnie ma polegać koncepcja galerii sztuki w sklepie? Trzaska wyjaśnia: Pomysł jest taki, aby tworzyć lokalne placówki kulturalne. Naszła mnie refleksja - mam w domu obrazy, ale nie jeździłem nigdzie specjalnie, żeby je kupić. Zobaczyłem coś przypadkiem - w restauracji czy w sklepie - spodobało mi się i po prostu chciałem to mieć. Są galerie, domy kultury, miejsca, gdzie sztuka jest eksponowana, ale takich miejsc jest mało lub wydają się niedostępne. Do naszych sklepów codziennie przychodzi kilka tysięcy osób, które nie spodziewają się tutaj sztuki. Ta ma szansę zostać zobaczona, zmusić do refleksji, spojrzenia na jakiś temat z innej perspektywy.

Trzaska spotkał się z różnymi osobami z domów kultury i podzielił się swoim pomysłem. - Udało mi się przekonać na stałą współpracę panią Leokadię. Ludzie mogą oglądać jej prace u nas, jeśli im się spodobają, służymy kontaktem do artystki, od której można kupić obraz lub złożyć zamówienie - wyjaśnia.

W sklepach Jarosława Trzaski obrazy wiszą już 10 dni. Jak mówi, reakcje ludzi są ciekawe. - Zazwyczaj są zaskoczeni - opowiada. 

Trzasce zależy na tym, aby w przyszłości wystawiać w sklepach obrazy lokalnych artystów, ale nie tylko. - Wyobrażam sobie, że moglibyśmy nawiązać współpracę również z przedszkolami czy szkołami i pokazywać prace dzieci - mówi. Jak dodaje, dla wielu nawiązanie współpracy ze sklepem spożywczym, może być jedyną szansą, żeby się pokazać.

Duże straty dla klientów i biznesów

Na końcu Trzaska podkreśla, że zakaz handlu w niedziele może generować duże straty dla firm. - Jeżeli nie byłoby odstępstw lub możliwości dopasowania się do nowej sytuacji, wiele firm poszłoby do sądu z postulatem, że zabrania im się prowadzenia biznesu. Taki zakaz to ryzyko utraty płynności finansowej. Gdy sklep traci płynność, to ubożeje. Klienci zaczynają szukać innych miejsc na zakupy - wyjaśnia Trzaska.

Szef spółki "Pod Dębem" podkreśla, że niedziele bez handlu to również strata dla klientów. - W naszych sklepach w niedziele zaopatrują się osoby, które mają pod Warszawą działki, przyjeżdżają tu na weekend, odpocząć. Dla nich to ważne, aby mieć możliwość pójścia na zakupy, kupienia kiełbaski, itd. - opisuje.

Co sądzisz o tym pomyśle? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Już wkrótce rozpocznie się budowa. Na warszawiaków czeka niespodzianka

Więcej o:
Komentarze (226)
Zakaz handlu w niedzielę. Powiesił obrazy, żeby obejść zakaz. "Działam zgodnie z prawem"
Zaloguj się
 • danuel

  Oceniono 246 razy 198

  To już jest skandal, żeby sklepy musiały kombinować, żeby otworzyć sklep dla KLIENTA i OBYWATELA tego kraju.

 • def11

  Oceniono 214 razy 190

  Należy powiesić portret prezesa, nikt nie odważy się takiego sklepu zamknąć.

 • lyjnin69

  Oceniono 151 razy 127

  brawo , tak trzymać.
  Drzymała tez wymyslił rozwiązanie głupiego problemu

 • a.chaberek

  Oceniono 136 razy 98

  Popieram taką działalność. A przy okazji miejsce twórców "dobrej zmiany" jest w psychiatryku i za kratami.
  Sandy

 • window_licker

  Oceniono 104 razy 92

  Koniecznie powiesić w środku portret Rydzyka a po bokach obu Kaczyńskich... nikt nie tknie... co najwyżej zaczną palić świeczki pod ścianą ;)

 • kemor234

  Oceniono 74 razy 62

  No to teraz będziemy 2 lata dyskutować nad bzdurnym przepisem.
  Ale przynajmniej nie będziemy się nudzić w kolejce do ... specjalisty.

 • wooki74

  Oceniono 70 razy 58

  Brawo Pan Prezes!. Sklepu, zeby nie było wątpliwości :)

 • hefajstos1

  Oceniono 76 razy 58

  Pisokatole rządzą krajem, to takie durne zakazy pojawiają się. Sojusz władzy i ołtarza.

 • racionalist

  Oceniono 57 razy 47

  Pomysl niezly, ale zamiast takich kombinacji alpejskich o wiele lepiej zadzialalby ogolnokrajowa akcja nieposluszenstwa - wszystkie sklepy otwarte pomimo tego kretynskiego zakazu. Biorac pod uwage, ze PiP juz szlag trafia ze wzgledu na koniecznosc wytypowania jednego inspektora na powiat co niedziele - po prostu nie wystarczylo by im ludzi na cos takiego. Po kilku tygodniach takiej zabawy zakaz zlikwidowalby sie sam jako niemozliwy do utrzymania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX