Smog w Warszawie. Miasto Jest Nasze oskarża ratusz o trucie mieszkańców. Pokazuje mapę "kopciuchów"

Smog w Warszawie. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze wraz z innymi ruchami miejskimi umieściło na mapie tzw. "miejskie kopciuchy". To piece najniższej klasy, które są wykorzystywane do ogrzania budynków miejskich.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oskarża miasto st. Warszawa o to, że truje mieszkańców. Na opublikowanej mapie członkowie stowarzyszenia zaznaczyli wszystkie budynki opalane piecami najniższej jakości. Twierdzą, że lokale te należą do miasta.

Oprócz "miejskich kopciuchów", na mapie znalazły się również warszawskie przedszkola. Stowarzyszenie tym samym chce dowieść, że to miasto odpowiada za trucie mieszkańców stolicy.

Mapa Warszawskich 'kopciuchów'Mapa Warszawskich 'kopciuchów' Miasto Jest Nasze

Smog w Warszawie - katastrofalny wpływ "kopciuchów"

- Ratusz deklaruje, że walczy ze smogiem, a powietrze w Warszawie się poprawia. Jak to więc możliwe, że utrzymuje w swoich budynkach piece, które zwiększają smog i trują
mieszkańców? - pytał na konferencji prasowej 14 lutego prezes MJN, Jan Mencwel.

Dane o piecach na węgiel organizacja zgromadziła dzięki zapytaniom wysłanym do urzędów dzielnic. - W całej Warszawie takich lokali jest ponad 1900. Wpływ zanieczyszczeń emitowanych przez „kopciuchy” na zdrowie dzieci jest katastrofalny – tłumaczył Łukasz Porębski z MJN.

- Ratusz montuje oczyszczacze powietrza w żłobkach zamiast wymienić piece, które obok nich trują powietrze. To absurd – dodaje Justyna Glusman z Ochocian. – Na
Ochocie jest ogródek jordanowski opalany 11 piecami na węgiel. W pobliżu bawią się dzieci, które to wdychają - podkreśla.

Wszystko zależy od miasta

Organizacja wraz z kilkoma partnerami - stowarzyszeniami Ochocianie Sąsiedzi, Bemowiacy, Wiatrak, Razem dla Wawra i Stowarzyszeniem Mieszkańców Miasteczka
Wilanów chce naciskać na władze o wymianę tych pieców.

- Ruchy miejskie podkreślają, że poprawa sytuacji zależy tylko od władz miejskich. Miasto i urzędy dzielnic mogą już teraz wymienić piece na inne, ale w budżecie na 2018 zapisano na ten cel jedynie 7 mln zł, co wystarczy na kilkanaście budynków. W ostatnich latach ratusz wymienia piece średnio w 45 lokalach na rok. W ten sposób wymiana ich w całej Warszawie zajmie nawet 17 lat - informuje MJN.

O komentarz do mapy poprosiliśmy stołeczny ratusz.

Ze strony smog.miastojestnasze.org każdy może pobrać wzór petycji do władz swojej dzielnicy. Trzeba tylko uzupełnić dane. Na stronie każdy może znaleźć swoje publiczne przedszkole i kopciucha, który znajduje się w jego pobliżu, wraz z dokładną odległością w metrach.

Czy uważasz, że miasto walczy ze smogiem? Jak oceniasz jego działania? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Genialny sposób na walkę ze smogiem. Nie dość, że oczyszczają powietrze, to z brudu robią biżuterię

Więcej o: