Zakaz handlu w niedzielę. Warszawskie centrum handlowe obejdzie zakaz i będzie czynne cały weekend

500 kupców z Marywilskiej będzie pracować w niedziele wyłączone z handlu. To ponad jedna trzecia sklepów w obiekcie. Za kasami staną właściciele.

Centrum Marywilska mieści się na Białołęce przy ul. Marywilskiej 44. Budynek powstał jako nowe miejsce handlu dla sprzedawców z Jarmarku Europa mieszczącego się na dawnym Stadionie Dziesięciolecia. Przenieśli się tam również kupcy spod Pałacu Kultury, z hali KDT. 

Zakaz handlu w niedzielę problemem dla kupców

Centrum to blaszana, olbrzymia hala o powierzchni ok. 40 tys. m kw. Działa tam nawet 1,3 tys. sklepów i boksów handlowych. Większość specjalizuje się w sprzedaży ubrań. Jak szacują władze centrum handlowego, w weekend hale odwiedza nawet 40 tys. klientów. Niedziela bez handlu mogłaby się wiązać z dużymi stratami.

Ale, jak się okazuje, zakaz handlu w niedzielę, który wchodzi w życie od marca, kupców z Marywilskiej nie obejmie. W ustawie jest zapis, który mówi o tym, że jeśli za kasą stanie właściciel sklepu, taki punkt może być otwarty w niedzielę. Centrum Marywilska to federacja sklepów prowadzona przez właścicieli. 

Podobnie sytuacja wygląda w dni świąteczne. Wtedy zazwyczaj otwarte są sklepy osiedlowe lub słynne "Żabki". 

Nie tylko Marywilska

Centrum Marywilska to jednak niejedyne centrum handlowe, które będzie czynne w niedzielę. Jak pisaliśmy kilka dni temu, otwarte będą również cztery znane warszawskie galerie handlowe - Galeria Mokotów, Arkadia, Galeria Wileńska oraz CH Ursynów. Wszystkie obsługiwane są przez francusko-holenderskie przedsiębiorstwo Unibail-Radamco.

Czytaj więcej: Zakaz handlu w niedzielę. Warszawskie galerie handlowe będą otwarte. Ustawa ich nie dotyczy

Zakaz handlu w niedzielę - zasady

Od marca 2018 r. sklepy będą mogły działać tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu, w 2019 r. – w jedną niedzielę miesięcznie, a w 2020 r. wejdzie w życie całkowity zakaz handlu tego dnia tygodnia. Pierwszą niedzielą z zakazem handlu będzie 11 marca.

Na terenie galerii funkcjonują podmioty prowadzące taką działalność, jak rozrywka, gastronomia czy usługi, których ograniczenie nie dotyczy. One mogą być otwarte w każdą niedzielę. Ostateczna decyzja dotycząca tego, czy lokale będą otwarte w "zakazane" niedzielę, należy do właścicieli poszczególnych działalności

Nie we wszystkich sklepach znajdujących się na ich terenie będzie można jednak zrobić zakupy. 

Co sądzisz o zakazie handlu w niedzielę? Jak spędzasz niedziele w Warszawie? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Hala Koszyki gotowa i robi ogromne wrażenie! Dyrektor Hali pokazał nam wnętrza

Więcej o:
Komentarze (98)
Zakaz handlu w niedzielę. Warszawskie centrum handlowe obchodzi zakaz i będzie czynne
Zaloguj się
 • malepifko

  Oceniono 119 razy 93

  Tylko PiS mógł nam zafundować taki cyrk. Dla wielu sklepów usytuowanych w galeriach handlowych, weekendowy handel to jedyne dni konkretnego zarobku. Bez tego ani rusz. Sklepy zamkną, ludzi zwolnią i tak to się skończy. Ludziska już w ogóle przerzucą się na zakupy w internecie, gdzie wystarczy magazyn i garstka pracowników. Nie trzeba bulić krocie za powierzchnie handlowe itd.

 • remo29

  Oceniono 75 razy 71

  Dwie Dudy mężnie walczyły o pogłaskanie po główce przez biskupa, a głupi lud uwierzył, że to z myślą o nim.

 • andrzejmat

  Oceniono 63 razy 55

  Ten zakaz to efekt przestępczej działalności kartelu PIS/PSEUDO SOLIDARNOŚĆ /KK.

 • asyaba

  Oceniono 46 razy 46

  Pomysł może idiotyczny. Pracować i handlować może właściciel. Co więc stoi na przeszkodzie by pracownicy, oczywiście ci którzy chcą pracować w wolne dni stali się współwłaścicielami marketów. Wystarczy żeby w momencie przyjęcia do pracy zrobić z nich wspólników, żadna ustawa nie reguluje jaką sumę powinien wnieść wspólnik. Może to być przysłowiowy 1 grosz.
  A właściciel jak mówi ustawa może pracować.

 • maxym9

  Oceniono 45 razy 39

  Mnie akurat ta ustawa jest obojętna, bo zakupów nie robię ani w sobote ani w niedzielę szkoda mi czasu. Bardzo rzadko zaglądam w weekendy - może 1-2x w roku. Ale życzę inspiracji handlowcom - niech pokażą jaki bubel życzeniowy urodzili Śniadki, Dudy i tym podobne specjalisty

 • rkkrakoww

  Oceniono 41 razy 35

  juz widze jak beda stac za kasa wlasciciele:) taka bedzie wersja oficjalna a handel bedzie dzialal normalnie (i dobrze). co za bzdura z ta niedziela.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX