Zakaz handlu w niedzielę. Warszawskie centrum handlowe obejdzie zakaz i będzie czynne cały weekend

500 kupców z Marywilskiej będzie pracować w niedziele wyłączone z handlu. To ponad jedna trzecia sklepów w obiekcie. Za kasami staną właściciele.

Centrum Marywilska mieści się na Białołęce przy ul. Marywilskiej 44. Budynek powstał jako nowe miejsce handlu dla sprzedawców z Jarmarku Europa mieszczącego się na dawnym Stadionie Dziesięciolecia. Przenieśli się tam również kupcy spod Pałacu Kultury, z hali KDT. 

Zakaz handlu w niedzielę problemem dla kupców

Centrum to blaszana, olbrzymia hala o powierzchni ok. 40 tys. m kw. Działa tam nawet 1,3 tys. sklepów i boksów handlowych. Większość specjalizuje się w sprzedaży ubrań. Jak szacują władze centrum handlowego, w weekend hale odwiedza nawet 40 tys. klientów. Niedziela bez handlu mogłaby się wiązać z dużymi stratami.

Ale, jak się okazuje, zakaz handlu w niedzielę, który wchodzi w życie od marca, kupców z Marywilskiej nie obejmie. W ustawie jest zapis, który mówi o tym, że jeśli za kasą stanie właściciel sklepu, taki punkt może być otwarty w niedzielę. Centrum Marywilska to federacja sklepów prowadzona przez właścicieli. 

Podobnie sytuacja wygląda w dni świąteczne. Wtedy zazwyczaj otwarte są sklepy osiedlowe lub słynne "Żabki". 

Nie tylko Marywilska

Centrum Marywilska to jednak niejedyne centrum handlowe, które będzie czynne w niedzielę. Jak pisaliśmy kilka dni temu, otwarte będą również cztery znane warszawskie galerie handlowe - Galeria Mokotów, Arkadia, Galeria Wileńska oraz CH Ursynów. Wszystkie obsługiwane są przez francusko-holenderskie przedsiębiorstwo Unibail-Radamco.

Czytaj więcej: Zakaz handlu w niedzielę. Warszawskie galerie handlowe będą otwarte. Ustawa ich nie dotyczy

Zakaz handlu w niedzielę - zasady

Od marca 2018 r. sklepy będą mogły działać tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu, w 2019 r. – w jedną niedzielę miesięcznie, a w 2020 r. wejdzie w życie całkowity zakaz handlu tego dnia tygodnia. Pierwszą niedzielą z zakazem handlu będzie 11 marca.

Na terenie galerii funkcjonują podmioty prowadzące taką działalność, jak rozrywka, gastronomia czy usługi, których ograniczenie nie dotyczy. One mogą być otwarte w każdą niedzielę. Ostateczna decyzja dotycząca tego, czy lokale będą otwarte w "zakazane" niedzielę, należy do właścicieli poszczególnych działalności

Nie we wszystkich sklepach znajdujących się na ich terenie będzie można jednak zrobić zakupy. 

Co sądzisz o zakazie handlu w niedzielę? Jak spędzasz niedziele w Warszawie? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Hala Koszyki gotowa i robi ogromne wrażenie! Dyrektor Hali pokazał nam wnętrza

Więcej o: