Absurd na Ursynowie. Mieszkańcy nie wiedzą, przy jakiej ulicy mieszkają

Trzy nazwy ulic na Ursynowie już zostały zmienione w ramach dekomunizacji. Ale tylko na tabliczkach ulicznych, nie na budynkach. A decyzji sądu wciąż nie ma. Mieszkańcy nie wiedzą, przy jakiej ulicy mieszkają.

Mieszkańcy Ursynowa mają rozdwojenie jaźni, nie wiedzą, przy jakiej ulicy mieszkają. Nazwy kilku ulic w ramach dekomunizacji zostały już zmienione, ale tylko na tablicach ulicznych - Miejskiego Systemu Informacji, nie na tabliczkach na budynkach.

Mowa tu o czterech ulicach - ul. Służby Polsce (obecnie: Kazimierza Kardasia "Orkana", ul. Jana Wasilkowskiego (obecnie: Wojciecha Kilara) i Związku Walki Młodych (obecnie: Andrzeja Romockiego "Morro").

Bez wyroku WSA

Przeciwko tym zmianom byli mieszkańcy Ursynowa, którzy wzięli udział w sierpniowych konsultacjach społecznych. Miasto odwołało się od decyzji wojewody i obecnie czeka na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Mimo to, tabliczki przy ulicach już zostały zmienione. 

Jak informuje serwis haloursynow.pl, radny Paweł Lenarczyk, zwolennik pozostawienia decyzji ws. ulic mieszkańcom, twierdzi, że miasto się poddało. Nie rozumie, dlaczego miasto zmienia nazwy ulic w momencie, gdy nie ma jeszcze wyroku WSA. Z kolei wiceprzewodniczący "Otwartego Ursynowa" Bartosz Dominiak, złożył w tej sprawie interpelację.

Wszelkie inicjatywy zostały wstrzymane

Jak informuje Urząd Dzielnicy Ursynów, to nie urząd zlecił działania w zakresie zmiany nazw czterech wymienionych ulic na Ursynowie.

- Wszelkie Inicjatywy w tym zakresie, łączące się z działaniami, które zależą od Urzędu Dzielnicy Ursynów, zostały wstrzymane do czasu rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie. Urząd Dzielnicy Ursynów wyraża nadzieję, że rozstrzygnięcie to nastąpi w niedługim terminie - oświadcza Barbara Mąkosa-Stępkowska, naczelnik wydziału dla dzielnicy. 

Burmistrz Ursynowa zapowiada, że urzędnicy chcą wyczerpać drogę prawną w Polsce i odwołać się do Strasburga.

Wymieniliśmy tabliczki

Za zmianę nazw ulic w ramach Miejskiego Systemu Informacji odpowiada Zarząd Dróg Miejskich. Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM potwierdza, że zarząd wymienił tablice przy ulicy Związku Walki Młodych, Jana Wasilkowskiego oraz Służby Polsce. Za zmianę nazw na budynkach odpowiadają administratorzy budynków.

Dlaczego ZDM wymienił tabliczki? - Zarząd działa zgodnie z zarządzeniem wojewody mazowieckiego z listopada 2017 r., które obliguje nas do wymiany tablic na ulicach i w innych punktach informacyjnych do końca marca 2018 r. Musimy działać zgodnie z prawem - wyjaśnia Gałecka.

Jak dodaje, ZDM również był zaskoczony zarządzeniem wojewody. - W 2017 r. już nie mieliśmy środków na ten cel. W styczniu przygotowywaliśmy dokumentację techniczną projektów wymiany tablic oraz zasygnować środki budżetowe na ten cel - wymiana tablic ulicznych to koszt rzędu 150 tys. zł - wyjaśnia Gałecka. 

Jak podkreśla, zaskarżenie zarządzenia wojewody nie wstrzymuje wykonania zarządzenia wojewody. - W przypadku ewentualnej kontroli, to nie urząd dzielnicy ponosi odpowiedzialność, ale właśnie ZDM - informuje Gałecka. 

Bartosz Milczarczyk, rzecznik miasta, przekonuje, że jeśli sąd przychyli się do odwołania miasta, tabliczki ponownie zostaną wymienione.

Bez konsultacji

10 listopada wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera ogłosił listę 47 ulic, które zmienią patronów w ramach dekomunizacji. Propozycje zmian nie były konsultowane ani z miastem, ani z mieszkańcami. Wojewoda zarządził m.in. zmianę nazwy Al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego. Po odwołaniu Rady Miasta, wstrzymał swoją decyzję.

Co sądzisz o zmianie nazw ulic? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Zmiana nazw ulic w Warszawie. Takich reakcji się nie spodziewaliśmy. Od ''I co, że komunista'' po ''cała wiejska jest po**bana!''

Więcej o:
Komentarze (35)
Dekomunizacja ulic. Absurd na Ursynowie. Mieszkańcy nie wiedzą, przy jakiej ulicy mieszkają
Zaloguj się
 • olsztyniak79

  Oceniono 12 razy 12

  Ja bym nadal jakiejś ulicy nazwę Bogusława Kaczyńskiego i byłoby z głowy. Trudno, żeby były dwie ulice o podobnej nazwie.

 • buk.humor.dziczyzna

  Oceniono 17 razy 11

  W Najjaśniejszej III Rzeczpospolitej należy wszystkie ulice nazwać imionami tzw. świętych, wyburzyć szkoły, osiedla, dzielnice i miasta zbudowane w PRL, zniszczyć resztę przemysłu, zlikwidować PRL-owski Kodeks Pracy, zaorać drogi, cofnąć reformę rolną, nacjonalizację, na bieżąco IPeNizować historię, zabrać dyplomy i świadectwa do podstawówki włącznie , unieważnić metryki , akty małżeństwa - te wszystkie pozostałości PRL - wszystkich urodzonych przed 1989 wysłać na Antarktydę oraz przywrócić feudalne stosunki z II RP – było tak wspaniale 70 % społeczeństwa mieszkało w zgodzie z naturą w czworakach razem z bydlątkami, nie było czasu na nudę , bo praca zajmowała po 12 godzin na dobę, nie było sporów o opiekę medyczną, wystarczyły modły i gusła, nikt nie zaśmiecał głów nauką czytania , to były tylko fanaberie jaśniepaństwa – to był piękny wspaniały świat - Orwell

 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 8

  Oj tam, oj tam...
  Moja ciotka za komuny mieszkała przy ul. Świerczewskiego, a mój ojciec mówił, że mieszka przy Lesznie :-)

  Podobnie było na Śląsku. Bo czy któryś hanys kiedykolwiek powiedział, że mieszka w Stalinogrodzie?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 7 razy 7

  Czyli nic nowego, pisowskiego robienia burdelu gdzie tylko się da, ciąg dalszy... I kto te 150 tysięcy zapłaci? Pan, pani, społeczeństwo

 • 11krzych

  Oceniono 8 razy 6

  A u mnie w mieście zmienili ulicę Związku Młodzieży Polskiej na Zwiastowania Marii Panny i jest git, nadal ludzi mieszkają przy ZMP. A nawet odzwierciedla to zmianę ustrojową w 1989r, gdzie PZPR został zamieniony na kościół katolicki. Jedno gó....

 • matitalolo

  Oceniono 12 razy 6

  To tylko pogłębianie i utrwalanie burdelu w priwislańskim rezerwacie watykańskim.

 • tag1

  Oceniono 7 razy 5

  Tych kretynów od dekomunizacji nazw ulic wysłał bym na ciężkie roboty do kopalni albo kamieniołomu IPN wojewodowie i9 inne scierwa.

 • janbar22

  Oceniono 4 razy 4

  Nie ma czego się czepiać, przynajmniej mają jakąś Alternatywę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX