W centrum Warszawy jest mnóstwo pustych parkingów? Oni pokazują, gdzie. Pytanie, kogo na to stać

Aktywiści nie rozumieją, dlaczego miasto chce wydać aż 200 mln zł na podziemne parkingi, skoro w stolicy miejsc do parkowania jest mnóstwo. Policzyli, ile.

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił, że zamierza zbudować nowe parkingi. Podziemnych ma powstać dziesięć - głównie w Śródmieściu. Całkowity koszt inwestycji to 200 mln zł. Tymczasem aktywiści mówią, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto, bo parkingi w centrum Warszawy są, do tego niewykorzystane.

"PO wmawia nam, że "w Śródmieściu nie ma parkingów podziemnych" i lekką ręką chce wydać 200 milionów na budowę nowych. No to policzyliśmy!" - piszą aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. 

Miejsca do parkowania w ŚródmieściuMiejsca do parkowania w Śródmieściu Miasto Jest Nasze

Jak tłumaczą, w Śródmieściu do dyspozycji jest ponad 11 tys. miejsc w garażach podziemnych i piętrowych. Zaznaczyli na mapce, gdzie takie parkingi się znajdują i ile trzeba zapłacić za miejsce. 

Parking w Arkadii, w biurowcach, dla wtajemniczonych

Wymieniają m.in. bezpłatne miejsca w Centrum Handlowym Arkadia, płatne w Złotych Tarasach czy w podziemiach pl. Defilad lub w BUW-ie (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego). Informacje na temat cen za parkowanie aktywiści wzięli ze stron instytucji czy firm, które oferują miejsca. 

Miejsca parkingowe w centrumMiejsca parkingowe w centrum Miasto jest Nasze

Według danych ceny za parkowanie w centrum wahają się od 3 do 15 zł za godzinę postoju.

Aktywiści zaznaczają, że parkingi te nie są obłożone w 100 procentach. "Jeśli parkingów podziemnych w Śródmieściu jest za mało, jak to się dzieje, że nie są w 100 proc. obłożone? Bo nie jest ich za mało" - podkreślają. Dodają jednocześnie, że nie są przeciwnikami budowy nowych parkingów. 

"Najpierw trzeba jednak zacząć egzekwować przepisy dotyczące nieprawidłowego parkowania (dla policji i straży miejskiej nawet samochód stojący na przejściu dla pieszych nie kwalifikuje się na mandat). Trzeba też podwyższyć stawki za parkowanie w strefie płatnego parkowania" - piszą.

Wysokie ceny?

Opłaty za parkowanie w strefach niestrzeżonego parkowania (na ulicy) to:

Opłata minimalna (10 min.) - 0,50 zł
Pierwsza godzina - 3,00 zł
Druga godzina - 3,60 zł
Trzecia godzina - 4,20 zł
Czwarta i kolejne - 3 zł

Mieszkańcy narzekają jednak, że parkowanie np. w Złotych Tarasach to duży koszt. Opłata za parking wynosi tam 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Maksymalna stawka dzienna to 50 zł (24 godziny ciągłego parkowania).

Różnica w cenie między parkowaniem na ulicy jest znaczna - 10,80 zł za trzy godziny na mieście to mniej niż 15 zł postoju w podziemiach Złotych Tarasów. 

To nie rozwiązanie

Dane przedstawione przez Miasto Jest Nasze nie przekonują stołecznego ratusza, który twierdzi, że te parkingi nie spełniają swojej roli, skoro i tak samochody chodniki i możliwość swobodnego poruszania się mieszkańców. Jak zaznaczył rzecznik miasta w rozmowie z tvnwarszawa.pl, służby wykonują swoją pracę dobrze, "egzekwując przestrzeganie przepisów w sposób ciągły".

Zaznaczył również, że miasto dąży do podniesienia opłat za parkowanie w centrum. Takie decyzje nie zależą jednak wyłącznie od władz miasta, ale od ministerstwa.

embed
Więcej o: