Dziś w Warszawie burza ponownie może dać się we znaki mieszkańcom. Wczoraj wieczorem i w nocy gwałtowne nawałnice przetoczyły się nad stolicą, choć nie spowodowały większych szkód.
Czwartkowa nawałnica pozostawiła kolejne zerwane konary, pojawiły się też doniesienia o wyrwanych z korzeniami drzewach pod Sejmem.
Tak wyglądała nawałnica na placu Defilad:
A tak na Żoliborzu:
I na Mokotowie:
Wieżowiec Rondo 1 Piotr Romejko
Po nawałnicy w mieście znajdziemy powybijane szyby. Z wieżowca biurowego znajdującego się przy rondzie ONZ wypadła jedna z nich.
Przez około 15-20 minut samoloty nie lądowały na lotnisku Chopina, część była przekierowana do Gdańska. Jak jednak się dowiedzieliśmy, teraz port lotniczy działa już normalnie.
Po silnych deszczach zdecydowano o zamknięciu ogrodu Łazienek Królewskich do godz. 18:00. Dzień później zostaną otwarte o godz. 10:00.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa mazowieckiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. "Na południu województwa występują burze. Z burzami tymi mogą być związane krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu do 20 mm, grad i porywy wiatru do 90 km/h. Strefa burz przemieszcza się na północ" - czytamy.
Według IMGW, "natężenie zjawisk może ulegać zmianie, ale lokalnie nadal mogą występować silne porywy wiatru, grad i krótkotrwałe ulewy". Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 18.
Straż miejska donosi, że w efektem burzy są "przewrócone drzewa, połamane konary i gałęzie spadające na zaparkowane auta, zablokowane ulice i chodniki, zerwane elementy fasad i uszkodzone elementy infrastruktury miejskiej".
Jak dodaje, od 12:45 do 13:20 strażnicy dostali ponad 70 zgłoszeń, ale wciąż napływają nowe. Do 14:15 zgłoszeń było już ponad 130.
Ok. godz. 12:50 na sieć trakcyjną pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim spadło drzewo. Jak donosi PKP, ruch pociągów na linii dalekobieżnej i aglomeracyjnej został wstrzymany.
W rejonie stacji Powiśle fragmenty drzew spadły na sieć trakcyjną - pociągi linii podmiejskiej kursują po jednym torze. Zmiany w rozkładzie zostały wprowadzone też pomiędzy stacjami Warszawa Praga a Warszawa Wschodnia - tu również przejezdny jest jeden tor.
Gdzie jest burza?
Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi, w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.
Zobacz, gdzie są burze w Polsce>>>
Zobacz, gdzie są burze w Europie>>>
Zobacz interaktywną mapę burzową >>>
Jak zachować się w czasie burzy?
Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Taki komunikat opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia".