Wczoraj nawałnica, dziś w Warszawie jeszcze potężniejsza burza. Wiatr nawet do 90 km/h

Ulewa i silny wiatr dziś również czekają warszawiaków. Tuż po południu lunęło, może także spaść grad.

Dziś w Warszawie burza ponownie może dać się we znaki mieszkańcom. Wczoraj wieczorem i w nocy gwałtowne nawałnice przetoczyły się nad stolicą, choć nie spowodowały większych szkód.

Czwartkowa nawałnica pozostawiła kolejne zerwane konary, pojawiły się też doniesienia o wyrwanych z korzeniami drzewach pod Sejmem.

Tak wyglądała nawałnica na placu Defilad:

A tak na Żoliborzu:

I na Mokotowie:

Wieżowiec Rondo 1Wieżowiec Rondo 1 Piotr Romejko

Po nawałnicy w mieście znajdziemy powybijane szyby. Z wieżowca biurowego znajdującego się przy rondzie ONZ wypadła jedna z nich.

Utrudnienia na lotniskach

Przez około 15-20 minut samoloty nie lądowały na lotnisku Chopina, część była przekierowana do Gdańska. Jak jednak się dowiedzieliśmy, teraz port lotniczy działa już normalnie.

Po silnych deszczach zdecydowano o zamknięciu ogrodu Łazienek Królewskich do godz. 18:00. Dzień później zostaną otwarte o godz. 10:00.

Burza w Warszawie, możliwy grad

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa mazowieckiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. "Na południu województwa występują burze. Z burzami tymi mogą być związane krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu do 20 mm, grad i porywy wiatru do 90 km/h. Strefa burz przemieszcza się na północ" - czytamy.

Według IMGW, "natężenie zjawisk może ulegać zmianie, ale lokalnie nadal mogą występować silne porywy wiatru, grad i krótkotrwałe ulewy". Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 18.

Straż miejska: Ponad 130 zgłoszeń

Straż miejska donosi, że w efektem burzy są "przewrócone drzewa, połamane konary i gałęzie spadające na zaparkowane auta, zablokowane ulice i chodniki, zerwane elementy fasad i uszkodzone elementy infrastruktury miejskiej".

Jak dodaje, od 12:45 do 13:20 strażnicy dostali ponad 70 zgłoszeń, ale wciąż napływają nowe.  Do 14:15 zgłoszeń było już ponad 130.

Zmiany w organizacji ruchu pociągów

Ok. godz. 12:50 na sieć trakcyjną pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim spadło drzewo. Jak donosi PKP, ruch pociągów na linii dalekobieżnej i aglomeracyjnej został wstrzymany. 

W rejonie stacji Powiśle fragmenty drzew spadły na sieć trakcyjną - pociągi linii podmiejskiej kursują po jednym torze. Zmiany w rozkładzie zostały wprowadzone też pomiędzy stacjami Warszawa Praga a Warszawa Wschodnia - tu również przejezdny jest jeden tor.

 

Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi, w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce>>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie>>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Taki komunikat opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia".

Więcej o: