Oto najbardziej romantyczna wieś w Polsce. Nie tylko z powodu nazwy. 'Wystarczyło rozebrać się do naga...'

Z czego słynie Całowanie? Nie tylko z urokliwej nazwy. Największą atrakcją wsi jest Bagno Zakochanych. Legenda z nim związana przyciąga tutaj zwłaszcza osoby szukające miłości.

Całowanie znajduje się 35 kilometrów od Warszawy, nieopodal Otwocka i Karczewa. Co ciekawe, podwarszawska wieś wyróżnia się nie tylko nazwą. 

Bagno Zakochanych 

Trudno sobie wyobrazić miejsce bardziej romantyczne, bowiem Całowanie znajduje się w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Teren został uznany za ptasią ostoję o randze europejskiej, w rezerwacie mieszka aż 145 gatunków ptaków. Podczas spacerów można tu spotkać, m.in. bociana czarnego.

Nic więc dziwnego, że we wsi powstają drewniane, ekologiczne domy, swoją filozofią odpowiadające idei skandynawskiej hytte (niewielkie, nowoczesne wypoczynkowe domki). Pierwsze budynki powstaną w połowie 2017 roku. I zostały zaprojektowane przez Małgorzatę Tujko i Karolinę Mazurek z krakowskiego biura projektowego LandArch. 

We wsi Całowanie powstają domy, które swoją filozofią odpowiadają skandynawskiej idei hytte.We wsi Całowanie powstają domy, które swoją filozofią odpowiadają skandynawskiej idei hytte. materiały prasowe

Jednak to nie wszystko. Atrakcją wsi jest Bagno Całowanie, nazywane też Bagnem Zakochanych. Jak głosi legenda ludowa, na bagnach rosło kiedyś dużo paproci zwanej nasięźrzałem pospolitym. Wierzono, że rośliny miały niezwykłą moc wabienia kawalerów. Wystarczyło zerwać paproć o północy, rozebrać się do naga, rozpuścić włosy, pocałować roślinę i wypowiedzieć zaklęcie. 

7 tysięcy lat p.n.e.

 A takie piękne widoki są w Całowaniu. 

 

Całowanie zasłynęła w polskiej historii też jako jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych. Na terenach wsi odnaleziono przedmioty należące do ludów zamieszkujących polskie ziemie w epoce kamienia łupanego.

Więcej o: