W Warszawie otwarto kolejne mieszkanie treningowe. 'Tam nauczą się samodzielnego życia' [ZDJĘCIA]

Na warszawskiej Pradze otwarto mieszkanie treningowe. Powstało po to, aby osoby z niepełnosprawnością intelektualną miały szansę na spróbowanie samodzielnego życia. W Warszawie jest osiem takich mieszkań.

Tzw. mieszkanie treningowe otwarto w budynku przy ul. Jagiellońskiej 47. Zamieszkały w nim osoby niepełnosprawne, które bez udziału rodziców, ale pod okiem terapeutów mają nauczyć podstawowych czynności, takich jak np. przygotowania samemu śniadania, prania, dbania o swoje zdrowie czy gospodarowania pieniędzmi.  

To również możliwość na poznanie innych ludzi, a wręcz zawiązanie się przyjaźni – wyjaśnia Marta Jakubiak, wicedyrektorka miejskiego biura pomocy i projektów społecznych urzędu m.st. Warszawy.

Przełamują bariery 

Lokatorzy do mieszkania wprowadzą się jedynie na określony czas, od kilku tygodni do trzech miesięcy. I będą pod opieką Stowarzyszenia „Bardziej kochani”

Pierwszy, pilotażowy turnus w mieszkaniu treningowym, zakończyło już czterech mieszkańców.Pierwszy, pilotażowy turnus w mieszkaniu treningowym, zakończyło już czterech mieszkańców. źródło: mieszkaniechronioneiturnus.blogspot.com

Pierwszy, pilotażowy turnus zakończyło już czterech mieszkańców. Pod jednym dachem zamieszkała Patrycja, Agnieszka, Kuba i Sebastian. Swoje wrażenia opisali na blogu

Pierszczy raz obierałem wazywa jajko starta bułka a potem olej z oliwek paltenia i robiłem sam obiat i potem róbiliśmy ciacto telemisu ale nie jdłem i oglodełem mecz polska kontra brazylia polska pszegrała maecz teraz kolacja zapiekanki ogodałem film komedia romatyczna - pisze Jakub.

źródło: mieszkaniechronioneiturnus.blogspot.comźródło: mieszkaniechronioneiturnus.blogspot.com źródło: mieszkaniechronioneiturnus.blogspot.com

Po szkole byłem sklepie po bułki i jajak. dziść witaliśmy Agineszkę dołczła po chrobie miałem dyżur odkużełem robiłem kolację sałtkę fasola groszek zielony makaron penne kokorydzamyłem się i ogodałem m jak miłość. bardzo lubię ten dom.

W tym samym budynku znajduje się również jeszcze jedno mieszkanie, ale na razie stoi puste. W maju wprowadzą się do niego osoby chorujące psychicznie.

źródło: mieszkaniechronioneiturnus.blogspot.com

Zamiast domu pomocy społecznej

Mieszkania treningowe są bardzo popularne w Skandynawii i Niemczech. W Warszawie działa ich osiem. W tym cztery - dla osób chorujących psychicznie, trzy - dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i jedno dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną, poruszających się na wózkach. Pierwsze powstało siedem lat temu na Targówku. W ciągu najbliższych dwóch lat na ten cel ratusz planuje przeznaczyć około 3,2 mln zł.