To miasto stworzyło sąsiedzką mapę trucicieli. "W interesie wszystkich jest piętnowanie i karanie"

Smog to nie tylko problem Warszawy. Z trującym powietrzem zmaga się m.in. Legionowo. Mieszkańcy "Smogogrodu" postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyli sąsiedzką mapę trucicieli. Mimo że mapa budzi kontrowersje, chce z niej korzystać nawet straż miejska.

Twórcy zamieszczonej w internecie mapy nie przebierają w słowach. 

W interesie wszystkich jest piętnowanie i karanie (...) Mapa powstała, by truciciele przemyśleli swoje postępowanie i w poczuciu wstydu zmienili je.

Musimy wdychać to wszyscy

Podkreślają też, że stworzyli mapę, ponieważ uważają, że w swoim domu każdy może robić, co mu się podoba: "Nie ma znaczenia, czy preferuje związki mono- czy poligamiczne, jakie ma preferencje seksualne, czy wierzy, czy używa środków antykoncepcyjnych, czy popiera aborcję, czy też nie". 

Zanieczyszczenie środowiska NIE JEST kwestią indywidualnych wolności obywatelskich! To, co się wydobywa z kominów przydomowych (i nie tylko) kotłowni MUSIMY wdychać wszyscy - piszą w grupie W Legionowie oddychamy złym powietrzem, gdzie mapa została opublikowana. 

Jak dodają, nie uznają argumentów "relatywizujących powolne zabijanie sąsiadów przez trucicieli". Wśród nich wymieniają m.in. to, że kogoś nie stać na inne paliwa. - Jeśli naprawdę masz problemy finansowe zwróć się do gminy o pomoc. Gminy przekazują osobom, które rzeczywiście są w trudnej sytuacji paliwo o akceptowalnej jakości - piszą. Czy, że ktoś ma duży dom, którego ogrzanie sporo kosztuje, dlatego wybiera najtańsze paliwa. - Nikt nie zmusza cię do posiadania dużego domu. Nie stać cię na jego utrzymanie, sprzedaj go i kup mniejszy lub mieszkanie w bloku - piszą.

"Mam nowe hobby"

Mieszkańcy Legionowa zareagowali na mapę z entuzjazmem. Pod postem w grupie jeden z uczestników zapytał: "Super, można wpisywać tam adresy?". Na odpowiedź twierdzącą współtwórcy mapy, Marcina Mizgalskiego, inny zareagował: "Mam nowe hobby."

Informacja o mapie zmotywowała mieszkankę Legionowa do umieszczenia zgłoszenia bezpośrednio w komentarzu na Facebooku. Opisuje jeden z legionowskich domów: "Podświetlili sobie smród z komina reflektorem i wygląda jak duch święty".

Inna podzieliła się obawami na temat stanu zanieczyszczeń w mieście:

Jestem przerażona! Wracałam dziś wieczorem z Warszawy, od Modlińskiej już zaczął się taki widoczny smog. Im bliżej Jabłonny tym było gorzej, jak mgła i z każdego prawie budynku unoszące się kłęby dymu z komina. Miałam ochotę zapukać do każdego z tych domów i prosić, aby ci ludzie przestali palić, bo się podusimy. Sama mam kominek i chętnie bym dogrzała w nim, bo w domu jest chłodno, ale w życiu go nie odpalę, bo to, co dziś zobaczyłam w powietrzu mnie przeraziło. Jak dotrzeć do tych ludzi, żeby przestali truć samych siebie i swoich dzieci???

Z kolei Marcin Mizgalski w jednym z komentarzy określił Legionowo mianem "Smogogrodu".

"Dom, który truje"

Mapa zagęszcza się kolejnymi ikonkami wskazującymi konkretne "trujące" domy. Każdy może bowiem zaznaczyć na niej miejsce, które go niepokoi. Na jakiej podstawie? Wyłącznie własnej obserwacji.

Ikony uzupełniane są przez zgłaszających komentarzami typu: "Palacze", "Kopciuch", "Stare kotły opalane węglem", "Dom, który truje", "Potrafi przytruć okolicę", "Kopci jak lokomotywa", "Lewa część bliźniaka często kopci aż miło" czy "W nocy palą butelki". 

Mimo że mapa budzi oczywiste kontrowersje ze względu na piętnowanie określonych adresów, jak przekonuje Mizgalski, jest ona całkowicie legalna. W rozmowie z NaTemat mówi, że budynki mają obowiązek być wyposażone w tabliczki z numerem i adresem nieruchomości, więc posługuje się danymi publicznie dostępnymi, bez wskazywania danych osobowych. Jak dodaje, to sami mieszkańcy podjęli decyzję o postawieniu mapy ze względu na pogarszające się powietrze w Legionowie. 

Straż miejska: będziemy się inspirować

Legionowska straż miejska wie o mapie. Jak mówi w rozmowie z metrowarszawa.pl może sama zacznie z niej nawet korzystać. - Potwierdzam, że informacja o mapie niedawno do nas dotarła, zamierzamy się nad nią pochylić – informuje Adam Nadworski, zastępca komendanta straży miejskiej w Legionowie.

Każda podpowiedź dotycząca tego problemu jest dobra. Przyjrzymy się mapie, uszczegółowimy zawarte w niej informacje, możliwe, że zainspiruje nas do przeprowadzenia kolejnych kontroli - dodaje.

Skontaktowaliśmy się również z Urzędem Miasta oraz z Komendą Powiatową Policji w Legionowie. Policja nic o mapie nie wie, urząd zdaje sobie sprawę z jej istnienia. W tej chwili czekamy na komentarz obydwu organów.

Jak zaznaczyła w rozmowie z metrowarszawa.pl urzędniczka, warto zawsze pamiętać, że każdy, kto zauważy niepokojący dym wydobywający się z komina lub będzie miał podejrzenia, że ktoś pali niedozwolonym opałem, powinien skontaktować się bezpośrednio ze strażą miejską (w przypadku Legionowa należy dzwonić pod numer 22 774 23 17 albo alarmowy: 986). Straż miejska musi odpowiedzieć na każde zgłoszenie. 

Klęska środowiskowa

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż Legionowo jest miastem o największym zagęszczeniu ludności: ponad 4 tysiące osób na kilometr kwadratowy. Mizgalski w rozmowie z NaTemat mówi o Legionowie jako mieście będącym klęską środowiskową. Jednocześnie miasto jest w trakcie wymiany pieców węglowych na gazowe, do czego mieszkańcy otrzymują dopłaty.

Urząd Miasta: najważniejsze jest złapanie na "gorącym uczynku"

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Tamarę Mytkowską, rzecznik prasową Urzędu Miasta Legionowo. Rzecznik powiedziała nam, że owszem, każda inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza w Legionowie ma ogromne znaczenie, jednak:

Najważniejsze jest złapanie "na gorącym uczynku". Legionowska Straż Miejska drugi sezon prowadzi kontrole spalania w domowych kotłowniach. Są to zarówno kontrole planowe, wykonywane np. po kolei w każdym domu na jednej ulicy, ale także kontrole interwencyjne - po sygnale od mieszkańców lub po zaobserwowaniu przez strażnika podejrzanego dymu. I z doświadczenia, po ponad 1000 kontrolach wiemy, że właśnie takie kontrole na gorąco, zaraz po sygnale od zaniepokojonego sąsiada, są najbardziej skuteczne.

Wedle jej słów mapa funkcjonuje już drugi rok i trudno stwierdzić, na ile jest aktualna. Tylko w dniu dzisiejszym do urzędu zadzwoniła oburzona pani, która znalazła swój dom na mapie - choć nie ma nawet kominka, tym bardziej pieca węglowego. Istnieje więc problem zarówno aktualności danych, jak i ich zgodności ze stanem faktycznym.

O ile przy telefonie do straży nie jest to wielki problem, o tyle przy mapie, którą wszyscy widzą, staje się on poważniejszy.

Mytkowska podkreśliła, że urząd miasta wspiera inicjatywy obywatelskie takie jak LAS, czyli Legionowski Alarm Smogowy. Urząd zachęca też mieszkańców do zgłaszania, nawet anonimowego, posesji podejrzewanych o palenie odpadów przede wszystkim strażnikom miejskim.

Jeśli chodzi o sam problem palenia w piecach, rzecznik zauważyła:

Statystyki pokazują, że to nie palenie odpadów, a raczej złej jakości paliwa stałego, na które nie ma żadnych norm w Polsce, jest problemem w naszym mieście. Problemem, z którym walczymy m.in. oferując 8 tys zł na wymianę pieca na gazowy lub olejowy, 16 tys zł na pompę ciepła i finansując przy tym koszt przyłącza gazowego. Z oferty w ciąguroku skorzystało 100 osób.

Z kolei policja informuje, że jeśli dana osoba poczuje się pomówiona lub zniesławiona przez to, że adres jej domu został wskazany jako np. ”truciciel”, może zgłosić się na komisariat.

Przyjęty zostanie wówczas protokół przyjęcia ustnej skargi o przestępstwie ściganym z oskarżenia prywatnego określonym w artykule 212 kodeksu karnego. Następnie protokół będzie przesłany do sądu, który rozpatrzy sprawę. Istnieje również możliwość bezpośredniego powiadomienia miejscowego sądu.

 

Więcej o:
Komentarze (43)
To miasto stworzyło sąsiedzką mapę trucicieli. "W interesie wszystkich jest piętnowanie i karanie"
Zaloguj się
 • quleczka

  Oceniono 25 razy 17

  Ludzie powinni najpierw wiedziec jak wyglada prawidlowy dym, a jak nie...to ,ze dym jest ciemny nie znaczy jeszcze, ze powoduje smog

  Ciemy dym czesto jest wlasnie tym prawidlowym...gdzie najgorsze rzeczy zostaly prawidlowo spalone zanim dym opusci komin

  Tutaj jest to ladnie opisane czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/dym-i-sadza-a-jakosc-spalania/

  Dym jak "z parowozu" nie oznacza od razu trucia :) Co innego taki "wedzarniczy".

  W ogole polecam ta strone :)

 • kolobc

  Oceniono 22 razy 14

  A co sie dziwicie jak ludzie nauczeni sa skapstwa zeby nic sie nie zmarnowalo wszystko do pieca jak leci.. a stare kapcie na rozpalke beda

 • piokor1

  Oceniono 36 razy 14

  I bardzo dobrze, trzeba pokazywać i piętnować trucicieli, potencjalnych morderców nas i naszych dzieci. Niezaradność życiowa nie może być usprawiedliwieniem dla trucia. Szczecin nie jest najbogatszym miastem a bez żadnej pomocy bardzo wielu mieszkańców zmieniło sposób ogrzewania na bardziej ekologiczny. To mit, że ogrzewanie węglem jest tańsze. Moja teściowa w mieszkaniu 80m2- 4 pokoje- 4 piece spalała 4-6 ton węgla. W pokojach było komfortowo, w łazience, holu i łazience zimno (nieogrzewane). Koszt około 2000zł/rok. Ja takie samo mieszkanie ogrzewam gazowo (całe) + podgrzewanie wody za podobny koszt.

 • obywateleu

  Oceniono 13 razy 13

  Czy wpisywane dane są przed udostępnieniem w jakiś sposób weryfikowane ?

 • siekieraaxe

  Oceniono 12 razy 10

  TRUJA OD KIEDY PAMIETAM..Ale
  Była nadzieja na pocztaku lat 90tych.
  Nawet 30 % sasiadów zainwestowało w piece gazowe, bo sa czytse, proste w obsłudze i wygodne. Potem przyszło 25 podwyzek cen gazu .
  I dzis gazem grzekę TYLKO JA NA TEJ ULICY. Czy sie dziiwe? NIE.
  Dla dwójki emerytów (a to 80 % włascieli domków) 650 zł za gaz miesiecznie to KOSMOS!

 • grzegorzsrx

  Oceniono 11 razy 9

  hahaha , na kaszubskiej wsi gdzie mam domek letni trzebaby wszystkie domy na mapie zaznaczyc , hahaha !!! , od pazdziernika do kwietnia nie ma tam po co jechac - zostaniesz zagazowany , pekin to pikus.

 • zz1026

  Oceniono 15 razy 9

  jak zawsze nieudolne panstwo nic nie jest w stanie zrobic i obywatele sami musza sobie radzic
  po co my placimy podatki?
  zeby uslyszec nie da sie?
  to ja proponuje aby wsyzskie podatki splywaly do mnie tez bede mowil nie da sie ale bede bral polowe tego co panstwo
  czysty zysk dla kazdego

 • Oceniono 15 razy 9

  Oooo, "miasto jest w trakcie wymiany pieców gazowych na węglowe, do czego mieszkańcy dotrzymują dopłaty", no to na pewno jakość powietrza im się poprawi ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX