"Ukryty klejnot" - tak amerykański magazyn nazwał Warszawę. Stolica Polski na prestiżowej liście

Prestiżowy magazyn Harper's Bazaar nazwał Warszawę "ukrytym klejnotem" i umieścił na liście miejsc, które trzeba odwiedzić w 2017 roku. Stolica Polski znalazła się wśród takich miejsc jak Japonia czy Portugalia.

W rankingu amerykańskiego miesięcznika "Harper's Bazaar": najlepsze miejsca do odwiedzenia w 2017 roku, Warszawa została wymieniona jako dziesiąta.

Ukryty klejnot

Dziennikarka Carrie Goldberg wyróżnia zarówno kraje, jak i konkretne miasta. W opisie krajów pojawia się zazwyczaj kilka miejscowości lub określonych obiektów, które szczególnie warto zobaczyć. W przypadku Izraela jest to Tel Awiw czy wzgórza Golan, w przypadku Portugalii to Lizbona, Porto czy miasteczko Sintra.

Opisując Polskę, skupiła się wyłącznie na Warszawie. Dlaczego? Tego autorka nie wyjaśnia. Określa za to stolicę mianem ukrytego klejnotu ("hidden gem"), miasta dynamicznego i często zestawianego z Berlinem. Dużo się tu dzieje: nie ma tu tygodnia bez pokazu mody, otwarcia nowego miejsca w przedwojennej kamienicy czy restauracji oferującej wariacje na temat polskiej kuchni (dalekie od kiełbasy czy pierogów - te kulinarne nazwy padają w oryginalnym brzmieniu). 

Autorka nawiązuje też do dramatycznej historii miasta podczas II wojny światowej, jego imponującego zmartwychwstania. I zachęca do odwiedzin w muzeach: "nowych i znakomitych". Niepowtarzalna atmosfera Warszawy przyciąga młodych ludzi o polskich korzeniach, urodzonych w Stanach czy zachodniej Europie. 

Jeśli chodzi o miejsca noclegowe, Goldberg rekomenduje m.in. Bristol, ze względu na jego lokalizację w pobliżu Starego Miasta. Zachęca do odwiedzin szczególnie w okresie letnim, kiedy miasto rozkwita koncertami i imprezami zwłaszcza na terenach nadwiślańskich i w parkach. 

Szkocja, Wietnam, Kolumbia

Lokalizacje, które również wymienia Carrie Goldberg to m.in. Nowa Zelandia, Kanada, czy Finlandia, a także Madagaskar, Japonia, Kolumbia, Sanyà w Chinach, Szkocja, Wietnam i Asheville w Północnej Karolinie.

Pełna lista

1. Nowa Zelandia

2. Kanada

3. Finlandia

4. Pittsburgh w Pensylwanii

5. Portugalia

6. Złoty Trójkąt w Indiach

7. Rwanda

8. Izrael

9. Kapsztad w Południowej Afryce

10. Warszawa w Polsce

11. Madagaskar

12. Japonia

13. Kolumbia

14. Sanya w Chinach

15. Szkocja

16. Wietnam

17. Asheville w Północnej Karolinie 

Czy uważasz Warszawę za miasto atrakcyjne dla turystów?
Więcej o: