Veturilo zmienia się na lepsze. Będą m.in. rowery elektryczne!

Nowy rok to także nowości dotyczące rowerów Veturilo. Będzie więcej stacji i rowerów. Pojawią się też rowery... elektryczne!

Miejskie rowery Veturilo biją kolejne rekordy popularności, warszawiacy korzystają z nich chętnie i często. W październiku minionego roku "Rowerowa Warszawa", oficjalna strona Urzędu Miasta informowała o 70. tys. nowych użytkownikach. Do tego czasu, od momentu pojawienia się tych rowerów w stolicy, mieszkańcy wypożyczyli je ponad 7 milionów razy. 

Będzie więcej stacji i rowerów

Dlatego liczba stacji i rowerów powiększy się: w tym roku stacji ma być 300, a rowerów ok. 4450. Nowe wypożyczalnie pojawią się głównie w Śródmieściu, na Pradze Północ oraz Woli. Mają być tu rozlokowane gęściej, mniej więcej do 200 metrów. Kolejne pojawią się też na Mokotowie, Pradze-Południe i Targówku. Tu - co ok. 500 metrów. Kilka nowych wypożyczalni pojawi się też w obrębie Białołęki, Bielan i Bemowa. Wszystko to planowane jest na marzec. 

W czerwcu pojawi się z kolei możliwość korzystania z pierwszych rowerów elektrycznych. Chętni znajdą je na stacjach w rejonie Powiśla i Traktu Królewskiego. Rozwijana będzie też sieć rowerów dziecięcych. W pobliżu parków pojawią się stacje z mniejszymi rowerkami. Z kolei liczba tandemów zwiększy się do 45. 

Warszawskie rowery w europejskiej czołówce

Michał Pieńkos p.o. naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta potwierdził nam, iż na 4 lata została przedłużona umowa z firmą Nextbike dotycząca prowadzenia wypożyczalni. Firma zajmie się wymianą rowerów. Nowe mają być bardziej trwałe i mniej awaryjne. Będą miały dodatkowy hamulec ręczny, wyższą kierownicę i szersze siodełko. Będzie na nich zamieszczony kod QR, który umożliwi wypożyczanie rowerów bez korzystania z terminali. 

Podczas podpisywania umowy, Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska stwierdził:

Czas, jaki upłynął od momentu uruchomienia Veturilo, to lata świetlne na płaszczyźnie rozwoju technologii. Warszawski Rower Publiczny był flagowym projektem i wzorem do naśladowania dla polskich i zagranicznych systemów: wizytowali go choćby goście z Barcelony, Budapesztu czy Madrytu. Ostatnie lata zapewniły nam niezbędne doświadczenie, które jest bezcennym kapitałem w kontekście zarządzania tak zaawansowanym projektem. W przyszłym roku w Warszawie wykonamy prawdziwy skok technologiczny.

Wedle jego słów, nowe Veturilo ma znaleźć się w ścisłej czołówce największych i najnowocześniejszych sieci wypożyczalni w Europie.

 

 

Korzystasz z Veturilo?
Więcej o: