W których dzielnicach policja najczęściej interweniuje z powodu hałasu? Nagły skok Targówka

Które dzielnice Warszawy są najgłośniejsze? Śródmieście - wiadomo. Kolejny raz jednak na podium jest jedna z sypialni - Bielany. Sprawdziliśmy, gdzie w 2016 roku najczęściej interweniowała policja wz. z hałasem.

Jak pokazują tegoroczne dane, sytuacja na podium się nie zmieniła. Ale później jest już ciekawiej.

Wykres pierwszy przedstawia dane z 2016 roku, wykres poniżej dane z 2015.

Zakłócanie ciszy nocnejZakłócanie ciszy nocnej Dane od 1 stycznia do 31 listopada 2016 roku/ Marta Kondrusik

W tym roku na pozycję czwartą wskoczył Targówek, który w ubiegłym roku zajął miejsce dopiero jedenaste. Najciszej ponownie jest w Wesołej i w Wilanowie

Zakłócanie ciszy nocnejZakłócanie ciszy nocnej metrowarszawa.pl

Dlaczego właśnie tak pozycjonują się dzielnice pod względem zakłócania ciszy nocnej? Policja nie odpowiada na to pytanie jednoznacznie. - Na liczbę interwencji ma wpływ przede wszystkim charakter dzielnicy oraz liczba mieszkańców. Na Bielanach jest duże zagęszczenie, jest to również tzw. dzielnica "sypialniana", gdzie ludzie, wracając po pracy, chcą odpocząć. Więc ten hałas doskwiera im bardziej - wyjaśnia Iwona Jurkiewicz z Komendy Stołecznej Policji.

Mimo to, dane dotyczące Bielan są intrygujące. Mieszkańców jest mniej niż na Mokotowie czy Woli (już nie wspominając o tym, że Bielany kojarzą się raczej z miejscem spokojnym), a różnica w liczbie wykroczeń między tymi dzielnicami jest bardzo duża.

Podobnie jest na Targówku. Mieszka tam coraz więcej osób - dzielnica staje się ''sypialnią'' - powstają nowe osiedla, sprowadzają się młode małżeństwa.

W Śródmieściu, jak podkreśla Jurkiewicz, jest bardzo dużo restauracji, barów, klubokawiarni, które często dają mieszkańcom się we znaki, stąd duża liczba zgłoszeń w tej dzielnicy.

Zaznaczamy, że dane przesłane przez policję dotyczą wszystkich zgłoszeń obejmujących 1 punkt z art. 51 kodeksu wykroczeń, który brzmi:

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Spoczynek nocny, który w mowie potocznej oznacza po prostu "ciszę nocną". Zakłócanie spoczynku nocnego stanowi jeden z głównych powodów interwencji funkcjonariuszy policji. Spoczynek nocny należy rozumieć jako czas przeznaczony na odpoczynek nocny, który zwyczajowo przyjmuje się na godziny 22:00 do 6:00 rano.

Powodem większości zgłoszeń w sprawie naruszania ciszy nocnej są oczywiście imprezy, ale również - głośne oglądanie telewizji, słuchanie muzyki, przeciąganie prac remontowych do późnych godzin nocnych czy... głośne uprawianie seksu.

Czy narzekasz na hałaśliwą okolicę?
Więcej o: