Masa Krytyczna wraca na ulice w ten piątek. Sprawdź trasę!

Ostatni przejazd Masy Krytycznej ulicami Warszawy odbył się w październiku. Z okazji świąt Masa wraca i przejedzie przez centrum stolicy już w ten piątek.

Październikowy przejazd Masy Krytycznej przez Warszawę miał być tym ostatnim. Teraz jednak okazuje się, że - zaledwie po dwóch miesiącach - rowerzyści ponownie masowo wyjadą na ulice stolicy. 

Organizatorzy poinformowali o tym na Facebooku. Na stronie wydarzenia podkreślają: 

Pojedziemy dla radości jeżdżenia. Pojedziemy "na lekko", bez haseł i zadęcia, mimo, iż nie wszystko dzieje się po naszej myśli. Bo zielona strzałka dyskryminująca rowerzystę nie brzmi dobrze, podobnie jak jakość zimowego utrzymania dróg rowerowych i brak jasnej wizji co dalej z trasami, które już miały powstać. (Cóż, na razie czekamy i patrzymy władzy na ręce).

Przejazd, ze względu na okres świąteczny, ma mieć charakter rekreacyjny. Odbędzie się już w najbliższy piątek, w godzinach 18-21.

13-kilometrowa trasa obejmie centralne rejony miasta:

Pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie,Pl. Na Rozdrożu, Al. Ujazdowskie Bagatela, Pl. Unii Lubelskiej, Boya- Żeleńskiego, Waryńskiego, Rondo Jazdy Polskiej, Waryńskiego, Nowowiejska, Pl. Zbawiciela, Marszałkowska, Pl. Konstytucji, Marszałkowska, Rondo Dmowskiego, Marszałkowska, Świętokrzyska, Rondo ONZ, AL. Jana Pawła II, Al. Solidarności, PL. Bankowy, Andersa, Muranowska, Bonifraterska, Pl. Krasińskich, Miodowa, Pl. Zamkowy.

Trasa Masy KrytycznejTrasa Masy Krytycznej Źródło: www.traseo.pl/trasa/masa-mikolajowa-2-aa6

Organizatorzy przypominają: "Nie ma złej pogody, jest źle ubrany rowerzysta". 

Przejazdy Warszawskiej Masy Krytycznej ulicami Warszawy odbywały się do tej pory regularnie od 2002 r. w każdy ostatni piątek miesiąca. Rowerzyści jechali wyznaczoną trasą, korzystając z całej szerokości jezdni zajmowanej na co dzień przez samochody, często paraliżując miasto. Cel akcji: promowanie roweru jako środka codziennego transportu i walka o tworzenie nowej infrastruktury rowerowej.

Nie wszyscy, nawet rowerzyści, byli jednak przychylnie nastawieni do inicjatywy. Zdaniem wielu tego typu agresywne wymuszanie na mieście zmian, nie jest odpowiednią metodą na realizację swojej idei.

Dlatego w sierpniu organizatorzy zmienili formułę przejazdów. Zamiast przejechać przez miasto, rowerzyści spotkali się na Polu Mokotowskim z Pełnomocnikiem Prezydenta m. st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej Łukaszem Puchalskim. Miesiąc później odbył się pożegnalny przejazd przez miasto - z kolejnych piątkowych przejazdów zrezygnowano. Teraz jednak Masa wraca w świątecznej odsłonie. 

Czy powrót Masy Krytycznej to dobry pomysł?
Więcej o: