Jedna z warszawskich dzielnic rezygnuje z pokazu fajerwerków w Sylwestra. "Ogromna ulga"

Praga Północ będzie świętowała noc sylwestrową z muzyką Pablopavo. Za to bez fajerwerków! Dlaczego?

Problem fajerwerków rozpala emocje mieszkańców Warszawy. Od lat toczy się dyskusja: stawiać na szampańską zabawę bez ograniczeń czy pomyśleć jednak również o zwierzętach, dla których wypełniona kanonadą ostatnia noc w roku to prawdziwy horror. Argumentem przeciwko jest też rokroczny wzmożony ruch na nocnym dyżurze: fajerwerki potrafią poczynić szkody także wśród ludzi.

Apel mieszkanki Pragi

Dlatego apel w tej sprawie wystosowała mieszkanka Pragi. Skierowała go do Jacka Grunt-Mejera, koordynatora rewitalizacji w Urzędzie m.st. Warszawy. W liście prosiła o rezygnację bądź ograniczenie fajerwerków podczas Sylwestra na placu Hallera.

Muzycznie zapowiada się doskonale, sama zamierzam wziąć w nim udział. Ale jestem przeciwna hukowi fajerwerków. Ogromna nerwica zwierząt domowych z tym związana, myślę że również starszych ludzi, którzy w dużej mierze są mieszkańcami placu i okolic.

Pani Agnieszka zauważyła też, że kwoty wydane na fajerwerki można by przeznaczyć na inne cele. List podpisała imieniem swoim oraz suni Szprotki.

Ulga dla mieszkańców

Jacek Grunt-Mejer poparł prośbę pani Agnieszki. Napisał do burmistrza Pragi:

Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie wniosku mieszkanki. Brak fajerwerków z pewnością nie będzie tworzył problemu dla ludzi, wręcz przeciwnie, poinformowanie z jakiej przyczyny urząd z nich zrezygnował, zostanie przyjęte ze zrozumieniem, a dla wielu mieszkańców – z ogromną ulgą. Pozdrawiam serdecznie i życzę Wesołych Świąt!

W rozmowie z nami pan Jacek podkreślił: - Uznałem, że prośba jest zasadna. Były sygnały od starszych osób, że fajerwerki są dla nich uciążliwe. Chodzi też o zwierzęta, dla których jest to wielki stres. Nieobecność fajerwerków nie jest raczej straszną stratą, a dla wielu byłaby to absolutna ulga. 

Fajerwerków nie będzie

Fajerwerków podczas zabawy sylwestrowej na placu Hallera nie będzie. Taka deklaracja Urzędu Dzielnicy pojawiła się pod wypowiedzią pani Agnieszki na facebookowej stronie wydarzenia:

Sylwester bez fajerwerkówSylwester bez fajerwerków Źródło: FB - Sylwester NA PLACU Hallera

Co więcej, okazuje się, że od początku miało ich nie być - organizatorzy nawet nie planowali ich użycia. Rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy Praga-Północ, Barbara Domańska, w rozmowie z nami podkreśliła, że chodzi o względy bezpieczeństwa oraz spokój zwierząt z okolicznego zoo. 

Wychodzi na to, że apele mieszkańców tylko potwierdzają słuszność tej decyzji. Nie mamy wątpliwości, że zabawa i bez fajerwerków będzie szampańska, a zwierzęta będą mogły spać spokojnie!

Używasz fajerwerków w sylwestrową noc?
Więcej o: