Miasto chwali się zmianami, jakie zaszły w Warszawie za prezydentury Gronkiewicz-Waltz

Samizobaczcie.pl - to na tej stronie można przeczytać, jak zmieniła się Warszawa w latach 2006-2016, czyli wtedy, kiedy prezydentem była Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Przedstawiamy zmiany, jakie zaszły w naszym mieście w ciągu ostatniej dekady, które nie byłyby możliwe bez aktywnych warszawiaków - pisze miasto.

Miasto chwali się, że m.in. w ciągu 10 lat wybudowanych zostało w Warszawie blisko 100 km nowych dróg, a ponad 600 km ulic zostało wyremontowanych. Podkreśla, że co roku ponad milion złotych wydaje na likwidację barier architektonicznych.

Nowe autobusy, II linia metra, rowery

Jak informuje, zmieniła się również na lepsze przestrzeń miejska. - Kompleksowemu remontowi, przebudowie, rewitalizacji lub zmianie estetyki uległo wiele placów, ulic i parków. Odmienione Krakowskie Przedmieście, plac Grzybowski czy Powstańców Warszawy, ulica Chłodna, Ogród Krasińskich - wymienia ratusz i wylicza, że na stołeczne ulice i tory wyjechało 311 nowych tramwajów (w tym 281 niskopodłogowych), 1067 niskopodłogowych autobusów, 35 pociągów metra Inspiro i 28 nowoczesnych pociągów SKM. 

Miasto wspomina również o II linii metra, co jak twierdzi zrewolucjonizowało warszawski transport, a także o infrastrukturze rowerowej. - Wybudowaliśmy i zmodernizowaliśmy 290 km infrastruktury rowerowej, a w 2012 r. uruchomiliśmy system wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo - czytamy.

Oczyszczalnia ścieków, 19. dzielnica

Ratusz podkreśla, jak ważne dla stolicy było wybudowanie oczyszczalni ścieków "Czajka". - Warszawa oczyszcza 100% odbieranych ścieków komunalnych. Dekadę temu aż 60% nieczystości wpadało bezpośrednio do Wisły. Teraz woda dostarczana warszawskimi wodociągami nadaje się do picia prosto z kranu - czytamy.

Chwali się również stworzeniem 19. dzielnicy Warszawy - Wisły. Podkreśla, że miasto zrobiło wszystko, by przybliżyć rzekę mieszkańcom. Łącznie na nadwiślańskie inwestycje, w tym inwestycje przeciwpowodziowe, wydanych zostało ponad 200 mln zł.

Budżet partycypacyjny 

Wśród ważnych inwestycji znalazły się również żłobki, szkoły, przedszkola i obiekty sportowe.  - Zbudowaliśmy 26 żłobków, 14 szkół i 26 przedszkoli, a około 500 placówek zmodernizowaliśmy lub wyremontowaliśmy. Stworzyliśmy nowe miejsca edukacyjne. To na przykład Centrum Nauki Kopernik. Na inwestycje w zakresie sportu i rekreacji wydaliśmy ponad 850 mln zł. Powstało 141 siłowni plenerowych - czytamy w informacji.

Miasto podkreśla również, że działania Hanny Gronkiewicz-Walrz sprawiły, ze warszawiacy mogą czuć się w swoim mieście bezpiecznie. Informuje również, jak ważne okazało się dla miasta wprowadzenie budżetu partycypacyjnego w 2014 roku.

Na stronie samizobaczcie.pl można prześledzić wszystkie inwestycje miasta dla Warszawy. Podzielone są one na kategorie - przestrzeń miejsca, dzielnica Wisła, kultura, transport czy bezpieczeństwo. 

Więcej o: