Buty pozostaw na stopach, muzyki słuchaj przez słuchawki, w telefonie wyłącz dźwięk. Pasażerowie uczą się kultury

Rusza jesienna edycja akcji ?Strefa Kulturalnego Podróżowania? organizowana przez PKP Intercity. Pasażerowie pociągów zapoznają się z kodeksem zasad należytego zachowania podczas kolejowej wyprawy.

3 tysiące podróżnych wzięło udział w sondzie, 10 – w panelu fokusowym, a 100 zabrało głos w dyskusji internetowej. W ten sposób powstał kodeks kulturalnego podróżowania.

Zasady? Pomagajmy sobie nawzajem w podnoszeniu bagażu, nie przeszkadzajmy innym konsumując intensywnie pachnące potrawy, muzyki słuchajmy w słuchawkach a obuwie pozostawmy na stopach, natomiast o wizycie u lekarza bądź pogodzie porozmawiajmy przez telefon po opuszczeniu wagonu.

Jakie są inne wytyczne taktownego zachowania w podróży? Przekonają się o tym podróżni PKP Intercity - kodeks będzie wyświetlany w pociągach. Jak również na profilu społecznościowym przewoźnika. O kulturalnym podróżowaniu opowie 5-odcinkowy cykl materiałów video Adama Jarczyńskiego, eksperta do spraw zasad savoir-vivre’u.

Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity, stwierdza:

3 tysiące osób wzięło udział w głosowaniu, dzięki temu kodeks jest dziełem zaangażowanych podróżnych. Temat savoir-vivre’u jest na tyle uniwersalny, że będziemy do niego wracać regularnie, mając świadomość oddziaływania określonych zasad w całej przestrzeni życia publicznego.
Czy przeszkadzają ci głośne rozmowy telefoniczne w komunikacji publicznej?