Warszawiacy coraz chętniej wsiadają na rowery. Raport z pomiarów ruchu drogowego

Tegoroczny sezon rowerowy dobiega końca, nadszedł więc dobry moment na podsumowania. Rowerowa Warszawa opublikowała raport z pomiarów ruchu drogowego 2016.

Ruch rowerowy rośnie stabilnie, a do najbardziej obciążonych tras w Warszawie dołączyła przedłużona trasa rowerowa wzdłuż al. Jana Pawła II. W popołudniowym szczycie przejeżdża tędy w obu kierunkach ponad 600 rowerzystów na godzinę – wynika z badań przeprowadzonych wiosną przez Stowarzyszenie Zielone Mazowsze na zlecenie zespołu Pełnomocnika Prezydenta ds. komunikacji rowerowej.

Pomiary, rejestrowane ręcznie przez przeszkolonych obserwatorów, a następnie wprowadzane do komputera i analizowane, odbyły się w 52 punktach. 44 obserwowane były w dni robocze w godzinach 7-9 i 16-19, a 8: w sobotę w godz. 12-17.

Celem pomiarów jest ocena ilości, ale również aspektów jakościowych ruchu rowerowego, obserwatorzy rejestrowali więc również płeć, ubiór, rodzaj roweru i zachowania rowerzystów – czy korzystają z infrastruktury rowerowej, jezdni czy chodnika.

Pomiary, podsumowane w raporcie opublikowanym właśnie na stronie Rowerowa Warszawa, przeprowadzono na przełomie maja i czerwca, w tym roku chłodniejszych nad ranem, z ciepłymi, słonecznymi popołudniami. Efekt: wyższe wyniki pomiarów popołudniowych.

Oszacowano też udział ruchu rowerowego w ruchu niepieszym na dwóch mostach: w centrum miasta (most Świętokrzyski) i na obrzeżach (Siekierkowski). Ruch rowerowy w centrum jest znacznie większy: na moście Świętokrzyskim stanowi 8,8% ruchu niepieszego, a na moście Siekierkowskim – 2,9%.

W porównaniu do danych z poprzednich lat ruch rowery wzrósł o 13% (dane są obarczone błędem wynikającym ze sposobu i częstotliwości badania).

Największa zmiana dotyczy al. Jana Pawła II w okolicach ronda ONZ i wynika ze zbudowania drogi dla rowerów. Częstotliwość ruchu wzrosła z 200 do 600 rowerzystów na godzinę w szczycie popołudniowym (mimo nieoddania jeszcze oficjalnie drogi do użytku).

34% rowerzystów to kobiety, co Rowerowa Warszawa komentuje:

Jest to ważny wskaźnik, bowiem wyższa obecność kobiet na rowerach wskazuje na wyższe odczucie bezpieczeństwa ruchu rowerowego.

Kaski nosi niewiele ponad 20% rowerzystów. Udział rowerów Veturilo w ruchu rowerowym wynosi 6,5%.

Przy dobrych warunkach pogodowych mieszkańcy Warszawy odbywają dziennie ok. 150 tysięcy rowerowych podróży.

Poruszasz się rowerem po Warszawie?