Czy Grzegorz Schetyna zabronił wiceprezydentowi Warszawy noszenia szalika? "Nie chce mi się wierzyć"

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wyróżnia się zawsze tym, że nosi szal. Okazuje się, że szal może stać się rekwizytem bardzo politycznym. "Lider PO wyrzucił dwóch wiceprezydentów stolicy, a trzeciemu zakazał występować w szaliku. Domaga się, by zmienił stylizację, bo obecna szkodzi wizerunkowi ratusza" - dowiadujemy się z artykułu Iwony Szpali w "Gazecie Wyborczej". Ma być to element nowych porządków w warszawskiej Platformie i końca niezależności Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jednak Michał Olszewski do Platformy nie należy. W rozmowie z nami tłumaczy, czy ma zakaz noszenia szalików. Zdradza też, które są ulubionymi w jego kolekcji.

Czy to prawda, że Grzegorz Schetyna zakazał panu noszenia szalików?
Michał Olszewski: Nie rozmawiałem z Grzegorzem Schetyna o tym. Nie chce mi się wierzyć, żeby przewodniczący największej opozycyjnej partii zajmował się tym, w co ubiera się wiceprezydent Warszawy (śmiech).

W każdym razie wizerunku pan nie zmienił.
Szalik to nie jest tylko sprawa wizerunku.

Pytam, bo jest pan znany z zamiłowania do szalików. Często je pan zakłada. Który jest ulubiony?
Mam go właśnie na sobie (śmiech). Jest czerwono-zielony. Kupiłem go sobie rok temu w Dublinie.

15.12.2014, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz prezes Warszawskiego Oddziału SARP Marlena Happach podczas spotkania na temat Centrów Lokalnych w Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 54.15.12.2014, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz prezes Warszawskiego Oddziału SARP Marlena Happach podczas spotkania na temat Centrów Lokalnych w Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 54. Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

O, zagraniczny (śmiech).
Jak większość, które mam. Jeden przywiozłem z Irlandii, drugi z podróży do Peru, a inny jeszcze z wizyty w Wiedniu. Ale mam też warszawskie szaliki.

Preferuje pan też sportowe.
Takie też mam, ale nie chodzę w nich do pracy. Szaliki sportowe często skądś dostawałem - ostatni od mieszkańców Białołęki przed meczem Polski z Ukrainą. Sam kupiłem jedynie kiedyś szalik Tłoków Gorzyce, ale to było dawno temu. Była to pierwsza wieś, która miała swój zespół w drugiej, a obecnie w pierwszej lidze. Ta kolekcja nie jest imponująca – kilka reprezentacji Polski i Legii.

wiceprezydent Warszawy Michał Olszewskiwiceprezydent Warszawy Michał Olszewski R. Motyl / FB/ Michał Olszewski

A Polonii?
Tego jeszcze nie mam, ale chętnie przyjmę do kolekcji.

Bazar Różyckiego. FUNDACJA ZMIANA otworzyła czytelnię - z: Szymon Majewski, Maciej Wójtowicz, Maria Dąbrowska, Jacek Grunt-Mejer i Michał Andrzej OlszewskiBazar Różyckiego. FUNDACJA ZMIANA otworzyła czytelnię - z: Szymon Majewski, Maciej Wójtowicz, Maria Dąbrowska, Jacek Grunt-Mejer i Michał Andrzej Olszewski FB/Michał Olszewski

W sprawie ubioru doradza panu stylista?
Najlepszy na świecie - moja żona. Więc gdyby ktoś naprawdę miał uwagi do mojego wyglądu musiałby się zmierzyć z moją żona! (śmiech)

Na zdjęciu: Michał OlszewskiNa zdjęciu: Michał Olszewski Fot. Ewelina Lach, źródło: FB / Michał Olszewski

Czyli to żona jest sprawczynią całego tego zamieszania.

Jak najbardziej! (śmiech) Ale tak naprawdę szaliki noszę nie tylko dlatego, że lubię, ale i ze względów zdrowotnych. Mam przypadłość laryngologiczną, która powoduje, że łatwo się przeziębiam.

03.10.2015, walne Zebranie OW SARP. Na zdjęciu: Michał Andrzej Olszewski03.10.2015, walne Zebranie OW SARP. Na zdjęciu: Michał Andrzej Olszewski fot. Monika Ostrowska / źródło: FB / Michał Olszewski

W stołecznym ratuszu na nikim już chyba nie robi wrażenia pana stylówa.
Zdarzają mi się pytania o szalik, ale Ci którzy mnie znają wiedzą, dlaczego je ubieram. Pani Premier Bieńkowska, zawsze gdy ją odwiedzałem, pytała skąd mam ich aż tyle. Częściej jednak zdarzają się pytania gdzie mój szalik, gdy akurat go zapomnę. (śmiech).

- rozmawiała Natalia Bet