Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Warszawie. Znamy temat i datę 25. Finału!

Finał WOŚP odbędzie się w Warszawie 15 stycznia. Celem nadchodzącej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy jest ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

- 25 lat grania Orkiestry to poważna część historii Polski. Przez ten okres pomogliśmy praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju. To, że Orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków także  tych mieszkających za granicą, bo przecież wiele sztabów gra także na obczyźnie - mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Tematem tegorocznego Finału WOŚP będzie ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

Pediatria już po raz kolejny będzie tematem Finału. Do tej pory na rzecz pediatrii ogólnej Wielka Orkiestra grała w czasie 11, 12 i 24. Finału. - To przerażające jak pediatria w Polsce wciąż jest zaniedbana. Mimo ogromnej pomocy ze strony Orkiestry, nadal na tych oddziałach brakuje elementarnego wyposażenia. Łóżeczka, które stoją w szpitalach w wielu przypadkach nie spełniają norm bezpieczeństwa, a na salach szpitalnych można by z powodzeniem kręcić filmy w rzeczywistości lat 60-tych bez budowania scenografii – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii. 

- Nadal każdego dnia otrzymujemy pisma od dyrektorów placówek z prośbami o wsparcie. Okazuje się, że z pediatrią ogólną jest jak z geriatrią kilka lat temu, to działka medycyny, na którą wciąż jest przeznaczane zbyt mało środków. Owszem, są przepiękne, wspaniale i nowocześnie wyposażone oddziały zarówno pediatryczne jak i geriatryczne, ale wciąż jest ich mniej niż tych niedofinansowanych – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak Dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP.

WOŚP skoncentruje się w tym roku również na seniorach. - Geriatria wymaga intensywnej terapii. Jeżeli nie zaczniemy więcej działać na rzecz tej dziedziny medycyny, może się okazać, że za kilka czy kilkanaście lat nie będzie miał kto się zająć seniorami, bo np. wciąż brakuje lekarzy specjalistów. Ukłon Orkiestry w stronę geriatrii to przepiękny gest, dla wielu starszych ludzi to po prostu godne warunki na chorowanie, dochodzenie do zdrowia, mniej bólu czy poprawa diagnostyki. Ale sama Orkiestra nie jest w stanie zrobić wszystkiego – mówi Lilia Dziwisz, jeden z ekspertów Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Czy bierzesz udział w Finale WOŚP?
Więcej o: