Ratusz wprowadzi zakaz parkowania na chodnikach

Ratusz wydał zarządzenie w sprawie pieszych standardów. Jedną z najważniejszych zasad będzie rezygnacja z parkowania na chodnikach.

Sytuację ze zdjęcia powyżej zna każdy warszawiak - samochody wjeżdżające w przestrzeń chodnika to chleb powszedni stołecznych ulic. Wszystko wskazuje na to, że nadszedł kres tego typu zachowań ze strony kierowców. 

Szerokość chodnika 3 m

Jak donosi Gazeta Stołeczna, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała zarządzenie w sprawie pieszych standardów, czyli wytycznych dla Zarządu Dróg Miejskich oraz dla wszystkich dzielnic, jak w czasie remontów ulic uwzględniać potrzeby pieszych. Jedną z najważniejszych zasad będzie rezygnacja z parkowania na chodnikach.

Jak twierdzą autorzy standardów, niemożność parkowania na chodnikach, nie musi się koniecznie wiązać ze zmniejszeniem przestrzeni parkingowej - nowe miejsca będzie można bowiem wytyczać na jezdniach szerokich. Ich zdaniem każdą ulicę trzeba traktować indywidualnie, a szerokość chodnika dostosowywać do potrzeb pieszych. 

Szacują, że minimalna szerokość chodnika powinna wynosić 3 m, przede wszystkim w miejscach, gdzie ruch pieszych jest bardzo duży. 

Remont chodników, uwolnienie placów

Nowe zarządzenia uwzględniają również remont chodników. Betonowa kostka będzie sukcesywnie zastępowana płytami o wymiarach 50 na 50 cm. W niektórych miejscach miasto ma zainwestować w chodniki z kamienia, np. z granitu. 

Ratusz zapowiedział również likwidację parkingów na kilku placach, m.in. na pl. Małachowskiego, pl. Dąbrowskiego i pl. Pięciu Rogów (u zbiegu Brackiej i Chmielnej). Na pl. Teatralnym i na pl. Trzech Krzyży parkowanie miałoby zejść do podziemi.

W zarządzeniu uwzględnione jest również obniżenie chodników, likwidację donic, wytyczenie ścieżek dla niewidomych. 

Wprowadzenie zakazu parkowania na chodnikach to dobry pomysł?
Więcej o:
Komentarze (16)
Ratusz wprowadzi zakaz parkowania na chodnikach
Zaloguj się
 • ministrant1-pl

  Oceniono 39 razy 25

  We wszystkich cywilizowanych Krajach Europy zakaz parkowania i nawet zatrzymanie się na chodnikach jest od dawna zabronione, ale w Polsce, która jest Krajem z prymitywnymi ludźmi, zanarchizowanymi i głupimi, w której prawo funkcjonuje wybiórczo i "po uważaniu", czyli w/g potrzeb, żadne sensowne zmiany nie nastąpią, bo rządzący są przecież z tego samego, prymitywnego motłochu (z ludu) , więc co można po nich oczekiwać?.

 • arktik_1976

  Oceniono 24 razy 16

  Chodzi o zakaz parkowania na chodnikach tylko podczas remontów? Powinien być bezwzględny zakaz parkowania na chodnikach cały czas, tak jak w bardziej cywilizowanych krajach Europy Zachodniej.

 • boo-boo

  Oceniono 7 razy 5

  "Ratusz wydał zarządzenie w sprawie pieszych standardów."
  Matko jedyna- kto wam to pisze tam.........

 • Oceniono 6 razy 0

  Ciekaw jestem tej płyty. Bo jeśli betonową kostke zastąpić ma betonowa płyta to ja dziękuje. Takie płyty są na chodniku pry ul. Czerniakowskiej. Jak popada i chwući mróz to ślizgawka taka.

 • Tomasz Dolecki

  Oceniono 4 razy -2

  Cóż, ten tekst i niektóre komentarze pod nim zawierają nieprawdę. Miasta Europy, owszem, likwidują miejsca na chodnikach, tworząc ich jeszcze więcej na parkingach podziemnych lub obok chodników. Działalność pani HGW polega wyłącznie na likwidacji - bez rekompensaty przestrzeni parkingowej. Jeśli ktoś jest tu prymitywny i zaściankowy, to nie mieszkańcy, tylko ekipa rządząca ciągle jeszcze Warszawą, realizująca potrzeby korporacji i mafii, a nie mieszkańców. Proponuję spojrzeć na ulice Paryża, ile jest tam miejsc do parkowania na każdej ulicy.

 • zigzaur

  Oceniono 23 razy -15

  A pewnie. Samochody tylko dla urzędasów. Ile służbowych samochodów mają urzędasy w Warszawie?

 • luksub

  Oceniono 37 razy -17

  Czy was pogrzało już teraz brakuje miejsc parkingowych a co dopiero po takim zakazie będzie. I po co to? By po za szerokich chodnikach hulał wiatr? Parkowanie na jezdni bo chcecie już do końca zakorkować to miasto? Słuchajcie więcej pedalarzy to w następnych wyborach każdy zagłosuje na PiS czy cokolwiek innego co przywróci normalność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX