Ratusz wprowadzi zakaz parkowania na chodnikach

Ratusz wydał zarządzenie w sprawie pieszych standardów. Jedną z najważniejszych zasad będzie rezygnacja z parkowania na chodnikach.

Sytuację ze zdjęcia powyżej zna każdy warszawiak - samochody wjeżdżające w przestrzeń chodnika to chleb powszedni stołecznych ulic. Wszystko wskazuje na to, że nadszedł kres tego typu zachowań ze strony kierowców. 

Szerokość chodnika 3 m

Jak donosi Gazeta Stołeczna, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała zarządzenie w sprawie pieszych standardów, czyli wytycznych dla Zarządu Dróg Miejskich oraz dla wszystkich dzielnic, jak w czasie remontów ulic uwzględniać potrzeby pieszych. Jedną z najważniejszych zasad będzie rezygnacja z parkowania na chodnikach.

Jak twierdzą autorzy standardów, niemożność parkowania na chodnikach, nie musi się koniecznie wiązać ze zmniejszeniem przestrzeni parkingowej - nowe miejsca będzie można bowiem wytyczać na jezdniach szerokich. Ich zdaniem każdą ulicę trzeba traktować indywidualnie, a szerokość chodnika dostosowywać do potrzeb pieszych. 

Szacują, że minimalna szerokość chodnika powinna wynosić 3 m, przede wszystkim w miejscach, gdzie ruch pieszych jest bardzo duży. 

Remont chodników, uwolnienie placów

Nowe zarządzenia uwzględniają również remont chodników. Betonowa kostka będzie sukcesywnie zastępowana płytami o wymiarach 50 na 50 cm. W niektórych miejscach miasto ma zainwestować w chodniki z kamienia, np. z granitu. 

Ratusz zapowiedział również likwidację parkingów na kilku placach, m.in. na pl. Małachowskiego, pl. Dąbrowskiego i pl. Pięciu Rogów (u zbiegu Brackiej i Chmielnej). Na pl. Teatralnym i na pl. Trzech Krzyży parkowanie miałoby zejść do podziemi.

W zarządzeniu uwzględnione jest również obniżenie chodników, likwidację donic, wytyczenie ścieżek dla niewidomych. 

Wprowadzenie zakazu parkowania na chodnikach to dobry pomysł?
Więcej o: