Galeria handlowa w Wilanowie nie powstanie? Miasto nie wyda zgody na budowę

Biuro architektury i planowania przestrzennego m.st. Warszawy odmówiło deweloperowi wydania pozwolenia na budowę galerii handlowej przy ulicy Przyczółkowej. O decyzji, na sesji rady dzielnicy, poinformował burmistrz Ludwik Rakowski.

Sprawa dotyczy kontrowersyjnej inwestycji firmy deweloperskiej GTC, która planuje wybudować tuż obok Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Miasteczka Wilanów gigantyczne centrum handlowe.

Panorama Galeria Wilanów.Panorama Galeria Wilanów. www.gtc.com.pl

Inwestycja na części historycznych Pól Wilanowskich (u zbiegu ul. Przyczółkowej i Branickiego) miałaby się składać się z 300-metrowego obiektu z parkingiem na dachu. Zajmie ok. 60 tys m kw, mniej więcej 3 razy tyle, ile kompleks pałacowy.

Miejsce to powinno mieć charakter lokalny, a nie ponadlokalny - wyjaśnia Katarzyna Radzikowska, radna Stowarzyszenia Mieszkańców Miasteczka Wilanów.

Dzielnica nie zgadza się na to, aby obiekt powstał w najbliższym sąsiedztwie XVII-wiecznego, królewskiego pałacu, jednego z najcenniejszych zabytków w Polsce, uznawanego za pomnik historii. Zarówno PO jak i PiS oraz radni niezależni nie zgadzają się na tak ogromną architekturę w tym miejscu. Przeciwko inwestycji od początku protestowali mieszkańcy i organizacje (Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów, Fundacja Nasze Miasteczko, Stowarzyszenie Wilanów Wysoki i Niski) oraz Muzeum Pałacu w Wilanowie). 

Aktualnie miasto zaproponowało zmiany w planie zagospodarowania. I zapowiada spotkanie z inwestorem. Deweloper natomiast planuje odwołanie się od wydanej decyzji.

Powyższa decyzja pozostaje bez wpływu na wartość powyższego aktywa wykazaną w sprawozdaniach finansowych spółki - czytamy w komunikacie.

Co ciekawe GTC, kupując działkę, wiedziało o możliwości rozpoczęcia procedury planistycznej.

Szczegółowo o sprawie pisaliśmy w artykule Miasto nie zgadza się na obecny projekt Galerii Wilanów. Mieszkańcy też. A deweloper przystępuje do ofensywy

 

Więcej o: