W konkursie wzięło udział kilkanaście tatuaży. Nagrodę jury zdobyła Syrenka Ady Zalewskiej.
Tatuaż Ady Zalewskiej. Tatuaż Ady Zalewskiej
Natomiast najbardziej warszawiakom spodobał się tatuaż Joanny Erbel - jak sama o nim mówi - jest to "Syrenka mocy". Na tatuaż zagłosowało ponad sto osób.
Lubię na nią patrzeć, gdy mam słabszy dzień. Zresztą zrobiłam ją w czasie, gdy potrzebowałam dodatkowego wsparcia.
Z ozdobą na ciele Joanny wiąże się kilka ciekawych historii. Do wytatuowania Syrenki przymierzała się kilka razy. Pierwszy raz - dwa lata temu. Tatuaż jednak nie powstał ze względu na ... politykę.
Chciałam, aby powstała na 30. urodziny, ale wypadały akurat w środku mojej kampanii na prezydenta Warszawy. Nie chciałam, aby potraktowano to jako element kampanijny. I tak było wtedy dużo zamieszania wokół tego, jak wyglądam.
Syrenka ma tarczę w kształcie Warszawy i jest w specyficzny sposób obrócona. - Ja ją widzę, ale osoby, które stoją naprzeciwko mnie, nie - wyjaśnia Joanna. I dodaje, że długo szukała osoby, która by ją zaprojektowała. W końcu osobą, która podjęła się stworzenia projektu był Wojtek Kłosowski, na co dzień ekspert zajmujący się rewitalizacją, ale i też grafiką. Sam tatuaż został natomiast wykonany ... w studio tatuażu "Syrena".
Mało brakowało, a tatuaż stałby się historyczny.
Robiłam go dokładnie w momencie, w którym toczyła się dyskusja o tym, że ma powstać województwo warszawskie, a Warszawa zniknąć.
Mimo że muzeum konkurs już zakończyło warszawiacy cały czas nadsyłają zdjęcia swoich tatuaży.
W Muzeum Warszawy mamy wielką słabość do Syren. Między innymi dlatego, że jedną mamy w logo. Mamy też pokaźną kolekcję różnych wyobrażeń Syren, które będziemy prezentować w Gabinecie Syren Warszawskich na nowej wystawie głównej Muzeum Warszawy - mówi Tadeusz Baranowski, z działu promocji i komunikacji Muzeum Warszawy
Zaczęło się od zwykłej zabawy, a skończyło się na wielkim zachwycie.
Kiedy ogłaszaliśmy konkurs, nie zdawaliśmy sobie nawet sprawy, jak piękne są niektóre z nich!
Aktualnie muzeum zaprasza mieszkańców do kolejnej varsavianistycznej zabawy. Tym razem do napisania legend warszawskich. Najlepsze z nich zostaną nagrodzone książkami „Legendy warszawskie. Antologia”. Wszystkie szczegóły można znaleźć na profilu Facebookowym.